Google včera oficiálne predstavil novú aplikáciu PhotoScan, ktorej úlohou je digitalizácia vašich starých papierových fotiek. Spolu s predstavením svojej novinky zároveň oznámil vylepšenie funkcií aplikácie Google Fotky. 

Možno je tomu ťažké uveriť, kedysi však naozaj existovala doba, kedy ľudia zhotovovali fotografie čudnými prístrojmi bez displeja, výsledkom ktorých boli snímky na povrchu zvanom papier 🙂 Akým spôsobom sa takto zhotovené fotky zálohovali? Predsa v albumoch, ktoré mali zaručiť odolnosť voči nežiadúcim vonkajším vplyvom a tým pádom dlhšiu životnosť. Zoomovanie fotiek prebiehalo pomerne zložitým pohybom rúk smerom k očiam, respektíve pár šťastných jedincov disponovalo univerzálnym zoomovacím gadgetom, ľudovo označovaným ako lupa. Našťastie sú tieto pochmúrne časy dávno preč a ak aj niekde v rodinnom archíve máte podobne zhotovené historické unikáty, máme, lepšie povedané Google má, pre vás riešenie.

Tým je aplikácia PhotoScan, ktorá prenesie vaše staré snímky do digitálnej podoby. V prípade slovenskej lokalizácie ju nájdete v Google Play Obchode pod názvom Fotoskener z Fotiek Google. Princípom je nasnímanie požadovanej fotky vašim fotoaparátom, ktorú potom aplikácia dokáže automaticky upraviť do prijateľnej kvality, odstrániť lesk, orezať i otočiť ju. Rozdiel oproti iným scanovacím aplikáciám spočíva aj v tom, že Fotoskener vás donúti nasnímať ju z viacerých uhlov, čo je veľmi dôležité pre výsledný efekt. Výhodou je aj možnosť automatického zálohovania do cloudu vďaka prepojeniu s už existujúcou populárnou aplikáciou Google Fotky.

523553-google-photoscan-top_nowat

Novinky neobišli ani Google Fotky. Vylepšenia sa dočkal precíznejší auto-režim a používatelia od dnes k úprave fotiek môžu vyskúšať aj 12 nových filtrov i vyspelejšie editačné nástroje. Zaujme tiež funkcia, ktorá vďaka rozpoznaniu tváre dokáže odporučiť zdieľanie konkrétnej fotky s kamarátom, ktorý sa na nej spolu s vami nachádza.

PhotoScan je dostupný zadarmo pre operačné systémy Android aj iOS. Stiahnuť si ho môžete už dnes kliknutím na odkazy nižšie.

App Store
Google Play