Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Donio n.f. vyhlásil spolu s Kto pomôže Ukrajine grantovú výzvu na prerozdelenie 1 milióna eur na pomoc ľuďom, ktorých zasiahla vojna na Ukrajine. O finančnú podporu, ktorú sprostredkuje Nadácia Pontis, sa spolu uchádzalo až 108 projektov mimovládnych a neziskových organizácií. Komisia vo finále vybrala 20 žiadateľov, ktorí získajú podporu v celkovej hodnote 999 401,15 eur na pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám prichádzajúcim na Slovensko alebo priamo na Ukrajine.

Pred mesiacom spojil neinvestičňý fond Donio takmer 40 slovenských mimovládnych a neziskových organizácií a spoločne iniciovali finančnú výzvu #KtoPomozeUkrajine na pomoc ľuďom, ktorí trpia vojnou na Ukrajine. Ku dnešnému dňu sa cez výzvu vyzbieralo viac ako 1,6 milióna eur. Donio n.f. v polovici marca prostredníctvom Nadácie Pontis vyhlásil výzvu na predkladanie projektov, aby prerozdelili prvú časť peňazí na pomoc – 1 000 000 eur.

Do grantovej výzvy sa prihlásilo 108 projektov, ktorí spolu žiadali o viac ako 6,5 milióna eur. Do hodnotenia postúpilo 94 z nich, ktoré spĺňali formálne náležitosti a z ktorých komisia vo finále vybrala 20 projektov. „Toto množstvo ukazuje aká veľmi je v tejto kríze potrebná pomoc, ale aj koľko toho slovenské občianske, neziskové a mimovládne organizácie už robia. Sami sme boli prekvapení tým, koľko organizácií a iniciatív z najrôznejších kútov Slovenska pomáha či už prichádzajúcim Ukrajincom a Ukrajinkám, alebo tým, ktorí zostávajú na Ukrajine. Bolo veľmi ťažké vybrať iba dvadsať z nich, ktoré môžeme v tejto chvíli podporiť,“ hovorí správkyňa Donio n. f. a spoluzakladateľka iniciatívy Kto pomôže Ukrajine Zuzana Suchová.

Podporené aktivity rôznym spôsobom pomáhajú ľuďom zasiahnutým vojnou – od nepretržitej prevádzky bodu prvého kontaktu na hraniciach a pomoci v teréne, cez podporu prichádzajúcich onkologických pacientov až po bezplatné jazykové kurzy slovenčiny pre Ukrajincov a Ukrajinky. Medzi podporenými organizáciami sú napríklad občianske združenie Odyseus, nezisková organizácia Mareena, Nadácia DEDO či psychologická poradňa IPčko. Zoznam všetkých podporených projektov a viac informácií nájdete na webe Nadácie Pontis.

Komisia skúmala či predkladané žiadosti spĺňajú humanitarne principy, tiež hodnotila aktuálnosť a relevantnosť navrhovaných aktivít a materiálnej pomoci, hospodárnosť a účelnosť či spoluprácu s inými aktérmi poskytujúcimi pomoc, ktorá bola vyhodnocovaná ako podporné kritérium. Jeden projekt mohol získať podporu minimálne 25,000 eur a maximálne 100,000 eur. Komisiu tvorili Zuzana Suchová, správkyňa Donio n.f., Karolína Miková, riaditeľka PDCS, Amra Sarajlić, odbor migrácie a

integrácie, Migračný úrad MV SR, Daniel Kaba, Ambrela – Platforma rozvojových organizácií a Braňo Tichý, expert v oblasti ľudských práv a rozvojovej pomoci.

„Situáciu na Ukrajine vnímame v Nadácii Pontis veľmi citlivo. Preto sme radi poskytli naše vedomosti z oblasti správy a rozdeľovania finančných zdrojov a spolupracovali s Donio n. f. na grantovej výzve Kto pomôže Ukrajine. Všetkým dobrým ľuďom, ktorí prispeli do verejnej zbierky, vyjadrujeme vďaku. Ja osobne oceňujem aj prístup odborníčok a odborníkov z hodnotiacej komisie, ktorí mali tú najťažšiu úlohu vybrať konkrétne projekty. Ku každej žiadosti pristupovali individuálne a posudzovali ju z viacerých pohľadov. Rešpekt aj celému tímu Donia, za rýchlu reakciu pri vyhlasovaní výzvy a získanú sumu,“ uviedlaRadana Deščíková, senior programová manažérka Nadácie Pontis.

Finančná výzva #KtoPomozeUkrajine je aktívna, jednotlivci a firmy môžu stále prispievať na pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám. Zvyšná časť získaných darov bude v súlade s vyhlásenou výzvou ďalej používaná na pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. „Táto kríza sa bohužiaľ neskončí tak skoro a pomoc bude potrebná aj naďalej. Časť financií použije na pomoc aj priamo iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, ktorá zabezpečuje ubytovanie, materiálnu pomoc, ale aj dobrovoľníkov, psychologickú podporu a ďalšie formy pomoci,“ dodáva Zuzana Suchová.

Značky: