Vysávanie – kto by ho mal rád, však? A ako sa vlastne dá tejto činnosti zbaviť? No predsa použitím robotických vysávačov.

Lenže tie sú dosť drahé, hoci ceny časom už poklesli. Aj na základe spätnej väzby od našich čitateľov sme sa rozhodli otestovať robotické vysávače v cene do 300 eur. Ako budú vlastne vysávať a nakoľko nás od tejto činnosti odbremenia? To je predmetom tohto testu.

Najskôr sme vysávače zakúpili v sieti asi najväčšieho e-shopu s týmto sortimentom na Slovensku, aby sme netestovali niečo, čo by ste u nás nekúpili. Nakoniec na štartovej čiare stáli štyri vysávače od troch značiek. Usporiadané podľa ceny to boli Sencor 7020 za 64 eur (v dobe nákupu, medzitým zlacnel na 54 eur), Sencor SV C9031 RD za 169,90 eura, ďalej CleanMate QQ-6S za 240 eur a najdrahší bol iRobot Roomba 605 v cene 279 eur. Robotické vysávače od firmy LG alebo Samsung sa nám do stanoveného cenového limitu nevošli. Všetky vysávače sme pred testom nabili na maximum a s chuťou sa pustili do testovania.

Sencor 7020

Toto je skôr paródia na robotický vysávač, nemá totiž skutočnú rotačnú kefu. Hneď zo škatule sa dozviete, že vysávať nebude na kobercoch a rotačné štetinky na vysávanie v rohoch nasadzujete ručne. Súčasťou dodávky sú tri antistatické prachovky, ktoré tiež nasadzujete ručne. Jeho výhodou je to, že je malý a ľahko ho uložíte aj do skrine. Na vysávanie si môžete vybrať tri programy na upratovanie: pohyb náhodným smerom, pohyb po špirále a pozdĺž stien.

Súčasťou sú aj snímače na zabránenie pádu zo schodov. Na jedno nabitie vysáva kontinuálne 50 minút. Reálne sa dá použiť na upratovanie laminátových a drevených plávajúcich podláh, parkiet, linolea či dlažby. Naozaj niečo povysáva, hlavne teda tým, čo sa nalepí na spomenutú prachovku. Budete ju musieť ale vždy vymieňať, čo vás asi dlhodobo baviť nebude.

Dobrá rada – ak šetriť, tak radšej niekde inde. Za 60 eur nebudete mať univerzálny robotický vysávač.

Sencor SV C9031 RD

Toto je už viditeľne lepšie vybavený vysávač. Má rotačnú kefu, postrannú kefu, diaľkový ovládač, batériu s kapacitou 2200 mAh. Podľa výbavy by bol vhodný na upratovanie plávajúcich podláh, parkiet, dlažby a pod. Súčasťou je aj UV lampa na ničenie baktérií.

Súčasťou dodávky je obmedzovač priestoru zabraňujúci vysávaču pohyb mimo určený priestor a tiež si môžete vybrať spomedzi troch úrovní nastavenia dosahu vymedzovača priestoru. Pri vysávaní si môžete vybrať medzi dvoma rýchlosťami pohybu. Súčasťou je aj plánovač vysávania na konkrétny deň, hodinu a minútu s ďalšími detailmi. A tiež je možný automatický štart hneď po nabití batérie.

Žiaľ, tento robotický vysávač sa nám pri teste pokazil, konkrétne prestala fungovať rotácia hlavnej vysávacej kefy. To spôsobilo, že jeho výsledky pri vysávaní sú mizivé.

Mimochodom, predajca na svojej stránke uvádza v popise túto vetu: „Jedná sa o roboty nižšej kvality s väčšou poruchovosťou, horšími vysávacími vlastnosťami a orientáciou v miestnosti.“ Plne potvrdzujeme, je to tak!

CleanMate QQ-6S

Tak toto je už iná káva. Funkčná rotačná kefa, dosť dobrý navigačný systém, robustná konštrukcia, to všetko v nás od začiatku vyvolalo dôveru. CleanMate QQ-6S je fajn vysávač, ktorý si dobre poradil s našimi nástrahami testovania a v jednom parametri aj zvíťazil. Naozaj povysáva dobre, má ale dva problémy.

Prvý je ten, že v obmedzených priestoroch sa zasekne a nevie sa z toho dostať. Napr. v priestore pod troma stoličkami v kuchyni sa začal pohybovať stále po tej istej dráhe a nebolo z toho úniku. Museli sme mu pomôcť rukou a potom vysával v pokoji ďalej. A po druhé, je mimoriadne účinný na hladkých plochách ako je napr. laminátová podlaha. Tu naozaj povysával najlepšie.

Ale dostať chlpy alebo vlasy z koberca, to mu až tak nechutí. V každom prípade je to vzhľadom na cenu veľmi dobrý robotický vysávač a celkom zdatný súper najznámejšej svetovej značky. Keby bola jeho cena niekde na úrovni 200 eur, je to víťaz testu. Ale nie je.

iRobot Roomba 605 

Kto by nepoznal iRobot? Je to firma, ktorá je skôr synonymom pre robotické vysávače. Model Roomba 605 je ten nižší z ponuky tejto firmy. Výhodou je, že použitá technológia navigácie je prebratá z vyšších (nie najvyšších) modelov tejto značky a pri našom teste to bolo hneď vidno. Predovšetkým Roomba sa nezamotá, keď jej budete „hádzať pod nohy“ hocičo.

To, čo vadilo všetkým ostatným vysávačom, teda elektrické káble, si Roomba síce všimla, ale nijako ju to nevykoľajilo. A čím sa vlastne líši od modelov za 900 eur? Je to sací výkon, navigačný systém s rozpoznávaním nečistôt, doplnková výbava a tým, že vysávanie je tu lokálne sústredené na danú miestnosť. Rozdiel voči modelu Clean-Mate, ktorý mu bol v našom teste najbližšie, bol vo vysávaní na koberci. Tu Roomba vytiahla viac a aj z hĺbky, zatiaľ čo CleanMate vyčistil koberec skôr len zľahka.

Ako sme testovali? 

Dosiahnuté výsledky pri teste robotických vysávačov:

Názov vysávačaHmotnosť povysávaného prachu [g]Hmotnosť povysávaných lupienkov [g]Hmotnosť prachu z koberca [g]
Sencor 7020621N/A
Sencor SV C9031 RD25N/A
CleanMate QQ-6S12445
iRobot Roomba 60510449

Tentoraz to nebolo o čistom laboratóriu, ale kvôli týmto testom sme použili dvojizbový byt, ktorý sme poriadne zašpinili. Byt pozostáva zo spálne s rozmermi 330 x 473 cm, súčasťou nábytku je manželská posteľ, stôl, stolička, skriňa a komoda. Žiadny koberec, iba laminátová podlaha.

V tejto časti so spálňou sme testovali, ako dokážu tieto robotické vysávače povysávať prach, vlasy a omrvinky. Pripravili sme si preto testovací balíček nečistoty takéhoto typu, odvážili sme ho na 15 gramov a robotické vysávače sa mohli pustiť do práce.

Prach, ktorý sme pred každým testom navážili mal presne 15 gramov

Nastala zaujímavá etapa, keď sme tento prach rozhádzali po celej miestnosti, a to rovnomerne a navyše sme ho vždy aj porozdeľovali na maličké kúsky.

Kukuričné lupienky sme rovnomerne rozmiestnili po celej miestnosti aj do ťažko dostupných zón.

Potom sme naštartovali každý z vysávačov a nechali ho vysávať. Vysával buď do skončenia celého procesu, alebo sme ho zastavili po 40 minútach práce. Uplatňovali sme toto časové obmedzenie, lebo v teste máme aj vysávače, ktoré nemajú určené ukončenie práce a vysávajú dovtedy, pokým sa neminie batéria alebo ich používateľ nezastaví.

Inak 15 gramov špiny bola celkom kritická hodnota pre niektoré vysávače, ktoré mali menší zásobník a po jeho naplnení už vlastne chodili po miestnosti bez toho, aby mohli ďalej naberať špinu do zásobníka.

Druhý test znamenal povysávať 50 gramov kukuričných lupienkov

Druhý test sa odohrával v miestnosti, ktorú tvorí kuchynský kút a obývačka. Dominantný prvok podlahy je koberec s vysokými vlasmi. Rozmery miestnosti sú 613 x 330 cm a súčasťou je barový pult s trojicou stoličiek. Ďalej je tu konferenčný stolík a obývačková stena.

V tejto miestnosti sme ako špinu distribuovali kukuričné lupienky (cornflakes). Tie sme tiež drobili na menšie kúsky, pred „distribúciou“ odvážili na 50 gramov a nechali vysávače tieto nečistoty povysávať. Opäť sme uplatnili časové obmedzenie 40 minút na vysávanie a výsledok sme odvážili.

A takto skončili lupienky v zásobníku vysávača

Tretí doplnkový test sme potom realizovali špeciálne na koberci, do ktorého sme dávali 15 gramov prachu a nechali vysávať dva najlepšie vysávače – CleanMate QQ-6S a iRobot Roomba 605. Vysávali sme dovtedy, pokým vysávače sami neukončili svoju činnosť. Tento test nakoniec rozhodol o definitívnom víťazovi testu.

Vyhodnotenie

Rozhodovanie nám uľahčili dva vysávače od firmy Sencor, ktoré pomerne jasne ukázali, že za málo peňazí bude aj málo muziky. Z nášho pohľadu neexistuje reálny dôvod na ich kúpu, ak teda plánujete pomocou nich udržiavať čistotu v domácnosti.

Takto skončil vysávač Sencor 7020, ktorý nie je dimenzovaný na väčšiu špinu

CleanMate a iRobot sú iná trieda a podobajú sa výkonom i cenou. CleanMate QQ-6S povysával viac z hladkej laminátovej podlahy a v tejto časti porazil iRobot Roomba 605 o 2 gramy. Pri tomto vysávaní v spálni sme mu nemuseli pomáhať, lebo miestnosť neobsahovala zložitejšie prekážky.

Iná situácia bola pri vysávaní lupienkov v obývačke, keď oba vysávače povysávali rovnako, ale v prípade CleanMate QQ-6S sme mu museli dvakrát pomôcť dostať sa z priestoru s troma stoličkami.

To je nevýhoda, lebo my chceme vysávať s robotickým vysávačom tak, že počas vysávania vôbec nechceme byť doma. A pri tomto scenári by sme mohli nájsť Clean-Mate QQ-6S s vybitou batériou v nepovysávanej miestnosti.  To je však trochu teoretická úvaha a pri finálnom rozhodovaní sme vychádzali skôr z veľkého rozdielu, ktorý sme dosiahli pri vysávaní koberca.

V tomto prípade iRobot Roomba 605 výrazne dominoval a stáva sa tak víťazom nášho testu.

Víťaz testu po povysávaní nečistoty

Na záver chceme ešte zdôrazniť, že predstavu o tom, že po nákupe robotického vysávača úplne zabudnete na vysávanie radšej rýchlo opustite. Tak to nefunguje. Robotický vysávač vám výrazne pomôže pri udržiavaní každodenného poriadku, ale raz za čas budete musieť povysávať ručne a dostať sa tam, kam sa robotický vysávač jednoducho nedostal. Myslite na to.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom májovom vydaní TOUCHIT č. 5/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.