Google už tieto aplikácie z Obchodu Play odstránil, preto by ste ich mali teraz odstrániť aj z vášho telefónu. 

Obchod Google Play je miestom, kde sa nachádzajú milióny aplikácií, vďaka ktorým sú naše telefóny pripravené na široké spektrum využitia. Aj keď sa Google snaží urobiť maximum pre bezpečnosť a eliminuje počet škodlivých aplikácií, ich výskytu nevie na 100 % zabrániť.

Najnovšie bol zverejnený zoznam 25 aplikácií, ktoré kradli údaje používateľom Facebooku. Aplikácie už boli odstránené z Obchodu Play, ale pokiaľ ich máte nainštalované vo svojom zariadení, je čas ich odstrániť.

Zoznam nebezpečných aplikácií, ktoré by ste mali okamžite odstrániť

Google Play malver

Zdroj: PhoneArena

Zoznam obsahuje aplikácie s pestrým zameraním: od kartových hier po správcov súborov, počítadlá krokov a dokonca aj aplikácie pre batérie. Aplikácie spoločne zaznamenali viac ako 2 milióny stiahnutí a všetky obsahovali ten istý škodlivý kód.

Fungovanie škodlivého softvéru spočíva v tom, že používateľ čaká na spustenie aplikácie od spoločnosti Facebook. Potom rýchlo otvorí novú kartu prehliadača s falošnou prihlasovacou stránkou a zobrazí ju v hornej časti aplikácie, ktorá bola pôvodne spustená. Používatelia potom vložia svoje prihlasovacie údaje pre Facebook a malware ich skopíruje a odošle na predom určený server.

Je zrejmé, že technicky zdatní používatelia si pravdepodobne všimnú prepnutie alebo neštandardné správanie aplikácie, ale deti alebo staršie osoby, ktoré prvýkrát používajú telefón s Androidom, môžu byť jednoducho oklamané.

Preto je dôležité vždy sa ubezpečiť, že aplikácie, ktoré inštalujete, sú vierohodné. To je možné zistiť aj  prostredníctvom komentárov, ktoré dokážu odhaliť možné riziko a upozorniť na neho.

Zdroj: PhoneArena

Prečítajte si aj:

Podcast Dotyk: Ako sa dostať do formy vďaka technológiám? (21. diel)

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.