Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V predvianočný a vianočný týždeň míňali klienti v obchodoch viac peňazí ako bol bežný štandard roka. Z údajov ČSOB o platbách kartami vyplýva, že aj tieto Vianoce vrcholila nákupná horúčka tesne pred sviatkami, a to piatok 22. decembra 2017. V priemere vtedy zaplatili klienti kartou v obchode necelých 30 eur (29,63 eura)*.

„Klienti nechali v tento deň v obchodoch o dve tretiny viac peňazí ako je bežný priemer počas roka. Rovnako tak si vyberali výrazne viac peňazí z bankomatov, v porovnaní s priemerom roka až o polovicu. Počas samotných Vianoc už v súlade s očakávaniami a zatvorenými obchodmi záujem o nákupy ustal,“ spresňuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Medzi najpopulárnejšími prevádzkami opäť dominovali potraviny, čerpacie stanice, obchody s oblečením a obuvou, lekárne či obchody s elektronikou. Predvianočné obdobie má však v porovnaní s bežným priemerom roka svoje špecifiká. „Dva týždne pred Vianocami najviac vzrástol predaj v hračkárstvach, v kníhkupectvách, ale zaujímavosťou je aj nárast platieb v letiskových duty free shopoch. To môže súvisieť s tým, že sa mnohí vracali domov z cudziny na sviatky. Populárne boli aj obchody so šperkami a bižutériou,“ dodáva Jamborová. 

V stredu 27. decembra už v obchodoch naplno odštartovali povianočné výpredaje, ale úrovne predvianočných nákupov neprekonali. „Oproti bežnému priemeru roka bol objem platieb v obchodoch vyšší o necelých 8 %, deň na to iba necelé 2 %. Ako výrazne nadpriemerný sa neukázal ani objem výberov hotovosti z bankomatov,“ poznamenala Jamborová.

Silvestrovský týždeň neprekvapil. No oproti bežnému priemeru roka vzrástol výrazne objem peňazí posielaný pre charitu, taxislužby a alkoholické nápoje. Menej ako zvyčajne sa platilo za drogériu, ubytovanie a za nábytok.

Značky: