Ako vyzerajú ideálne prázdniny? Pre znevýhodnené deti v projekte Samsung Tvoja šanca sú naplnené aktivitami – zahraničné kurzy, kempy, konferencie aj dobrovoľníctvo. Nie je to žiadna dovolenka!

Ročný projekt, ktorý pomáha v profesijnom rozvoji znevýhodneným stredoškolákom z Česka a Slovenska, je teraz vo svojej polovici. Čo všetko už jeho účastníci dokázali? Od marca tohto roku zvládla skupina 12 dievčat a chlapcov absolvovať päť víkendových workshopov nabitých prednáškami od piatka do nedele. Školenia s odborníkmi z biznisu a kariérnymi poradcami sa točili okolo podnikania, trhu práce, financií, sociálnych sietí, skrátka všetkého, čo súvisí s naštartovaním úspešnej kariéry.

„V priebehu prvých troch mesiacov venovali deti projektu a vlastnej príprave v priemere 160 hodín. Okrem spoločných intenzívnych workshopov si každý v spolupráci s kariérnym poradcom vytvoril individuálny plán a začal s jeho plnením,“ uviedla Lucie Mairychová, manažérka projektu Samsung Tvoja šanca, ktorého cieľom je po celý rok podporovať účastníkov v ich vzdelávaní sa a získavaní skúseností vo vybraných profesiách.

Každý jednotlivec má na svoje aktivity 3 900 Eur a je len na ňom, ako s nimi v rámci svojho rozvoja naloží. Najdrahšie, ale taktiež veľmi hodnotné, sú výjazdy do zahraničia, naopak zdarma sa deti denne vzdelávajú on-line pomocou rôznych webinárov a jazykových lekcií.

„Napríklad osemnásťročný Dalibor, ktorý študuje strojárstvo, strávil tri dni na konferencii Vivatechnology v Paríži, rovnako stará Miluška, milovníčka literatúry, sa zapojila do organizácie veľtrhu kníh v Prahe, traja účastníci vyrazili na konferenciu Design & Marketing do Zlína, 20-ročný Pavel, ktorý sa chce venovať 3D grafike, si kúpil hardvér na náročné animácie alebo 19-ročný Denis zo Spišskej Novej Vsi prešiel dvojtýždňovou stážou v Samsungu, aby zistil, že v obchode a manažmente ho najviac zaujíma sektor B2B,“ vymenovala Lucie Mairychová len zlomok rozmanitých aktivít všetkých účastníkov.

Náročný program deti doposiaľ zvládali popri škole, niektoré dokonca ako maturanti. A ani v lete nechcú odpočívať, naopak, začína im najnáročnejšie a zároveň najzaujímavejšie obdobie, kedy väčšina absolvuje aj odborné kurzy v cudzine. Medzi také patria napríklad technický letný kemp v Dánsku alebo týždenná konferencia o ekológii v Portugalsku.

Sedemnásťročný Matyáš, ktorý túži byť urbanista miest 21. storočia, sa rozhodol pre dobrovoľnícke práce v malej dedinke v Španielsku. Osemnásťročný Petr, ktorý sa chce venovať investíciám a finančným trhom, plánuje týždenný kurz zameraný na kryptomeny. Niekoľko účastníkov ide na týždenný rozvojový kemp, ktorý bude na Slovensku a všetky deti majú dohodnuté stáže vo firmách, workshopy, semináre a kurzy, ktoré ich zaujímajú.

Do konca druhého ročníka projektu zostáva päť mesiacov. Vybudované vzťahy však chcú organizátori posilňovať ďalej. „Mladí ľudia z minuloročného pilotného ročníka sú teraz svojim nasledovníkom v druhom ročníku ambasádormi. Okrem vzájomných konzultácií sme realizovali aj spoločnú letnú akciu, na ktorej by sme sa v budúcnosti radi stretávali so všetkými súčasnými aj historickými účastníkmi projektu, zdieľali zážitky a skúsenosti a ďalej posilňovali tak dôležitý networking,“ uviedla manažérka projektu.

Značky: