Fototlačiareň Canon SELPHY CP1300 je jednoduchá možnosť ako si vytlačiť fotky z dovolenky u seba doma. Teda nemusíte chodiť kamsi do fotolabu, ale všetko si urobíte sami doma podľa vašich predstáv a vtedy, keď sa vám to bude hodiť. Ak si ju doplníte batériou, budete môcť tlačiť aj na cestách, pokojne napr. v aute.

Výhodná akcia pre čitateľov TOUCHIT

Kúpte si tlačiareň Canon Selphy CP1300 a získajte zadarmo celý kit – fotopapier spolu náplňami alebo si kúpte fotoaparát Canon EOS RP, alebo EOS R a získajte zadarmo tlačiareň Canon Selphy CP1300. Objednávajte cez www.faxcopypro.sk

Stačí, ak pri nákupe cez internetový obchod www.faxcopypro.sk vložíte do poznámky k objednávke špeciálny kód: TOUCHIT. Darček vám bude dodatočne pridaný do potvrdenia objednávky a pribalený ku zásielke.

Možnosti tlače

SELPHY CP1300 umožňuje tlačiť uchované spomienky bezdrôtovo alebo pri prepojení káblom. Bezdrôtovo sa dá tlačiť s využitím Wi-Fi alebo Apple AirPrint. Tlačiť tak môžete priamo zo smartfónu, my sme využili mobilnú aplikáciu Canon PRINT. Tlačiareň sme mali pritom pripojenú na domácu Wi-Fi sieť a na rovnakú sieť sme pripojili aj smartfón. Tlačiareň sa tak objavila priamo v aplikácii.

Tlačiť sa dá aj s univerzálnou aplikáciou MOPRIA, pri testoch sa nám viac osvedčila aplikácia Canon PRINT. Rozlíšenie tlače je 300 × 300 dpi.

Technológia tlače

Tlač jednej fotografie trvala presne minútu a 5 sekúnd, počítali sme od zadania povelu na tlač až po možnosť odobratia fotky z tlačiarne. Skutočná doba tlače je pod minútu, len na začiatok pohybu papieru sa čaká 28 sekúnd. Fotka sa tlačí termosublimačnou technológiou po jednotlivých farebných vrstvách. Najprv je to žltá vrstva, potom fialová (magenta) a následne azúrová (cyan). Z každej farby sa dá vytlačiť až 256 odtieňov. Na záver sa ešte vytlačí vrstva ochranného laku a fotka tak ihneď po ukončení tlače odoláva vlhkým prstom alebo aj kvapkám vody. Každá vrstva sa tlačí okolo 10 sekúnd.

Tlače z hocičoho

Tlačiť je možné aj ďalšími spôsobmi. Napr. je to tlači priamo z SD karty, ktorú vložíte do čítačky v prednej časti. Ďalej je tu možnosť prepojenia tlačiarne a fotoaparátu pomocou USB káblu cez PictBridge a tlačíte potom priamo z fotoaparátu. My sme na to použili fotoaparát Canon PowerShot G5 X Mark II.

Tiež je možné tlačiareň pripojiť priamo na notebook alebo počítač a tlačiť z neho. Nakoniec je tu aj možnosť tlačiť priamo z USB kľúča.

Momenty, ktoré si zachytíte fotoaparátom alebo smartfónom môžete pritom vytlačiť viacerými kreatívnymi spôsobmi. Základný formát tlače je 10 × 15 cm, ďalej sú v ponuke štvorcové formáty, formát kreditnej karty a miniatúrne výtlačky alebo nálepky. Špecialitou je tlač fotky, ktorú potrebujete na rôzne preukazy.

Tlač kdekoľvek

Voliteľná vysokokapacitná batéria umožňuje tlačiť z tejto tlačiarne až 54 fotografií bez nutnosti pripojenia na elektrickú sieť. Cena tejto batérie je okolo 46 eur. V pohotovostnom režime má tlačiareň spotrebu okolo 4 W, pri tlači je to približne 60 W . V nastavení je aj možnosť automatického vypnutia tlačiarne po nastavenom čase.

Ako ďalšie príslušenstvo existuje aj prenosná taška na SELPHY CP1300 a to v šedej alebo béžovej farbe. Hmotnosť samotnej tlačiarne je 860 gramov, jej rozmery sú 180,6 × 135,9 × 63,3 mm.

Spotrebný materiál

Spotrebným materiálom bola v našom prípade kazeta na papier veľkosti pohľadnice 10× 15 cm s kódovým označením RP108.

Kúpiť si môžete aj médiá veľkosti kreditnej karty, k dispozícii sú aj nálepky veľkosti kreditnej karty, štvorcové nálepky a mini-nálepky. Hlavne na letnej party sa nálepky tešia veľkej popularite, dobre sa dajú nalepiť napr. na tričko. Doba ich tlače je pol minúty. Atramentová kazeta sa dodáva spolu s médiami, netreba ju kupovať samostatne. Farbostálosť udáva výrobca na 100 rokov.

Príklad kreatívnej tlače

Príkladom kreatívnej tlače je pohľadnica, ktorú si sami vytvoríte, nalepíte známku a pošlete. Na tento prípad sa používajú špeciálne médiá s označením KP36IP. Dá sa kúpiť balík 36 kusov takýchto médií, cena je okolo 15 eur. Vieme, že posielanie pohľadnice je tak trochu zo starej školy, ale o to to môže byť vzácnejšie pri návšteve nejakej exotickej krajiny.

Aj v tomto prípade je súčasťou dodávky atrament potrebný na vytvorenie vodostálej pohľadnice a tieto média sú o niečo hrubšie. Človek má pocit, že drží v ruke skutočnú pohľadnicu z obchodu, ale na lícovej  strane je obraz, ktorý môže byť presne prispôsobený pre príjemcu tejto zásielky. Sme si istí, že na takúto pohľadnicu sa nezabúda.

Ovládanie

Spôsob ovládania tlače je buď z pripojeného zariadenia (smartfón alebo fotoaparát) alebo pomocou samotnej tlačiarne. Tá je vybavená farebným displejom s uhlopriečkou 8,3 cm a systémom tlačidiel. Žiaľ, displej nie je dotykový, treba použiť tlačidlá.

Pomocou tejto výbavy sa vyberá, ktorú fotku chcete vytlačiť a v akom počte. Po stlačení tlačidla Menu si môžete urobiť z fotky výrez, použiť automatickú optimalizáciu fotky pri tlači, prípadne určiť formát tlače. My sme používali bezokrajovú tlač na lesklý papier a výsledok bol veľmi dobrý. Kvalitou boli fotky zrovnateľné s tým, čo dostanete z dobrého fotolabu.

Pomocou tlačidiel si môžete tiež nastaviť tlač všetkých záberov z daného média, tlač záberov vo formáte DPOF či zopakovať poslednú tlač.

Ceny tlačiarne a tlače

Samotná tlačiareň Canon SELPHY CP1300 stojí aj s jedným balíkom 54 papierov 10 × 15 cm okolo 132 eur. Vybrať si môžete čiernu, ružovú a bielu farbu tlačiarne. Balík 108 papierov 10 × 15 cm spolu s náplňami stojí 33,95 eur. Z toho vychádzajú priame náklady na jednu fotku 31 centov. Pri teste sme mali aj balík 18 ks nálepiek 5,4 × 5,4 cm spolu s náplňou a tu je cena 23,90 eur. Cena tlače jednej nálepky je tak 1,32 eur.

Verdikt

Canon SELPHY CP 1300 je tlačiareň vhodná pre všetkých, ktorí chcú väčšiu slobodu pri tlači fotiek a oceňujú, že tak môžu urobiť kedykoľvek. Výhodou je tlač zo všetkého možného: z fotoaparátov, smartfónov, pamäťovej karty, počítača alebo USB kľúča. Je možné, že vo fotolabe vytlačíte fotky aj lacnejšie, ale nemáte takú možnosť tvorivosti a okamžitého vyhotovenia ako s použitím SELPHY CP1300. Hodnotíme ju pozitívne, páčila sa nám kvalita fotiek. Myslíme si, že sa dobre uplatní napr.  na festivaloch, keď je podstatné mať výsledok tlače hneď v ruke a ak je to aj s možnosťou nalepenia prakticky na hocičo, o to lepšie.

Zapožičal: FaxCopy

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.