Elon Musk a Vivek Ramaswamy, ktorí čoskoro povedú ministerstvo pre efektívnosť vlády zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, opakovane hovorili o prisťahovalcoch bez dokladov. V posledných dňoch však obaja potvrdili, že veľké technologické firmy zúfalo potrebujú zahraničných pracovníkov.
Víza H-1B pre technologických špecialistov
Musk aj Ramaswamy tak vyjadrujú podporu vízam typu H-1B pre vysokokvalifikovaných pracovníkov. Tieto víza boli často kritizované ľavicou aj pravicou za to, že umožňujú spoločnostiam spoliehať sa na lacnejšiu zahraničnú pracovnú silu než zaplatiť domácich špecialistov. Firmy si tiež udržiavajú značnú kontrolu nad takýmito pracovníkmi; je pre nich ťažké zmeniť prácu a ak o ňu prídu, môžu byť prinútení opustiť USA.
Američania sú údajne leniví
Musk na svojej sociálnej sieti X argumentoval, že firmy v Silicon Valley potrebujú zahraničných pracovníkov, pretože v Amerike nie je dostatok supermotivovaných a supertalentovaných inžinierov. Jeho vyjadrenia rýchlo vyvolali kritiku zo strany konzervatívcov, ktorí podporujú Trumpovu protiimigračnú politiku.
„Počet ľudí, ktorí sú supertalentovaní inžinieri a zároveň supermotivovaní, je v USA príliš nízky,“ napísal Musk. „Predstavte si to ako profesionálny športový tím: ak chcete, aby váš tím vyhral majstrovstvá, musíte najímať špičkové talenty, nech sú odkiaľkoľvek. Potom tím vyhrá.“
Jeden používateľ siete X Muskovi napísal: „V Amerike žije viac ako 330 miliónov ľudí. Určite sa medzi nimi musí nájsť dostatok ľudí na vytvorenie ultimátneho tímu. Prečo by ste skutočným Američanom túto možnosť upierali tým, že sem priveziete cudzincov?“ Iný používateľ mu odpovedal ešte skôr ako mu bolo pozastavené konto: „Môj syn v roku 2023 s vyznamenaním ukončil štúdium elektrotechniky a informatiky. Nemôže sa však dostať na pohovor, nieto ešte dostať prácu.“
Ramaswamy tvrdí, že technologické firmy potrebujú zahraničných pracovníkov, pretože Američania nemajú dostatočne dobrú pracovnú morálku.
Musk nie je rodený Američan
Musk je pritom sám prisťahovalec, narodil sa v Južnej Afrike. V októbri denník The Washington Post informoval, že Musk pracoval na začiatku svojej kariéry v USA celkom nelegálne. Keď pracoval na vybudovaní svojej spoločnosti Zip2, údajne na to nemal príslušné víza. Do USA prišiel v roku 1995 na postgraduálne štúdium na Stanfordskej univerzite, ale nikdy sa v skutočnosti nezapísal na vyučovanie.
Keď sa Muska na jednom z podujatí v rámci jeho kampane Super PAC spýtali na jeho vlastné skúsenosti s imigračným systémom, najbohatší muž sveta sa otázke vyhol. „Je ľahšie dostať sa do tejto krajiny ako vrah než ako laureát Nobelovej ceny,“ povedal vtedy Musk.
Zdroj: RollingStone
Prečítajte si tiež