QR kód nie je v digitálnom svete žiadna novinka. Je tu už niekoľko rokov a nájdeme ho na väčšine úradných dokumentov. Málokto však vie, ako QR kódy vznikli a aké majú využitie. Využívať ho pokojne môžete aj vy.

Ak si teraz otvoríte nejakú faktúru, pravdepodobne tam okrem vašich osobných údajov a informácií o platbe nájdete aj QR kód. Ten väčšina ľudí stále prehliada a pritom je to úplne najrýchlejšia a najspoľahlivejšia metóda ako správne zadať platobné údaje napr. do mobilného bankovníctva.

Odkiaľ sú písmenká QR?

Písmená QR sú skratkou pojmu „Quick Response„, teda rýchla reakcia. Jeho pôvod sa datuje ešte do polovice 90. rokov, kedy ho začali využívať v Japonsku.  Pôvodne bol určený na použitie v automobilovom priemysle. Pomocou QR kódu môžete prenášať rôzne údaje a to v ďaleko obsiahlejšej forme, než v prípade tradičného čiarového kódu

Ako QR kód funguje?

QR kód má na rozdiel od čiarového kódu štvorcový tvar a neobsahuje žiadne číselné ani iné znaky. Každá časť QR kódu nesie nejakú inú časť informácie, ktorú získame po jeho nasnímaní. Dá sa snímať napr. fotoaparátom v mobilnom telefóne a príslušnou aplikáciou ako uvádzame ďalej.

Takto bude fungovať priepustka do vyhradených priestorov cez QR kód.

Takto bude fungovať priepustka do vyhradených priestorov cez QR kód. Zdroj: Kaspersky

Ak chcete prečítať informácie z QR kódu, budete potrebovať technické zariadenie, ktoré obsahuje čítačku QR kódov. Tie sú dnes bežnou súčasťou väčšiny smartfónov či tabletov. Stačí na QR kód namieriť objektív fotoaparátu vášho zariadenia, ktoré kód automaticky nasníma a otvorí v správnom formáte.

QR kódy v sebe najčastejšie ukrývajú:

  • vizitku alebo telefónny kontakt
  • menu reštaurácie či ponuku e-shopu
  • odkaz na profil na Facebooku či Instagrame
  • GPS súradnice
  • informácie o dostupnej Wi-Fi siete
  • platobný príkaz
  • odkaz na video
  • odkaz na webstránku

Posledné tri možnosti sú z pohľadu využitia najzaujímavejšie, pretože touto cestou dokážete napr. od zákazníka dostať z offline sveta presne tam, kam potrebujete, teda do online. QR kód môžete využiť v printovej reklame alebo ho umiestniť na frekventované miesta, ako nemocnice, letiská, nákupné centrá či múzeá, kde sa prirodzene zdržuje veľké množstvo ľudí.

Samozrejme vždy sa uistite, že web, na ktorý QR kód má odkazovať je responzívny, teda optimalizovaný a plne funkčný aj na mobilných telefónoch a tabletoch. Ak si s tým neviete rady, môžete využiť napr. bezplatné služby Webnode, kde si vytvoríte responzívnu webstránku, blog či e-shop aj bez programátorských znalostí.  Tvorba vlastnej stránky vám zaberie pár minút a zvládnete to aj cez mobilný telefón. Podpora je aj v slovenskom jazyku.

Ako vytvoriť vlastný QR kód?

Áno, vlastný QR kód si vytvoríte veľmi jednoducho a zadarmo, dokonca veľmi rýchlo. Vytvoriť si ho môžete napríklad na stránkach goqr.me alebo qrstuff.com. V oboch prípadoch len vyplníte požadované kontaktné údaje a informácie, ktoré chcete ukryť do QR kódu. Následne vám bude vygenerovaný QR kód, ktorý môžete využívať v online ale aj offline komunikácii.

V redakcii na čítanie ale aj tvorbu QR kódu používame pre Android mobilnú aplikáciu QRDroid.

App Store

V prípade iOS sveta je to napr. QR Reader

Google Play

Prečo je pre certifikát na COVID-19 dôležitý QR kód?

Ministerstvo pre informatizáciu Slovenska ukázalo aplikáciu na zelený COVID pas. Podľa nás je až príliš jednoduchá

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.