Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) neustále pomáha malým a stredným podnikom na Slovensku rásť a rozvíjať sa. Využíva na to model hybridného financovania, ktorý spája verejné financie so súkromnými. Okrem toho však pomohol aj študentom Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade s ich projektom „Zabudnuté deti v aute“, ktorí oslovili ÚPVII so žiadosťou o pomoc pri hľadaní investorov.

 Šesť slovenských firiem nedávno absolvovalo tréningový program Innovation Leaders Open Gate v úspešnom izraelskom akcelerátore SIT4F. Ten firmám pomohol rozvíjať svoje inovatívne riešenia, poskytol im know-how, licencie či technológie a vďaka nemu sa následne budú vedieť jednoduchšie presadiť na zahraničných trhoch. Svoje riešenia zástupcovia firiem prezentovali na záver programu na tzv. Demo day pred odbornou porotou a investormi.

 Okrem nich sa na tomto podujatí odprezentovali aj študenti z Popradu, ktorí svojim projektom zaujali a priniesli si množstvo skúseností a inšpirácií, ktoré chcú zapracovať do svojho podnikateľského plánu. „Hlavným prvkom projektu je špeciálny snímací čip uložený v popruhoch na detskej sedačke a na sedadle vodiča, ktorý bude slúžiť na to, aby rodičia už viac nezabúdali svoje deti v aute. Reagujú tak na neustále sa zvyšujúci počet týchto prípadov, ktorým chcú svojim nápadom predchádzať,“ vysvetlil vicepremiér Richard Raši. Podľa autorky projektu Dominiky Liptákovej až 90 percent ľudí nemá zabezpečené auto tak, aby tam dieťa nenechali. „Spúšťačom celého projektu bolo, že nám je ľúto, keď deti takto umierajú. Dali sme hlavy dokopy a rozmýšľali nad tým, ako to urobiť, aby bol náš projekt čo najlepší,“ povedala.

Akcelerátor v Tel Avive bol určený pre šesť slovenských firiem a ich inovatívne nápady. Zúčastnili sa na ňom tie podniky, ktoré uspeli vo výzvach ÚPVII zameraných na oblasti priemyslu 4.0, kybernetickej bezpečnosti a biotechnológie.

Jednou z nich je spoločnosť Biomedical Engineering, ktorá vyrába špeciálne implantáty pre dlhodobú invazívnu chirurgiu. Vyvinula napríklad prvý tvárový implantát vyrobený 3D tlačou v strednej Európe, ktorý lekári už aj úspešne implantovali. „Samotní lekári sú nadšení tým, čo ponúkame, o naše implantáty majú záujem. Našou ambíciou je otvoriť sa viac trhu, a to práve aj prostredníctvom akceleračného programu. A chceme ísť ďalej,“ povedal Pavol Sedlačko zo spoločnosti.

 „Jednak spoločnosť Biomedical Engineering, ale aj popradskí študenti patria medzi príklady, ako vie náš úrad pomôcť mladým. Z popradských študentov sa čoskoro môžu stať takisto globálni hráči tak, ako z tejto spoločnosti, ktorá tiež začínala na škole a dnes patrí medzi svetovú špičku vo výrobe implantátov,“ povedal podpredseda vlády.

ÚPVII v spolupráci s akcelerátormi pokračuje ďalej – s americkým Centrom pre inovačné technológie vo Virgínii, aj s SIT4F v Tel Avive. V rámci amerického akcelerátora uspeli vlani dve firmy. Išlo o riešenie digitálnej platformy na vizualizáciu urbanistického plánovania spoločnosti Damalis a riešenie pre bezpečné rezidentské parkovanie spoločnosti GOSPACE. Úspechy dvoch firiem, ktoré absolvovali program v USA a rysujúce sa úspechy šiestich firiem z izraelského akcelerátora sú výsledok dobre nastavenej verejno-súkromnej spolupráce. Vďaka takto financovaným projektom znižujeme závislosť od dotácií zo štátneho rozpočtu a súčasne pomáhame slovenským firmám sa ďalej rozvíjať a presadiť sa so svojimi inovatívnymi riešeniami za hranicami Slovenska,“ uviedol Richard Raši s tým, že Slovensko je malá krajina, no žije v nej veľa šikovných ľudí s výnimočnými nápadmi.

Koncom júna zverejnil ÚPVII ďalšie dve dvojfázové výzvy na podporu dvoch inovačných zoskupení a ôsmich inovatívnych firiem v celkovej výške 830 000 eur. Tentokrát ide o dvojfázovú výzvu, pomoc bude nasmerovaná nielen na startupy, malé a mikrofirmy, ale aj na podporu inovatívnych zoskupení- Pod týmto výrazom sa skrýva pomoc slovenským inkubátorom a akcelerátorom. Viac informácií o výzvach sa nachádza na stránke ÚPVII na https://www.vicepremier.gov.sk/sekcie/investicie/podpora-inovacii/index.html. 

 

Značky: