Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa stretol s podpredsedom kubánskej Rady ministrov Ricardom Cabrisasom Ruízom. Hovorili o vzájomných ekonomických vzťahoch medzi oboma krajinami a spoločne podpísali dohodu o konsolidácii ekonomických vzťahov medzi republikou Kuby a Slovenskou republikou.

Počas pracovnej cesty na Kube vicepremiér Richard Raši navštívil tepelnú elektráreň Máximo Gómez Mariel, kde ho prijal kubánsky minister pre energetiku a bane Raúl Esteban García Bareirra. Projekt výstavby 6. bloku tejto elektrárne za takmer 90 miliónov eur realizuje slovenská firma SES Tlmače.

„Projekty slovenských podnikateľov v oblasti energetiky považujeme za piliere našej spolupráce s Kubou, ale uvítame aj ďalšie oblasti pre rozvoj vzájomných vzťahov,“ konštatoval vicepremiér Raši.

Vicepremiér Raši sa ďalej stretol so zástupcami slovenskej firmy Probugas a kubánskej spoločnosti CUPET. Spoločnosť Probugas je dlhoročným lídrom pre distribúciu a dodávku LPG na Slovensku. „Podarilo sa jej vyhrať medzinárodný tender na vytvorenie spoločného podniku na Kube so spoločnosťou CUPET. Vznik spoločných podnikov podporujeme a veríme, že to bude ďalší úspešný projekt,“ dodal Raši.

V mene slovenskej vlády podpísal vicepremiér Raši spolu s podpredsedom kubánskej Rady ministrov Ricardom Cabrisasom Ruízom dohodu o konsolidácii ekonomických vzťahov. Cieľom tejto dohody je ochrana aktív slovenských investorov investujúcich na Kube a pohľadávok Slovenskej republiky. Dohoda nadväzuje na materiál o postupe vymáhania zahraničných pohľadávok, ktorý vláda SR schválila ešte v decembri minulého roku.

„Slovensko-kubánske vzťahy sú na vysokej úrovni a je našim záujmom, aby to tak zostalo i naďalej  a spoločne sme vytvárali pre slovenské firmy, ktoré chcú na Kube investovať, adekvátne podmienky,“ uviedol Richard Raši.

Na úrovni expertných rokovaní otvorili zástupcovia ministerstva financií, ktorí boli súčasťou slovenskej delegácie, otázku následnej implementácie dohody.

Vicepremiér Raši sa s podpredsedom Cabrisasom rozprával aj  možnosti zriadiť v Havane slovenský dom, ako sídlo pre slovenských podnikateľov pôsobiacich na Kube.

Značky: