Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Projekt bezplatného poradenstva pre obce, firmy či združenia, ktoré majú záujem o financie z eurofondov, sa chýli ku stanovenému koncu. Vicepremiér Richard Raši dnes po boku nitrianskeho župana Milana Belicu bilancoval výsledky Informačno-poradenského centra (IPC) v Nitre a ohlásil pokračovanie úspešného projektu až do roku 2021.

„Sieť siedmich informačno-poradenských centier dnes prepája celé Slovensko, najstaršie z nich je však práve to v Nitre. Vzniklo v rovnaký deň ako úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, 1. júna 2016. Za dva roky existencie poskytlo takmer 500 konzultácií, spoluorganizovalo 20 seminárov, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1000 ľudí, ale predovšetkým pomohlo žiadateľom pripraviť 165 žiadostí o príspevok, z ktorých až 73 percent bolo úspešných,“ uviedol podpredseda vlády Richard Raši. „Všetkým týmto žiadateľom centrum ušetrilo nemalé peniaze za konzultantov. Som presvedčený, že výsledky nitrianskeho IPC, ako aj čísla za celé Slovensko, jasne ukazujú, že naše samosprávy, podnikatelia aj občania si zaslúžia, aby centrá išli ďalej.“

Ako povedal predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica, tento projekt osvedčil svoju úspešnosť, preto NSK, samozrejme, podporí jeho pokračovanie.

Na celoštátnej úrovni sa v rámci projektu IPC uskutočnilo 2 822 konzultácií a 176 seminárov pre takmer 8-tisíc ľudí. Klienti informačno-poradenských centier vo všetkých krajských mestách okrem Bratislavy podali 1 919 žiadostí o nenávratný finančný príspevok s úspešnosťou až 66 %. Záujem o konzultácie sa pritom stále zvyšuje. Väčšina klientov si ich pochvaľuje – viac ako 70% ľudí bolo s poskytnutými službami veľmi spokojných alebo spokojných.

„Navyše, z pôvodného rozpočtu 2,2 milióna eur sa podarilo ušetriť až 680-tisíc, teda takmer tretinu. Vďaka tým úsporám bude možné predĺžiť projekt namiesto plánovaných 2 rokov až na tri,“  dodal Richard Raši s tým, že rozpočet na ďalšie obdobie bude 2,3 milióna eur, čo predstavuje asi 330-tisíc eur na jedno centrum. Tieto výdavky sú určené na organizáciu vzdelávacích a informačných aktivít, materiálno-technické vybavenie IPC a mzdy zamestnancov.

Značky: