Testovanie
AMD Ryzen 7 1700X sme testovali na základnej doske Gigabyte AX370 Gaming 5, ktorá bola súčasťou testovacieho kitu. Doska zo série Aorus patrí medzi to najlepšie čo si môžete pod nový Ryzen kúpiť a v ponuke Gigabyte už nad ňou stojí len model Gaming K7.
Doska ponúka všetko, čo by ste mohli a mali od modernej dosky očakávať. Masívna desaťfázová napájacia kaskáda je dobrým predpokladom pre úspešné pretaktovanie. AX370 Gaming 5 podporuje štyri DDR4 pamäťové moduly s frekvenciou do 3200 MHz a celkovou kapacitou do 64 GB. O pripojenie k internetu sa stará dvojica gigabitových ethernet adaptérov, v tomto prípade ide o kombináciu čipu Intel a Killer E2500.
Pre grafické karty je k dispozícii trojica PCI-Express ×16 slotov, z toho druhý operuje s ôsmimi a tretí so štyrmi linkami. Tretí navyše svoje linky zdieľa s ďalšími troma PCI-E ×1 slotmi, takže každý obsadený ×1 slot mu jednu linku zoberie. To pri multi-GPU zapojení dvoch kariet samozrejme nie je žiadny problém, pri troch výkonných kartách to už bude horšie, pokles výkonu však bude stále zanedbateľný a pôjde skôr na vrub neefektívnosti multi-GPU konfigurácie. A týkať sa bude len AMD CrossFire, keďže v SLI sú podporované len dve karty.
Na doske takéhoto kalibru nesmie chýbať kvalitný zvukový čip, v odtienenej časti dosky sa preto nachádza dvojica čipov Realtek ALC1220 s podporou Sound Blaster X-Fi MB5.
Bohatá je ponuka portov pre pevné disky; prítomný je M.2 slot, U.2 slot, dva SATA Express a osem SATA 6 Gb/s portov.
No a aká by to bola herná doska, keby jej chýbalo LED podsvietenie. RGB Fusion patrí medzi najprepracovanejšie systémy podsvietenia, s ktorým sa dá vyhrať do sýtosti. Doska tak môže vizuálne zobrazovať teplotu procesora, staticky svietiť alebo blikať podľa hudby. Dovedna sedem efektov, dve zóny, podpora ďalších dvoch RGB LED pásikov a synchronizácia s ďalšími komponentmi s RGB Fusion urobí z vášho počítača pestrofarebný kúsok, ktorý by bola škoda schovať pod stôl. A riadiť sa to samozrejme dá appkou priamo z vášho telefónu.
Doske a procesoru robili spoločnosť dva 8 GB pamäťové moduly Corsair taktované na 2400 MHz s časovaním CL15 a grafická karta ASUS ROG STRIX GTX 1050 Ti O4G Gaming, operačný systém Windows 10 bežal z Intel SSD 320 a celú zostavu napájal zdroj Enermax s výkonom 1010W.
Prevádzkové vlastnosti 1700X, ktorý má TDP 95W nie sú najhoršie, chladič NH-U12S od Noctua nemal problém procesor účinne chladiť. Mimo záťaže sa teploty pohybovali v rozmedzí 30-35°C, pri okolitej teplote 25°C. V záťaži sa teplota vyšplhala k hranici 60°C. Ryzen 7 1700X disponuje otvoreným násobičom, vďaka ktorému je ďalšie zvýšenie frekvencie pomerne jednoduchou úlohou.
Stabilná hodnota bola v našom prípade na hranici rovných 4 GHz, a hoci sme sa na ňu dostali aj bez zvýšenia napätia, stopercentnú stabilitu zabezpečilo až 1,40V. V takejto konfigurácii dokázal pracovať v rozumných teplotách a ani spotreba nadmerne nestúpla.
Zisk vo výkone bol pritom približne 10%, najvýraznejší nárast bol samozrejme v aplikáciách schopných využiť veľký počet vlákien procesora. Spotreba bola celkom prijateľná, pri plnej záťaži procesora sa pohybovala spotreba zostavy okolo hranice 140W.
AMD Ryzen 7 1700X je aktuálne spomedzi Ryzen 7 procesorov asi najrozumnejšou voľbou. Ak sa nebudete púšťať do taktovania a máte v pláne novú zostavu využívať skôr na tvorbu obsahu a v programoch, ktoré si budú vedieť so šestnástimi vláknami poradiť a efektívne ich využiť, bude azda ešte lepšou voľbou lacnejší Ryzen 7 1700. Pri jeho verzii s odomknutými násobičmi sa nám páčil veľmi dobrý pomer ceny a výkonu aj keď v hrách, ktoré nedokážu potenciál ôsmich jadier využiť naplno majú stále navrch vyššie taktované Intely s vyšším výkonom na jedno jadro. Hendikepom v hrách je aj vyššia latencia operačnej pamäte a stále trochu haprujúca virtualizácia jadier. Ak nepotrebujete 16 vlákien a stačí vám 8 „pravých“ jadier procesora, v hrách pocítite mierny nárast výkonu.
Ryzen 7 1700X aktuálne kúpite asi za štyri stovky, ďalšie dve budete potrebovať na dobre vybavenú základnú dosku s čipsetom X370. Ak už vlastníte šesť, či osemjadrový procesor od Intel, prechod na Ryzen nebude mať veľký zmysel, pri investícii do celkom novej zostavy však môžeme nákup 1700X len odporučiť. Najmä ak budete využívať systém na prácu, na hry bude rozumnejšou investíciou štvorjadrový i7-7700K. Páčili sa nám aj rozumné prevádzkové vlasnosti, či už ide o teploty na vzduchovom chladiči, alebo spotrebu ako takú. S modernou a úspornou grafickou kartou bude v prostredí OS potrebovať len pár desiatok wattov energie, pri plnej záťaži napríklad počas renderovania či spracovania grafiky sme sa stále vmestili pod 150W hranicu. Takisto pretaktovanie bolo pomerne jednoduchou záležitosťou a hoci nárast výkonu nie je nijak šialený, osemjadro s frekvenciou 4 GHz nie je vzdialené ani neskúsenému používateľovi. Ostatne, dobrá základná doska to zvládne aj v automatickom režime.
Za zapožičanie testovacieho kitu procesora, základnej dosky, pamäťových modulov a chladiča procesora ďakujeme spoločnosti AMD.
Recenzia je rozdelená do dvoch častí:
1. strana: Úvod a detailné informácie
2. strana: Testovanie a namerané výsledky