Notebook na prácu s dobrou výbavou a veľmi dobrou cenou. To najmä keď zohľadníme, že ide o značku Dell. Tá býva spravidla drahšia, no zároveň poskytuje nadštandardný servis pre svoje zariadenia. V tomto prípade ide o konvertibilný notebook s dotykovým displejom.

Z pohľadu použitia a konfigurácie ide o výkonný kancelársky notebook, ktorý zvládne bežné pracovné aj multimediálne úlohy. Je to dané najmä kombináciou procesora a SSD disku.

Na prihlásenie do systému sa dá použiť čítačka odtlačkov, prihlásenie tvárou tu nie je. Avšak žiadaným doplnkom, ktorý nechýba ani tu, je mechanický kryt webovej kamery. To je vhodný doplnok na ochranu súkromia žiadaný vo firemnej, ale často aj v domácej sfére. Ešte stále to nie je samozrejmosť a integráciou takéhoto prvku sa stále pohybuje vo vyššom segmente notebookov. Čítačka odtlačkov je súčasťou tlačidla na zapnutie notebooku. Je vpravo hore a tvorí jeden blok s klávesnicou. Tlačidlo je tuhšie a nestlačíte si ho omylom namiesto klávesu Delete.

Klávesnica má dva stupne podsvietenia, čas ich podsvietenia sa dá nastaviť cez BIOS, a to samostatne v režime napájania z externého zdroja alebo batérie. Na lepšie písanie použil výrobca mechanizmus, ktorý nakloní klávesnicu ergonomicky smerom k vám. Otvorením veka sa postupne zdvíha základňa. Zároveň je to účinný systém chladenia.

Výrobca pridáva možnosť upraviť farebné podanie na displeji podľa vykonávanej aktivity. Ide o rozšírenie Dell CinemaColor, ktoré upraví farby pri sledovaní filmov, eliminuje časť modrej zložky v rámci nočného osvetlenia alebo je tu napr. režim na sledovanie športových videí.

Na držanie v ruke je však ešte stále ťažký. Dotykové pero nie je súčasťou balenia. Displej má tenké rámčeky a výrobca zúžil horný okraj a celkové vsadenie displeja tak, že notebook pôsobí trochu viac predĺžene. Je to však optický klam, na displeji stále získate dostatok miesta v podobe Full HD rozlíšenia. Rozdiel je v tom, že sa bude ľahšie prenášať a bude skladnejší.

Notebook je tichý a prakticky z neho môžete mať nehlučný stroj. Podľa profilu napájania v aplikácii Dell Power Manager sa dá nastaviť riadenie spotreby. Na základe nastavenia bude možné balansovať výkon, tichý chod ako aj samotnú výdrž batérie.

Pri sledovaní filmov alebo v čase, keď naozaj nepotrebujete výkon získate okrem nehlučného chodu aj predĺženú výdrž na batériu. Pripravte sa ale na to, že v tomto režime je frekvencia procesora výrazne obmedzená a celkový výkon sa nemusí hodiť na náročnejšiu kancelársku prácu.

Najlepšie vlastnosti

  • Úzky dizajn
  • Tenké rámiky okolo displeja
  • Čítačka odtlačkov prstov
  • Podsvietená klávesnica

Verdikt

Dell Inspiron 14 5406 2in1 je vhodný vtedy, keď chcete mať možnosť premeny notebooku na tabletové riešenie. Má najmodernejšie technológie a poskytne vysoký kancelársky výkon. Má kovové veko displeja ako aj opierku na dlane, spodná časť je plastová.

Prednosťou bude predovšetkým cena, ktorá je vzhľadom na značku priaznivá a tu by sa dalo smelo tvrdiť, že ide o cenový typ na konvertibilný notebook od Dellu.

Cena: 840 €

Zapožičal: ASBIS SK

Model notebooku / ParameterDell Inspiron 14 5406 2in1
ProcesorIntel Core i5-1135G7 0,9 ÷ 2,4 GHz, 8 MB cache (max. 15 W TDP)
Operačná pamäť8 GB DDR4 (max. 12 GB)
Pevný diskSK, hynix, 256 GB SSD
Displej14″, IPS, dotykový, max. rozlíšenie 1920 × 1080 px
Grafická kartaIntel Iris Xe Graphics
Wi-Fi / BluetoothWi-Fi 6 / Bluetooth 5.0
Porty1× USB-C / DP / PD, 2 × USB 3.1, HDMI 1.4b, čítačka SD, kombinovaný audio
Operačný systémMicrosoft Windows 10 Home
Rozmery [mm]324 × 223 × 19
Hmotnosť [kg]1,72
ZapožičalASBIS SK
Cena (EUR s DPH)840,00
Model / TestyDell Inspiron 14 5406 2in1
PCMark 10 – Kancelársky výkon4499
3DMark 11 – Herný výkon4708
VR Mark – Orange Room1343
HD Tune Pro 5 – Pevný disk
Average speed [MB/s]1023,7
Access time [ms]0,054
Batériové testy
PCMark 10, Modern Office [hh:mm]6:38
Displej – meranie jasu
Maximálna hodnota jasu [cd/m2]231,41
Faktor mobility3,86

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.