Počítač do kancelárie môže byť aj veľmi malých rozmerov, no nie zas tak malých, aby ste museli priplácať nezmyselné sumy.

Nezaberie veľa miesta

Príkladom vhodného riešenia je tento model stolného počítača, ktorý má prívlastok Small Form Factor. Plne charakterizuje možnosti tohto počítača a jeho rozmery. Ideálny je tam, kde potrebujete mať stolný počítač, no chcete šetriť miestom a nepotrebujete si priplácať za rozmernú skrinku.

Používatelia, ktorí hľadajú počítač ako hotové riešenie a neplánujú sa starať o kompatibilitu komponentov alebo o rozširovanie, ocenia takto vyhotovený model stolného počítača. Je ale jasné, že výrobca myslel aj na to, aby sa dala rozšíriť kapacita operačnej pamäte alebo zväčšiť dátové úložisko. Okrem výmeny SSD disku sa dá pridať aj ďalší disk.

3dmark Dell Vostro 3710 SFFZdroj: TOUCHIT

Rozšírenia

V rámci rozšírenia je možné pridať pevný disk až do kapacity 2 TB. Môže to byť rotačný disk s 3,5“ telom, ktorý má spravidla 7200 otáčok/min. To je vhodné ako dátové úložisko. Samozrejmosťou je, že v tomto prípade máte rýchly SSD disk. Spustenie operačného systému je otázkou niekoľkých sekúnd.

Skrinka sa dá používať vo vertikálnej polohe, no je tu možnosť položiť na ňu aj monitor a použiť ju na ležato. To by zároveň zodpovedalo priloženej optickej mechanike. Tá sa dá použiť aj vo vertikálnom postavení skrinky, pretože ide o takzvanú slim mechaniku so systémom na prichytenie optického disku. Je to mechanika, s ktorou ste sa mohli stretávať v prípade prenosných počítačov a optický disk udrží v akejkoľvek polohe skrinky.

Porty a Wi-Fi

Ocenili sme praktické umiestnenie USB portov na predný panel, kde sa nachádza aj audio konektor a čítačka SD kariet. S výnimkou klávesnice a myši, ktorú máte súčasťou balenia, nebudete potrebovať využívať zadné porty. Komu by nestačili tie vpredu, má vzadu rovnakú kombináciu štyroch USB portov. Rozlišovať budete zrejme podľa ich typu.

Z toho dva USB 3.0 sú vpredu a dva vzadu. Aj s takto rozloženými štyrmi USB 2.0 portami máte celkovo luxusných 8 portov. Škoda len absencie portu USB-C. Takisto sme ocenili prítomnosť Wi-Fi a Bluetooth, čo vám umožní rýchle napojenie na bezdrôtovú sieť. Súčasťou balenia je multimediálna klávesnica DELL KB216 a myš DELL MS116.

Spotreba a výkon

Ocenili sme tichý chod, nízku energetickú náročnosť a veľmi dobrú výbavu. Počítač síce nie je stavaný na hry, no s procesorom Intel Core 12. generácie zvládne rôzne multimediálne úlohy. Na základe našich testov si konštatujeme, že s týmto počítačom budete môcť plnohodnotne upravovať fotografie a dokonca zvládne aj jednoduchší strih videí.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že podľa ceny tohto počítača nebude výkon jeho silná stránka. Opak je však pravdou, ak ide o výpočtové operácie a používanie rôznych kancelárskych programov, vrátane multimediálnych. Namerané výsledky benchmarkov nájdete v tabuľke. Súperiť s výrazne drahšími zostavami ale samozrejme nemôže. Tu ide predovšetkým o skĺbenie sily a efektivity.

Je tiež treba dodať, že počítač nemá samostatnú grafickú kartu a využíva grafiku na čip s procesorom. Aj vďaka tomu je spotreba počas stredne náročnejšieho používania približne na úrovni 55 W. Ak zaťažíte procesor na maximum, zostava bude mať spotrebu 88 W.

Naopak pri bežnom kancelárskom použití, ako je tvorba dokumentov alebo prehliadanie webu, bola nami nameraná spotreba na úrovni 28 W. S takýmito parametrami je vhodný pre používateľov, ktorí si nechcú robiť starosti s účtami za elektrickú energiu a chcú mať počítač, ktorý nechajú pokojne zapnutý po celý deň.

Verdikt

Dell Vostro 3710 SFF je kompaktný počítač. Presne taký, ako sa hodí do firmy na kancelársku prácu. Aj keď s tým priamo nemusíte počítať, jeho rozmery sú také, že ho vopcháte do väčšieho batohu. V každom prípade ide o energeticky úsporné riešenie, ktoré sa nezľakne ani náročnejších činností.

Zapožičal: ASBIS SK

Páči sa nám

  • kompaktný dizajn
  • výborná cena za značkový servis
  • možnosť pridať veľký 3,5″ disk
  • tichý chod a nízke nároky na energie

Nepáči sa nám

  • nemá USB-C konektor

Technické parametre a benchmarky

Model notebooku / ParameterDell Vostro 3710 SFF
ProcesorIntel Core i3-12100 3,3 ÷ 4,3 GHz, 12 MB Smart Cache (60 ÷ 89 W TDP)
Operačná pamäť8 GB DDR4 (max. 64 GB)
Pevný disk256 GB SSD
Grafická kartaIntel UHD Graphics 730
Wi-Fi / BluetoothWi-Fi AC, Bluetooth 5.2
Porty4 × USB 3.2 Gen 1, 4 × USB 2.0, HDMI 1.4b, DisplayPort 1.4, LAN, SD, audio
Operačný systémWindows 11 Pro
Rozmery [mm]292 × 93 × 293
Hmotnosť [kg]3,6
ZapožičalASBIS SK
Model / TestyDell Vostro 3710 SFF
PCMark 10 – Kancelársky výkon4870
3DMark 11 – Herný výkon2799
VR Mark – Orange Room815

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.