Tisíce kilometrov bez pokrytia mobilným signálom, nekonečné lesy, pravá sibírska divočina.

Krajina na ďalekom východe Ruska pripomína príbeh Jacka Londona z Klondajku. Ako v takejto divočine riešiť bezpečnosť, aby aspoň blízka rodina vedela, kde sa skutočne nachádzame? Štyria chlapi po štyridsiatke, odhodlaní pokoriť motorkársky “Everest” plánujú svoju cestu do ruského Magadanu. Miesto, kde končia všetky “cesty” na východ, kde chlad dosahuje počas zimy neuveriteľných -60°C. Miesto, ktoré Wikipedia radí medzi najodľahlejšie miesta sveta. Najbližšia civilizácia je 2000 km. Krajina lesov, desiatok tisícov riek a jazier.

Počas príprav sa mimo miliardy iných otázok vynorila jedna z oblasti bezpečnosti. Ako ideme riešiť zdieľanie našej polohy v reálnom čase, ako ideme komunikovať s našimi blízkymi v oblastiach bez pokrytia mobilným signálom? A čo v prípade, keď sa niekomu nebodaj niečo stane? Čo potom? Ako? Komu? Kam?

Jedno riešenie už máme, satelitný telefón. Jeho zápožička bola na základe vzťahov dohodnutá zadarmo, ale v prípade potreby volania, je to “na vás, páni”. Čiže volanie domov, pokec s deťmi a rodinou by pravdepodobne astronomicky predražil naše rozpočty. Dobre, ako backup v ostrých “sračkách” je to ale skvelé riešenie, keď treba, tak treba. Ako ale chceme riešiť “tracking” – sledovanie, čo správy, komunikácia, dá sa to vôbec? Je čas sa obrátiť na odborníkov a s pokorou požiadať o radu a pomoc pri riešení.

Conan s.r.o., zástupca značky Garmin na Slovensku bol vždy ochotný perfektne a účelovo poradiť. Sú to odborníci a bonusom pre nás, sú to aj cestovatelia a motorkári. Beriem telefón a volám. V krátkosti opíšem náš plán, a bum, riešenie je na stole. Odporúčanie znie – Garmin inReach. Otváram Google a hľadám čo sa dá. Naviac nám ponúkli už jeden aktívny kus na zoznámenie sa. Bol síce niekde na severnom póle, ale keď dofrčí, bude náš 🙂

Podobnú technológiu Garmin kedysi ponúkal, ale nebol to jeho výrobok. Išlo o subdodávateľský projekt. Neskôr Garmin získal pod svoje krídla satelitnú technológiu Iridium a bolo vybavené. Ide o 100% pokrytie planéty Zem, snáď ako jediná technológia, zatiaľ. Takže inReach by nám mal dokázať zabezpečiť naše požiadavky – no super, tešíme sa. Do toho onedlho volajú chlapi z Garmin, počuj, vydržte ešte chvíľu, Garmin ohlásil novinku v tejto oblasti. Pôjde o Garmin InReach Mini, a mali by sme to stihnúť pokiaľ vyrazíte. Bude menší, kompaktnejší a viac smart, teda šikovnejší. Tak sme čakali a dočkali sme sa.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=60A1NciNgps

Dorazila škatuľka, ale nebola v nej Bambuľka, bol tam nový Garmin InReach Mini. A ešte aj v oranžovej farbe, no skvelé. Rozbaľujem a neverím vlastným očiam, aké je to malé. Je to také malé zázračné zariadenie. Ide o dvojcestný satelitný komunikátor, využívajúci už spomínanú satelitnú sieť Iridium. Dvojcestný? Ta to čo?

No, vie nielen prijímať, ale aj vysielať. To bol pre nás dôležitý faktor, poslať krátku textovú správu našim domov, že sme v poriadku. Je možné posielať na mobilné číslo ako aj na e-mail. Správy sa dajú dopredu nakonfigurovať do zariadenia alebo s použitím voľnej aplikácie EarthMate od Garminu. Okrem písania textoviek sa dá v appke sledovať mnoho ďalších funkcií.

Aplikácia dokáže sledovať vašu cestu (v závislosti od paušálu), zapisuje body trasy. V sumáre tvorí slušný záznam o vašom pohybe. Asi po štyroch týždňoch cestovania sa vraciame späť z najchladnejšej obývanej oblasti zemegule, Ojmiakon. Smerujeme na federálnu cestu so zámerom pokračovať na sever, smer Ust Nera. V ceste nám stojí rozvodnený prítok, ktorý pred dvoma dňami nestál za zmienku. Zamkol nás na tom mieste na desať hodín. Doma nastalo šialenstvo opantané množstvom otáznikov. InReach Mini rieši situáciu s chladom Angličana a s presnosťou očného chirurga. Našou statikou vybičované emócie našich žien, matiek a otcov utíchajú. Výborná práca InReach, ďakujeme.

Píšem tu o paušále, áno. Konečne niekto pochopil, že nie všetci sú na cestách celý rok, och, keby som len mohol. Garmin ponúka možnosť zaplatiť si službu na celý rok alebo len na určité, vami presne definované obdobie. Ide o mesiace. Ročné predplatné je samozrejme lacnejšie v porovnaní s mesačným. Dokonca je na výber typ paušálu, programu, podľa potreby, niečo ako u mobilných operátorov. Rôzne programy ponúkajú rôzne možnosti. Všetky podrobnosti sú dostupné na stránke, pri popise produktu. My sme na našu cestu zvolili program Expedition, kde väčšina možnosti a funkcií je neobmedzená.

InReach som celý čas nosil pripnutý na ruksaku, miestami aj vo vnútri batohu. Spĺňa veľmi prísne vojenské normy odolnosti. Fungovalo to bez problémov, vždy a všade. Baterka vydržala cca päťdesiat hodín aktívnej prevádzky. Totižto sledovanie musíte manuálne aktivovať, spustiť. Malý, ale úsporný čiernobiely displej s vysokým kontrastom je veľmi dobre čitateľný aj na priamom slnku. Zobrazenie základnej obrazovky je dostačujúce – konektivita, stav baterky, informácie o prejdenej trase. Vstavané GPS vám jednoducho ukáže cestu späť, do bodu, z ktorého ste vyrazili. Nepleťme si to prosím s navigáciou ako takou, tu nie je mapový podklad. Navigačku doplní kompasová stránka, do ktorej informácie plynú už zo spomínaného vstavaného GPS. Na boku je dobre hmatateľné núdzové tlačítko SOS. V závislosti od vami zvoleného programu vie aktivovať profesionálnu pomoc systémov Geos.

Z našej ruskej výpravy do ďalekého Magadanu sme sa všetci vrátili živí, zdraví, s množstvom neskutočných zážitkov a spomienok. Aj vďaka Garmin InReach Mini sme našim blízkym nespôsobili žiadnu traumu, ujmu na zdraví, ani tom psychickom. Registráciou zariadenia (jednorazový ročný poplatok 30 eur), získavate svoju vlastnú webovú adresu. Odkaz, adresu, jednoducho zozdieľate. Dotyčný po prihlásení môže okamžite vidieť vašu polohu, rýchlosť, nadmorskú výšku a hrču iných informácií.

Čo na záver? Porovnajme si hodnotu zariadenia (350 eur) a to, čo všetko táto hračička dokáže. Mnohí z vás, nás, máme radi dobrodružstvo, spoznávanie neznámeho, jazdenie niekde v rumunských, či iných pohoriach. Ale čo v prípade, ak sa niečo stane? Aká je vtedy hodnota zariadenia vs. ľudské zdravie? Aká je hodnota ľudského života? Oblasť aktivít, kde by inReach našiel uplatnenie, je rozsiahla, stačí sa zamyslieť. Po 15 000 km a piatich týždňoch sme doma, živí a neskutočne šťastní. Cesta žila svoj život a my sme ho s pokorou prijímali. Vďaka moderným technológiám a Garminu InReach Mini to naši doma s nami žili tiež, online. Moderné technológie môžu byť aj užitočné, nielen otravné.

Ďakujeme InReach, ďakujeme Garmin, Safety first priatelia! 🙂

Hŕstka technických informácii o Garmin inReach Mini, a viac info nájdete tu:

    • Rozmery zariadenia, Š×V×H: 5.17 × 9.90 × 2.61 cm
    • Displej – veľkosť, Š×V: 2,3 × 2,3 cm
    • Displej – rozlíšenie, Š×V: 128 × 128 bodov
    • Displej – uhlopriečka, “; cm: 2,3 × 2,3 cm
    • Displej – typ: Monochromatický s podsvietením, MIP
    • Hmotnosť zariadenia: 100.0 Integrovaná Lithium Ion batéria
    • Akumulátor – typ: nabíjateľná lithium – ion
    • Akumulátor – výdrž (pohotovostný režim): 50 hodín / režim sledovania každých 10 minút / GPS log 1 × minútu (prednastavené), 20 dní / režim sledovania každých 30-minút, 1 rok / standby režim (režim sledovanie vypnuté), 30 hodín / režim sledovania každých 10 minút / GPS log 1 x sekundu
    • Teplotný rozsah (- + °C): od – 20°C do + 60 °C
    • GPS prijímač: GPS
    • Anténa: INT.
    • Vysoko-citlivý prijímač: Áno
    • Podpora externej antény: Nie
    • Waypointy/obľúbené/pozície: 500
    • Cesty: 20
    • Záznam trás/ciest: Áno
    • Správa trás/ciest: Áno
    • LiveTrack (zdielanie jazdy): Áno
    • Tras. počítač (rýchlosti, vzdialenosti a pod.): Áno
    • Automatická synchronizácia s PC: Áno
    • Garmin Connect™ kompatibilita: Nie
    • Okruhy (auto/manual záznam okruhov): Áno
    • Meranie na mape (odmeranie vzdialenosti ľubovoľného miesta na mape): Nie
    • Bluetooth®: Áno
    • Electronický kompas 3D: Nie
    • Barometrický výškomer: Nie

 

Autor: Martin Alušík, Moto Adaventure for you.

Prečítajte si aj:

Recenzia Garmin fēnix 5X Plus: Opäť na vrchole

Značky: