Aktuálna vlajková loď americkej spoločnosti GoPro sa dizajnom od svojich predchodcov takmer vôbec nelíši, ale inovácie ponúka skutočne zaujímavé. Stále je to stará dobrá „gopročka“ a stále je to tá najlepšia akčná kamera, ktorú na aktuálnom trhu s týmito zariadeniami nájdete. Pravdou ale zostáva, že nie každý ju potrebuje a využije. Treba si však dávať pozor, ak raz na vlastné oči uvidíte, ako táto kamera stabilizuje video a aké výstupy z nej lezú, tak ju jednoducho budete chcieť. V tejto recenzii sa nebudeme zameriavať na celok, ale zameriame sa na podstatné novinky a ich funkčnosť. Ak vás zaujíma pohľad z nadhľadu, pozrite si na našom webe recenziu GoPro Hero 5/6 Black. Podstatné vlastnosti, funkcie a nastavenia zostali totiž pre GoPro Hero 7 zachované. Novinka má s predchodcom spoločnú aj čipovú zostavu vlastnej výroby – GP1, ktorej sekundujú 2 GB operačnej pamäte RAM. Zachované zostali aj ovládacie prvky, rozloženie slotov, dva displeje (hlavný dotykový + predný stavový) a odolnosť voči prachu a vode bez puzdra do 10 m.

Novinky v praxi

Jednou z najpodstatnejších noviniek je nová softvérová stabilizácia – HyperSmooth. Tú je možné využiť vo formáte 4 : 3 do max. rozlíšenia 4K/25 alebo 30 fps. V prípade 16 : 9 je použiteľná v max. rozlíšení 4K/60fps. Ihneď na začiatku testu sme stabilizáciu preverili – z redakcie sme namiesto výťahu išli dolu alebo skôr bežali po schodoch, pričom sme nahrávali video. Keď sme si video prehrali, tak sme pochopili, kam sa stabilizácia posunula. Je to extrém! Takto stabilizované video poznáme zo stabilizátora, nie z akčnej kamery! A takto to funguje takmer za každých podmienok. Nová stabilizácia je perfektná. Malou nevýhodou je čiastočné orezanie obrazu, ktorý však stále zostáva dostatočne široký. Samozrejmosťou je zachovanie aj bežnej softvérovej stabilizácie (EIS), ktorá funguje tiež veľmi dobre a je použiteľná s prevažnou väčšinou videorežimov, vrátane 4K/60fps (dátový tok takmer 80 Mbps).

Podstata akčnej kamery zostala zachovaná. Z pohľadu aktuálnych inovácií sme strašne zvedaví, čo prinesie ďalšia generácia

GoPro 7 Hero Black ponúka široké spektrum video režimov, vrátane stabilizovaného spomaleného videa, čo je vo výsledku poznať. Spomalené video je možné nahrávať vo Full HD rozlíšení s 240 fps (8-násobné spomalenie). Dobrým krokom vpred je možnosť nahrávania videa a snímania fotografií v portrétnom režime, teda na výšku, čo ocenia najmä používatelia, ktorí zdieľajú médiá z kamery na sociálne siete. Okrem toho je možné vytvárať aj videosekvencie v 15- alebo 30-sekundových intervaloch s presným vymedzením, čo je výhodou v prípade Instagramu. Ďalšou praktickou inováciou je časovač, ktorý doteraz v GoPro kamerách chýbal, ale aj možnosť jednoduchého približovania obrazu. V prípade videa sme ocenili aj fungujúcu redukciu šumu a tri integrované mikrofóny s vylepšeným záznamom zvuku, vďaka čomu je video z tejto kamery dobre použiteľné aj bez prídavného mikrofónu – napr. na vlogy, reportážne video a pod. S adaptérom je možné k tejto kamere pripojiť aj externý mikrofón.

Prečítajte si aj:

Recenzia GoPro Hero 6 Black

Recenzia GoPro Hero 5 Black

Okrem HyperSmooth stabilizácie nás zaujala aj novinka v podobe pohyblivého časozberného videa – TimeWarp. Takéto video môže byť zaznamenávané v najvyššom 4K rozlíšení s aktívnou stabilizáciou obrazu! V nastaveniach si môžete zmeniť rýchlosť videa – od 2- po 30-násobné zrýchlenie. V praxi to znamená, že v prípade 10-násobného zrýchlenia bude mať 5 minútové TimeWarp video 30 sekúnd. Pohyblivé časozberné video zaujme najmä na sociálnych sieťach viac ako bežné video, pričom za krátky čas ukážete divákovi veľa obsahu a ak ste kreatívni, tak dokážete vytvoriť exkluzívne zábery.

GoPro Hero 7 Black má 12 Mpx snímač a v rovnakom rozlíšení sú vytvárané aj fotografie (RAW/JPEG). Novinkou je podpora HDR, čo fotografiám dodáva badateľný dynamický rozsah a vyzerajú naozaj lepšie. Snímanie HDR fotografií trvá o pár sekúnd dlhšie, ale výsledok stojí za to. Vybrať si môžete z režimov – HDR auto, teda SuperPhoto s automatickým prispôsobením obrazu a HDR on/off. V ponuke nechýba ani nočný režim a intervalové snímanie fotografií.

Nie je to iba o videu, ale aj o fotografiách, ktoré vie sedmička zachytiť veľmi pekne, pričom nechýbajú ani detaily.

Podstatnou novinkou je aj funkcia živého vysielania videa na sociálne siete, čo doteraz GoPro kamerám chýbalo. Táto funkcia je v dobe sociálnych sietí nutná a mnohým používateľom a médiám to uľahčilo prácu. Živé vysielanie sa dá uskutočniť iba prostredníctvom aplikácie GoPro (pre iOS a Android zdarma), ktorá zostala až na túto novinku nezmenená, pričom ponúka dobrú stabilitu a možnosť nastavenia všetkých parametrov. Konektivita zostala tiež zachovaná – základom je USB-C a microHDMI konektor a slot pre microSD kartu. Bezdrôtovú konektivitu zastupuje Bluetooth, Wi-Fi a nechýba ani GPS modul, vďaka čomu vidíte v postprodukcii videa rýchlosť a polohu.

Na záver nevynecháme ani vymeniteľnú batériu, ktorá má kapacitu 1220 mAh a priemernú výdrž na nabitie – 3 hodiny natáčania Full HD videa. Výdrž je však veľmi individuálna, pričom veľa ovplyvní zvolený režim, ale aj poveternostné podmienky, hlavne teplota. Ak to myslíte s natáčaním vážne alebo sa chystáte na dlhšiu dobu mimo dostupnosť elektrickej siete, tak odporúčame dokúpiť náhradné batérie. Výhodou je aj možnosť nabíjania kamery pomocou powerbanky.

Verdikt

Akčná kamera GoPro Hero 7 Black nás počas testu ohúrila a presvedčila, že jej konkurencia je stále o dva kroky pozadu. Inovovaná stabilizácia pracuje excelentne, čo je poznať na každom video výstupe. Aj náročné športy dokáže táto kamera zachytiť v takmer úplnej plynulosti. Ocenili sme aj časozberné TimeWarp video, ktoré vám ukáže novú dimenziu kreativity. Všetky inovácie v tejto generácii dávajú zmysel a sú reálne použiteľné v každodennej praxi, čo nie je vždy pravidlom. Zachovaný zostal aj stabilný základ a intuitívne prostredie.

Zapožičal: alza.sk

Cena zariadenia: 325 €

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE