Huawei opäť posunul hranice mobilnej fotografie.

Pozrite si videorecenziu na Huawei P30 Pro

Huawei pred rokom priniesol 3× optický zoom a 5× bezstratový zoom a naučil nás používať funkciu približovania aj pri fotení smartfónom. Dovtedy nebolo veľa dôvodov ju využívať, fotografie pri použití zoomu strácali kvalitu. A hoci boli na trhu smartfóny s dvojitým optickým zoomom, žiaden z nich neponúkol vyššie úrovne priblíženia v takej kvalite ako práve Huawei P20 Pro.

Jeho nástupca, P30 Pro, posúva latku o úroveň vyššie. Vo výbave má 5× optický zoom a až 10× hybridný bezstratový zoom. Aby ste pochopili, čo to znamená v praxi, telefón by ste si mali vyskúšať osobne. Čísla vám totiž nepovedia, čo Huawei P30 Pro dokáže pri fotografovaní. Určitú predstavu získate pri pohľade na fotografie, ktoré sú súčasťou tejto recenzie. Faktom je, že pri testovaní Huawei P30 Pro sme mali často pocit, že testujeme fotoaparát a nie smartfón.

Dôvody, prečo tomu tak bolo, sú dva. Tak vysoká úroveň bezstratového priblíženia tu v smartfóne ešte nebola a logicky sme sa preto zamerali na hľadanie slabých miest novej technológie. A v druhom rade, Huawei P30 Pro dostal do vienka všetky dôležité technológie z Mate 20 Pro, takže v tomto smere nebolo potrebné niečo špeciálne testovať. Telefón stačilo bežne používať.

Dalo sa to očakávať, pretože Huawei to už niekoľko rokov robí tak, že v sérii Mate uvádza na trh nové technológie a tie potom použije v sérii P, pričom ich mierne vylepší, ak je to možné. Hlavné vylepšenia radu P sa však vždy sústredia na fotoaparát.

Huawei P30 Pro

Zaoblený displej a minimalistický výrez

Huawei P30 Pro má 6,47-palcový zaoblený displej s rozlíšením Full HD+. Jeho kvalita je výborná a nezaznamenali sme ani problémy so zelenaním či nerovnomerným podsvietením pri nízkom nastavení jasu, ktoré trápili niektorých majiteľov Mate 20 Pro.

Displej už tradične pokrýva takmer celú prednú stranu. V obrazovke je minimalistický výrez, takže v stavovom riadku budete mať veľa priestoru pre notifikácie a systémové ikony, čo je jedna z vecí, ktoré sme vytkli smartfónu Mate 20 Pro.

Niekomu sa môže máliť rozlíšenie Full HD+, počas bežného používania sme však nepociťovali rozdiel medzi Mate 20 Pro s QHD+ displejom a novinkou. Faktom je, že ak telefón nevyužívate na virtuálnu realitu, rozlíšenie Full HD+ by malo bohato postačovať pre vaše potreby.

V porovnaní s Mate 20 Pro chýba aj funkcia Prirodzený tón, ktorá upravuje nastavenie farebnej teploty na základe okolitého osvetlenia. Je to extra funkcia a nie niečo, čo považujeme za nutný základ výbavy vlajkových lodí.

Horný reproduktor P30 Pro nemá. Telefón vás na to upozorní pri prvom telefonáte

Bez horného reproduktora a LED diódy

Malý výrez v displeji však ovplyvnil tri funkcie telefónu – reprodukciu zvuku počas telefonovania a pri počúvaní multimédií, LED diódu a funkciu odomykania tvárou. Horný reproduktor vo výbave telefónu nenájdete, na šírenie zvuku využíva samotný displej. Počas telefonovania sme si absenciu reproduktora ani neuvedomili – človeka na druhej strane linky sme počuli jasne, zreteľne a nahlas.

To, že horný reproduktor chýba, si uvedomíte až pri počúvaní hudby alebo sledovaní videa. P30 Pro používa na multimédiá iba spodný reproduktor. Respektíve, ak využíva aj displej, tak ten hrá tak potichu, že je to zanedbateľné. Kvalita spodného reproduktora je dobrá a chválime aj maximálnu hlasitosť zvuku. Stereo reprodukciu však od P30 Pro nečakajte.

Viac ako absencia horného reproduktora nás zamrzela chýbajúca LED dióda a toto môže byť pre niekoho skutočná Achillova päta P30 Pro. Situáciu zachraňuje vylepšený Always On displej, ktorý už zobrazuje aj notifikácie aplikácií tretích strán. Telefón síce ponúka Always On displej, avšak ten zobrazuje okrem času a dátumu iba informácie o zmeškanom hovore alebo prijatej SMS správe.

Na ostatné notifikácie vás neupozorni, takže pre nás je prakticky nepoužiteľný. Je to škoda a pri tom by nám stačila iba základná informácia o neprečítaných notifikáciách. P30 Pro tiež umožňuje nastaviť prebudenie obrazovky po prijatí upozornenia, ale túto funkciu sme nevyužívali ani v minulosti. Doplnené: Huawei vydal opravnú aktualizáciu, ktorá vylepšuje Always On displej a umožňuje zobrazovať aj notifikácie aplikácií tretích strán. Na displeji sa v prípade prijatia nového upozornenia zobrazí ikonka aplikácie, postačuje to.

Huawei P30 Pro má veľmi jednoduchý Always On displej. V tomto smere si vieme predstaviť zlepšenie. Doplnené: Huawei vydal aktualizáciu, vďaka ktorej sa na Always On displeji zobrazujú aj notifikácie aplikácií tretích strán

Recenzia je rozdelená do šiestich častí:

1. strana: Úvod, dizajn a predná strana
2. strana: Hardvérová výbava a výdrž batérie
3. strana: Zadný fotoaparát a jeho funkcie, záznam videa
4. strana: Porovnanie kvality zoomu s Mate 20 Pro
5. strana: Fotografie, ktoré sme odfotili pomocou P30 Pro 
6. strana: Verdikt a technické parametre

1 2 3 4 5 6

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit