Vyskúšali sme najnovšiu generáciu tabakového systému IQOS.

Upozorňujeme, že fajčenie škodí zdraviu a je návykové. Zariadenie IQOS je určené pre existujúcich fajčiarov. Najlepšou alternatívou je nikdy s fajčením nezačať, alebo prestať fajčiť úplne. Tabakové výrobky nie sú dostupné pre osoby mladšie ako 18 rokov. 

Nový IQOS 3 DUO je reakcia firmy na pripomienky používateľov nahrievaných tabakových náplní HEETS. Užívať dve náplne po sebe totiž nebolo možné.

Po každom užívaní bolo potrebné nahrievaciu paličku znova vložiť do powerbanky a nechať vyše troch minút nabíjať. Verzia DUO umožní užívanie dvoch náplní HEETS po sebe bez toho, aby ste museli nahrievač nabíjať.

V balení nájdete nahrievač, powerbanku, nabíjací adaptér s výkonom 10 W, čistiaci nástroj a súpravu desiatich čistiacich paličiek.

Pre tých z vás, ktorých zaujíma téma IQOS detailnejšie, odkazujeme na naše články k téme praktických skúseností a vývoja technológie:

Nabíjanie

Nie je potrebné, aby ste mali vo zvyku užívať dve náplne, no máte väčšiu rezervu, ak náhodou zabudnete nahrievač nabiť. Stále máte ďalšie jedno použitie. Toto je hlavný princíp a základný rozdiel medzi štandardnými systémami IQOS. Okrem toho je na trhu verzia MULTI.

Tá umožňuje užívanie 10 náplní HEETS, kým bude nahrievač potrebné nabiť. Funguje to vďaka tomu, že MULTI je zároveň powerbanka. Má teda väčšiu batériu, no nie tak veľkú, aby bol prístroj nepraktický. A nie tak veľkú, aby vydržal 20 použití ako IQOS 2.4 alebo IQOS 3, prípadne 3 DUO.

Ak sa rozhodujete, ktorý IQOS si kúpiť, najviac pohodlia vám prinesie práve duálna verzia. Zachováva si všetky vlastnosti tretej verzie. Rozdiel je v nabíjaní. Pri úplnom vybití nahrievača potrebujete len 1:45 min. najedno použitie.

Druhé nabitie trvá dlhšie a tam je potrebné počkať 5:15 min. Avšak je to len detail, podstatné pre mnohých bude práve zvýšená rýchlosť prvého použitia, hoci ho následne bude potrebné vložiť opäť do nabíjačky.

Na tlačidle máte teraz dve LED diódy, ktoré vás informujú o stave nabitia nahrievača. Princíp je rovnaký, teda aj zavibrovanie pri posledných dvoch potiahnutiach alebo dokončení nahrievania na začatie užívania vloženej náplne HEETS.

Cez mobilnú aplikáciu si môžete nastaviť vibrácie a správanie nahrievača. Napríklad deaktivovať vibrácie, ak by vás rušili a postačila vám napríklad blikajúca signalizácia LED diód.

Servis

Powerbanka má životnosť 14 600 použití, čo zhruba odhadujeme tak na dva roky výdrže. Vzhľadom na poskytovaný servis nebudete mať problém pri poruche, ktorá nebola spôsobená neodborným používaním. Upozorňujeme ale, že na powerbanku (najmä batériu) je záruka 6 mesiacov.

Nezanedbateľnou vlastnosťou systému IQOS a jeho celkového používania, je servis. Využiť môžete kiosky ako aj predajne, kde vám na počkanie vymenia chybný komponent. To v prípade, že to umožňujú pravidlá záruky. V prípade predajní sa dajú vyskúšať ďalšie náplne priamo na mieste, len tak, prípadne ak čakáte na výmenný proces nahrievača alebo powerbanky.

Netreba nosiť žiadne doklady o kúpe. Výhodou je ale ak máte účet na stránke IQOS a tam zaregistrovaný váš nahrievač. Ak ani to nie, pracovníci kiosku alebo predajne to spravia za vás.

Praktické testy

Už verzia IQOS 3 priniesla rapídne zlepšenie, najmä procesu nabíjania a podstatné aj USB-C konektor. Pre tých, čo majú smartfóny s týmto konektorom, môžu na nabíjanie powebanky využiť práve nabíjačku od smartfónu. Toto bol aj náš prípad, pribalenú nabíjačku sme využívali sporadicky.

Takisto sa nahrievacia palička menej špiní a usadeniny sa pribaleným čističom odstraňujú podstatne ľahšie. Sklamaním pre nás bola absencia 30 kusov čistiacich paličiek napustených v liehu, ktoré ste si mohli kúpiť. Teraz sa dajú kúpiť iba v počte 10-kusového balenia, čo vyjde vo výsledku drahšie.

Takýchto desať čistiacich paličiek ale máte stále v balení, ako to bolo pri obsahu balenia IQOS vždy zvykom. Z praktického pohľadu by sme možno ocenili ešte 5 kusov náplní HEETS. Paradoxom je, že práve toľko sme ich zničili, než sme mohli začať nový IQOS 3 DUO plnohodnotne používať. Možno to bola chyba náplní, ktoré sme práve vtedy mali.

Niekedy sa stane, že sa nechcú dobre nahriať, vtedy ju treba vybrať, pootočiť a znova do nahrievača vložiť a počkať zhruba 10 sekúnd, kým sa tabak znova nahreje. Je to možno detail, no mierne to kazí celkový zážitok z používania.

Občas sa stretneme aj s tým, že niektoré náplne majú mierne väčší priemer a veľmi ťažko idú zasunúť do nahrievača. Po dokončení užívania sa dajú vysunúť ľahšie, čo je dané zmenšením objemu nahriateho tabaku.

Powerbanka aj samotný nahrievač sú odolné zariadenia. Pády na zem takmer spoľahlivo poškodia nahrievač. Na toto si treba dávať pozor. Powerbanka nám už neraz zmokla, doteraz nám na nej permanentne svieti červená LED dióda, ale nabíjanie po usušení konektorov fungovalo a funguje doteraz. Táto chyba nespadá do záručných podmienok, preto sme sa ju nepokúšali vymieňať.

Cena: 99 EUR, v cene aj 5 škatuliek s náplňami HEETS

Zapožičal: Philip Morris Slovakia

Prečítajte si aj:

Ako to vyzerá v značkovej predajni IQOS v centre Tokia?

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.