Miix 320 je zástupca cenovo dostupného radu konvertibilných Windows tabletov, ktoré majú obvykle 10-palcovú uhlopriečku a sú vybavené procesormi Intel Atom. Testovaný model má vo výbave najnovšie dostupné komponenty tejto kategórie, avšak rovnako ako jeho predchodcovia, nie je určený pre každého.

Dôvodom je okrem 10-palcového displeja aj spomenutý Intel Atom, ktorý má obmedzený výpočtový výkon. Nami testovaná konfigurácia síce ponúkala 4 GB RAM a 64 GB úložisko, avšak zariadenie malo čo robiť, aby v záťaži utiahlo systém Windows 10.

Pokiaľ na pozadí neprebieha žiadna aktivita, reakcie systému sú obvykle pomerne plynulé. Stačí si však spustiť sťahovanie aplikácií z Microsoft Obchodu a tablet sa počas sťahovania viditeľne spomalí. Pri používaní Lenovo Miix 320 teda budete v niektorých situáciách potrebovať trochu trpezlivosti.

ModelLenovo Miix 320
Displej10,1″, IPS, 1920 × 1080
ProcesorIntel Atom x5-Z8350, štvorjadro, max. 1,92 GHz
Operačná pamäť4 GB DDR3, 1600 MHz
Pevný disk64 GB eMMC
KonektivitaUSB-C, micro HDMI, microSD, 3,5 mm jack + 2 × USB 2.0 na klávesnici
Rozmery / Hmotnosť249 × 178 × 9 mm / 0,55 kg (tablet)
PCMark 10
Rozšírený test426
Základné používanie1 032
Produktivita383
Tvorba digitálneho obsahu533
HranieN/A
3DMark
Sky Diver683
Cloud Gate676
Ice Storm5 988
PCMark 8
Domáce používanie1 255
Test výdrže (hodiny:minúty)7:24

V prípade Miix 320 tak musíte vedieť, čo od neho očakávate. Ak ho chcete používať ako náhradu za počítač či 600-eurový notebook, potom na to rovno zabudnite. Miix 320 je skôr alternatíva k Android tabletom – využijete ho na surfovanie, sledovanie videí a nenáročnú kancelársku prácu.

Výhodou je pribalená klávesnica, nevýhodou je menej výkonu a slabšia ponuka aplikácií. Zariadenie nebude reagovať tak rýchlo ako rovnako drahý tablet s Androidom či iPad. Tiež nie je vhodný primárne na hranie, ostatné platformy v tomto smere ponúknu za rovnaký peniaz viac muziky.

Na druhej strane ponúka Windows 10, a to je pre účely práce stále najlepšie riešenie, najmä čo sa správy súborov týka. Ako písací stroj funguje výborne, môžete si nainštalovať plnohodnotný Office, čo ostatné mobilné platformy neumožňujú. Ponúkajú iba odľahčené verzie.

Priložená klávesnica umožňuje, aj napriek menším rozmerom, pomerne pohodlné písanie. Budete si však musieť zvyknúť na chýbajúce tlačidlá F1 až F12, ktoré sú dostupné ako alternatívne funkcie k hornému riadku kláves s číslami. S tým súvisí aj fakt, že horný riadok obsahuje kláves ESC a ostatné klávesy sú teda posunuté o jeden doprava.

Spočiatku je to trochu chaotické. Ku klávesnici ešte jedna kritika – prepojenie s tabletom je magnetické a klávesnica obsahuje aj dve plastové zarážky, ktoré majú zamedziť odpojeniu alebo pohybu tabletu. Počas nášho testovania však dochádzalo ku krátkodobému prerušeniu spojenia medzi oboma časťami, keď sme zariadenie v otvorenom notebookovom režime prenášali napr. z kolien na stôl.

Po sekunde sa obvykle spojenie obnovilo, avšak prerušenie môže otravovať aj z hľadiska prehrávania zvukového upozornenia a prípadného zapínania/vypínania režimu tabletu.

Miix 320 ponúkal v nami testovanej konfigurácii rozlíšenie 1920 × 1200 px, v predaji sú aj modely s rozlíšením 1280 × 800 px. Kvalita obrazovky je vzhľadom na cenu dobrá, príjemne prekvapila reprodukcia zvuku, ktorá je hlasná a kvalitná. V teste výdrže sme namerali 7,5 hodiny, čo je veľmi dobrý výsledok.

Slušná je aj portová výbava – na tablete nájdete micro HDMI výstup, USB-C port a čítačku microSD kariet. Nechýba 3,5 mm jack a napájací konektor, ktoré si možno budete spočiatku mýliť. Klávesnicová časť obsahuje dvojicu USB 2.0 portov.

Hodnotenie:
+ Dobrá mobilita
+ Výdrž batérie
+ Vhodné na nenáročnú kancelársku robotu
+ Portová výbava
+ Reprodukcia zvuku
– Nízky výkon a s tým súvisiace obmedzenie funkcionality
– Krátkodobé prerušovanie spojenia medzi tabletom a klávesnicou pri prenášaní v otvorenom stave
– Vyššia cena testovanej konfigurácie
– Prepojenie s tabletom iba v notebookovom režime

Cena: 439 EUR (testovaná konfigurácia)
Zapožičal: Lenovo

Verdikt

Lenovo Miix 320 chce nižšou cenou zaujať používateľov, ktorí hľadajú lacnejšie Windows zariadenie. Miix 320 má potenciál z hľadiska výbornej mobility, treba však myslieť na slabší výkon procesora. Na kancelársku robotu sa s trochou trpezlivosti hodí, ale štandardný notebook či počítač plnohodnotne nenahradí.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 12/2017, ako súčasť testu konvertibilných Windows tabletov, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit