Samsung Galaxy Tab S6 je najlepší Android tablet na trhu.

Táto informácia asi nikoho neprekvapí, a to najmä kvôli slabej konkurencii. Prémiové tablety so systémom Android dnes vyrába prakticky už iba Huawei, ten sa však cenovo drží na úrovni 500 eur. Jediný, kto sa nebojí konkurovať Applu a jeho iPadu Pro je tak iba Samsung.

Galaxy Tab S6 je prémiovo spracované zariadenie. Tenké rámiky okolo displeja, hmotnosť 420 gramov a nádherný 10,5-palcový Super AMOLED displej spôsobia, že sa do tohto zariadenia okamžite zamilujete. Je radosť ho držať v rukách a sledovať obsah na displeji. Jeho rozlíšenie je 2560 × 1600 pixelov a podporuje aj HDR zobrazenie.

Galaxy Tab S6 má kovové telo a zaoblené hrany. Hrúbka je 5,7 mm a pôsobí moderným dojmom. Zatiaľ čo v prípade Huawei MediaPadu máme niekedy pocit, že výrobca prestupuje na mieste, Samsung posúva dizajn maličkými krokmi smerom vpred. Faktom je, že tablety neponúkajú až taký priestor na experimentovanie s dizajnom ako smartfóny.

Samsung Galaxy Tab S6 10.5 LTE

Samsung Galaxy Tab S6 10.5 LTE v pracovnom nasadení, Zdroj: Samsung

Prémiový tablet od Samsungu má vo výbave procesor Snapdragon 855, 6 GB RAM a 128 GB úložisko. Výrobca použil aj slot na microSD kartu a nami testovaný model ponúkal pripojenie do mobilnej siete, čo sme ocenili. Kapacita batérie je 7040 mAh, v teste aplikácie PCMark sme dosiahli výdrž na úrovni 9 hodín.

Samsungu dávame plusové body za zakomponovanie dotykového pera S Pen do základnej výbavy. Netreba teda nič dokupovať a S Pen ponúka špičkový pocit z písania či kreslenia na dotykovom displeji. Výborne funguje aj rozpoznanie dlane, takže na časť obrazovky si môžete pohodlne položiť ruku a kresliť. Odozva pri používaní pera je minimálna. V tomto smere môže Galaxy Tab S6 naplno konkurovať iPadu Pro.

Dotykové pero umožňuje aj pripojenie cez Bluetooth a funguje ako diaľkový ovládač. V nastaveniach si môžete prispôsobiť akcie, ako je napríklad spustenie fotoaparátu alebo diaľková spúšť. Pero využijete aj pri prezentovaní na prepínanie slajdov. S Pen je možné k tabletu magneticky prichytiť na jeho chrbte, pero sa následne začne nabíjať. Kresliť a písať môžete aj s vybitou batériou pera, tá je potrebná iba na účely diaľkového ovládania.

Magnetické uchopenie pera nie je úplne praktické a môže sa stať, že ho pri prenášaní nechtiac stratíte. Magnet je dostatočne silný, avšak pero sa môže napríklad zachytiť o nejaký iný objekt. Samsung na to myslel pri návrhu svojich ochranných obalov, ktoré obsahujú výčnelok na pero a zabránia jeho strate počas prenášania tabletu. Zároveň však zvyšujú jeho hmotnosť. V redakcii sme používali ochranný obal s klávesnicou, ktorý sa dal rozdeliť na dve časti.

Z praktického používania tvrdíme, že hlavným lákadlom tabletu Galaxy Tab S6 je jeho audiovizuálna výbava. Tá je jednoducho špičková, reproduktory hrajú výborne. Výkon zariadenia si poradí s ľubovoľnými úlohami a v niektorých podmienkach môže nahradiť aj tradičný notebook. V tomto smere pomáha zabudovaný režim Samsung DeX, ktorý umožňuje používať viacero aplikácií súbežne v režime okien.

K dispozícii je tiež režim rozdelenej obrazovky a je fajn, že v oboch oknách si môžete otvoriť ten istý internetový prehliadač, avšak s rozdielnymi webovými stránkami. V prípade režimu DeX si budete musieť zvyknúť na rozloženie klávesnice QWERTY, ktoré sa, žiaľ, nedá zmeniť.

Galaxy Tab S6 sme testovali v kombinácii s ochranným obalom s klávesnicou a touchpadom. Ide o praktické príslušenstvo, ktoré premení tablet na malý notebook s Androidom. Zadná časť obalu má zabudovaný stojan, čo je užitočné. Časť obalu je však k chrbtu tabletu prilepená, takže sa nepredpokladá, že ho budete často dávať dole. Bez klávesnice sa hmotnosť tabletu so zadným krytom zvýšila na 595 gramov, v kompletnej výbave mal tablet-notebook 790 gramov.

Galaxy Tab S6 využíva operačný systém Android 9 s nadstavbou One UI. Aktualizácie na Android 10 by sme sa mali dočkať v budúcnosti. A hoci Samsung vytvoril skvelý produkt, a to z hľadiska hardvéru aj vlastného softvéru, platforma Android neponúka pre kreatívnych profesionálov také bohaté možnosti ako iOS. V tomto smere teda bude mať iPad Pro stále mierne navrch.

V súvislosti s novým Galaxy tabletom stojí za zmienku aj duálny zadný fotoaparát, ktorý obsahuje hlavný senzor a tiež ultraširokouhlý fotoaparát. Z hľadiska kvality fotiek nečakajte zázraky, avšak fotoaparát je v tomto prípade použiteľný a dobre poslúži ako záložné riešenie, ak by sa vám napríklad vybil váš smartfón.

Model tabletuSamsung Galaxy Tab S6 10.5 LTE
Operačný systémAndroid 9.0, aktualizácie 1. 9. 2019
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]6 / 128
ProcesorSnapdragon 855, 8 jadier, až 2,84 GHz
Displej, počet fariebSuper AMOLED, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]10,5 / 2560 × 1600, 16:10
Slot na pamäťovú / SIM kartumicroSDXC do 1 TB / áno
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC5.0, ABGNac, USB-C, áno, nie
Fotoaparáty zadný / selfie13 (f/2.0) + 5 Mpx / 8 Mpx (f/2.0)
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 7040 mAh
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]245 × 160 × 5,7 / 420
Benchmarky
AnTuTu Benchmark – Total score436611
PCMark for Android – Performance / Výdrž9938 / 9:11
3DMark Sling Shot Extreme – Total5548
Graphic / Physics6242 / 3994
A1 SD Bench – RAM27921
Úložisko čítanie / zápis1306 / 218
thumbs-up-icon

Výhody

  • špičková audiovizuálna výbava
  • dotykové pero S Pen v základnej výbave
  • zabudovaný Samsung DeX sa dá využiť na základnú prácu
  • výpočtový výkon tabletu si poradí s ľubovoľnou úlohou

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • chýba 3,5 mm jack
  • Samsung klávesnica ponúka iba QWERTY rozloženie
  • v niektorých momentoch nepraktické uchopenie dotykového pera na chrbte zariadenia

Verdikt

Samsung Galaxy Tab S6 10.5 LTE je najlepší Android tablet na trhu. Odporúčame ho, ak hľadáte zariadenie s Androidom, ktoré potenciálne využijete aj na základnú prácu. Rovnako stojí za pozornosť, ak chcete používať dotykové pero. Pokiaľ hľadáte tablet iba na multimédiá, potom upriamte pozornosť na Samsung Galaxy Tab S5e.

Cena: 779 €

Zapožičal: Samsung

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit