Otestovali sme interiérovú bezpečnostnú kameru od spoločnosti Xiaomi, ktorá predstavuje výborný základ na zabezpečenie vašej domácnosti. Kamera nie je bezchybná, potešila nás však celkovou kvalitou samotného zariadenia a mobilnej aplikácie ako aj lákavou cenou.

Kameru Xiaomi Mi Home Security Camera 360° kúpite na Slovensku za podľa nás skvelých 54,90 €. Je to cena, ktorá platí pre oficiálnu slovenskú distribúciu. Tá prevádzkuje svoj internetový obchod na stránke Mi-store.sk. Cena kamery je lákavá najmä v porovnaní s konkurenciou – v minulosti sme testovali viaceré domáce bezpečnostné kamery, ktorých cena prevyšovala hranicu 100 € a naším čiernym koňom z hľadiska pomeru cena/výkon/funkcie bola až donedávna kamera ANTIK SmartCAM SCI 15 za 99,90 €. Kamera od Xiaomi však poradie poriadne premiešala.

Xiaomi Mi Home Security Camera 360° je malé biele zariadenie, ktoré môže svojím dizajnom pripomínať malého robota. Kameru môžete postaviť na stôl či rovnú plochu, prípadne ju pripevniť o strop. Súčasťou balenia je materiál, ktorý vám s prichytením pomôže. Konštrukcia je pomerne minimalistická – na prednej strane sa nachádza samotná kamera, na zadnej strane nájdete reproduktor. V spodnej časti kamery je umiestnené tlačidlo Reset a micro USB port, ktorý slúži na napájanie zariadenia. Kamera tiež obsahuje aj slot na microSD kartu, ten je šikovne skrytý pár centimetrov pod šošovkou kamery.

Otočná o 360° s HD rozlíšením a 100° zorným polom

Ako už názov napovedá, bezpečnostná kamera od Xiaomi dokáže pokryť 360° priestor. Nie v rámci jedného záberu, avšak kamera je otočná, takže s ňou môžete podľa potreby na diaľku pohybovať. Túto vlastnosť si treba uvedomiť, keď sa budete rozhodovať, kam kameru umiestniť. Na druhej strane nezabúdajte, že kamera mimo vášho manuálneho ovládania sleduje iba tú časť priestoru, na ktorú je práve natočená. Zorné pole je však 100°, takže Xiaomi kamera toho dokáže pokryť pomerne veľa.

Úvodná inštalácia bola v našom prípade bezproblémová, aj keď nefungovala celkom hladko. Po zapojení kamery do elektrickej siete je potrebné vykonať nastavenie Wi-Fi pripojenia. Zariadenie neumožňuje pripojenie pomocou kábla, musíte využiť iba bezdrôtovú sieť. Kamera by sa mala pripojiť sama po naskenovaní QR kódu v mobilnej aplikácii, my sme však museli zadávať heslo manuálne.

Xiaomi Mi Home Security Camera 360° sníma okolie v rozlíšení 720 p. Na trhu nájdete aj Full HD kamery, avšak vzhľadom na cenu sa nesťažujeme – rozlíšenie je dobre použiteľné pre potreby základného domáceho zabezpečenia a obraz je dostatočne ostrý a detailný. Jednotlivých členov redakcie sme vedeli rozoznať bez problémov.

Kamera má jednoduchý a účelný dizajn

Ukladá na microSD kartu aj do cloudu

Kamera od Xiaomi ponúka nadštandardné možnosti nastavenia. Môžete si aktivovať nočný režim, a to automaticky alebo manuálne. Tiež je možné aktivovať širokouhlý režim obrazu a vodoznak, ktorý obsahuje informácie o čase. S ním sme mali počas testovania problémy – nevedeli sme kameru prinútiť, aby zobrazovala čas na Slovensku. Aj napriek nastaveniu správnej časovej zóny bol čas na vodoznaku vždy o 6 hodín popredu. Riešením môže byť vypnutie vodoznaku, nakoľko čas priamo v aplikácii pri prezeraní archívu bol správny.

V nastaveniach si môžete nastaviť aj automatické uspatie kamery, neustály záznam na microSD kartu alebo záznam iba po zaznamenaní pohybu a tiež aj ukladanie klipov do cloudu. Tieto funkcie môžu pôsobiť na prvý pohľad mätúco, avšak Xiaomi Mi Home Security Camera 360° dokáže zaznamenávať krátke videá na microSD kartu, a to vždy, keď kamera zaznamená pohyb.

Môžete si však zapnúť aj tzv. bezpečnostný režim, ktorý ukladá videá do cloudu Xiaomi. Tento režim funguje aj bez vloženej microSD karty, avšak kamera berie do úvahy samostatné nastavenia alarmu – môžete si nastaviť časový interval medzi dvoma udalosťami (minimálne 1 minúta) a tiež aj citlivosť, kedy sa má alarm a záznam aktivovať. Prostredníctvom aplikácie máte prístup k 7-dňovému cloudovému archívu udalostí a záznamov, pričom aplikácia vám pri zapnutom bezpečnostnom režime pošle aj notifikáciu na smartfón.

Pomocou aplikácie tiež môžete zhotovovať snímky a krátke videá do telefónu. Tiež je možné aktivovať obojsmernú komunikáciu, reproduktor a zabudovaný mikrofón v kamere sú priemernej kvality.

Na aplikácii oceňujeme množstvo nastavení, prehľadné rozhranie, jednoduché prehrávanie uložených nahrávok a zabudované zálohovanie do cloudu v bezpečnostnom režime

Cena: 54,90 EUR

Zapožičal: Mi-store.sk

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit