Maximálny výkon už nie je výsadou iba vlajkových lodí.

Rok 2018 zmenil trh so smartfónmi. A nemáme teraz na mysli iba záplavu telefónov s výrezmi, ale aj zdravú drzosť čínskych výrobcov, ktorí sa rozhodli atakovať potenciálnu hranicu pomeru cena/výkon. Až donedávna to totiž fungovalo tak, že ak ste chceli procesor vlajkovej lode za dostupnejšiu cenu, museli ste počkať minimálne rok, dokedy daný telefón zlacnel.

Počas tohto leta sa však situácia zmenila. Najskôr prišiel na trh Honor Play s cenovkou 329 eur a procesorom Kirin 970, ktorý svojim výkonom ešte stále kraľuje smartfónom značiek Huawei a Honor. Je pravda, že cca o dva mesiace sa dostane na trh Huawei Mate 20 s Kirinom 980, ale to nič nemení na výbornom pomere cena/výkon.

Pocophone F1 a obsah balenia

Pocophone F1 od Xiaomi ide ešte o krok ďalej. Vo výbave má Snapdragon 845, procesor, ktorý sa prvýkrát objavil v americkej verzii smartfónu Samsung Galaxy S9. Ten sa začal predávať iba pred necelým polrokom a približne rovnakú dobu bude 845-ka tým najlepším od Qualcommu, čo si môžete v telefóne kúpiť. Pocophone F1 sa v oficiálnej slovenskej distribúcii predáva za 389 eur, čo je menej ako polovica oficiálnej ceny aktuálnych vlajkových lodí.

Otázkou ostáva, či dokáže Pocophone F1 konkurovať vlajkovým lodiam vo všetkých smeroch. Podobne ako v prípade Honoru Play, aj v tomto prípade musel výrobca optimalizovať výrobné náklady, aby cenu udržal čo najnižšie. Na prvý pohľad je to viditeľné na dizajne zariadenia, ktorý je jednoducho obyčajný. Na druhej strane, za vaše peniaze dostanete zariadenie s najlepším pomerom cena/výkon na trhu a to je pre mnohých používateľov rozhodujúce.

Pocophone F1 je výkonný a praktický smartfón

Chrbát z plastu

Pocophone má dizajn, ktorý dnes už možno definovať ako generický. 6,2-palcový displej s pomerom strán 18,7:9 skrášľuje výrez. Rámiky po bokoch sú minimalistické, ten pod displejom je väčší. Xiaomi doň umiestnilo bielu LED diódu, ktorá bude upozorňovať na notifikácie. Farbu diódy nie je možné meniť a chvíľu sme si zvykali na jej atypické umiestnenie. Áno, Xiaomi spravilo rovnaké rozhodnutie aj v prípade Mi Mix 2S, väčšina telefónov však má tento prvok stále nad displejom.

Zadná strana je vyrobená z plastu, čo v dnešnej dobe hliníkových a sklenených telefónov môže pôsobiť trochu fádne, nostalgicky alebo osviežujúco. Vyberte si sami. Faktom je, že dizajn prednej ani zadnej strany neohúri, ale konštrukcia pôsobí odolným dojmom a použitý plast je kvalitný. Na zadnej strane sa tiež nachádza duálny fotoaparát s duálnym bleskom a rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov.

Pocophone F1

Pravý bok telefónu obsahuje tlačidlá napájania a na reguláciu hlasitosti. Sú málo výrazné a tenké, ale s ich nahmataním a stláčaním sme nemali problémy. Ľavá bočná hrana obsahuje hybridný slot pre dve nano SIM karty alebo jednu SIM kartu a jedno microSD kartu. Na spodnej strane nájdete USB-C konektor a reproduktor. Horná hrana obsahuje 3,5 mm jack, čo bude pre niekoho potešujúca správa.

Xiaomi Pocophone sa ako celok používa veľmi pohodlne. Dobre sa drží v ruke, snímač odtlačkov je umiestnený optimálne a príjemný je aj pocit dotyku s plastovou zadnou stranou. Telefón nedisponuje odolnosťou voči vode, poteší však ochranným sklom Gorilla Glass na displeji. Súčasťou balenia je aj tmavý silikónový ochranný obal.

Zadná strana je z plastu, telefón pôsobí odolným dojmom

Multimediálnej výbave dominuje výkon

6,2-palcový displej využíva IPS panel. Má dobré pozorovacie uhly, pekné zobrazenie farieb, avšak nedosahuje kvality konkurenčných vlajkových lodí. Maximálny jas bol dostatočný aj vonku na priamom slnku. Komplikácie nastali, keď sme chceli telefón používať s polarizovanými slnečnými okuliarmi na očiach – vtedy sa čitateľnosť displeja výrazne zhoršila a v režime na výšku bol displej prakticky nečitateľný. V režime na šírku sme ho však dokázali bez problémov používať. Toto sme si v poslednej dobe všimli aj pri testovaní Xiaomi Mi A2 a Honoru Play. V prípade nepolarizovaných slnečných okuliarov takáto situácia nenastala. Displej má rozlíšenie 1080 × 2246 pixelov a prvý horný riadok si môžete začierniť. Vtedy nie je výrez viditeľný.

Pocophone F1 má kvalitnú reprodukciu zvuku. Snaží sa o stereo reprodukciu, pri ktorej využíva aj malý horný reproduktor. Dominantný je však spodný reproduktor, pričom rozdiel v hlasitosti medzi nimi je natoľko výrazný, že horný reproduktor sa stráca. Telefón nás potešil maximálnou hlasitosťou reprodukcie a veľmi slušná bola aj celková kvalita. Pri vysokej hlasitosti však dochádza k miernemu skresleniu zvuku. Reprodukciu sme porovnali s iPhonom X či Huawei P20 Pro a hoci oba telefóny mali o niečo kvalitnejší zvuk pri vysokých hlasitostiach, rozdiel nebol až tak výrazný, ako sme očakávali. Klobúk dolu Xiaomi.

USB-C port a reproduktor

Telefónu dominuje najmä procesor Snapdragon 845, ktorý dopĺňa 6 GB RAM a 64 GB úložisko. Ten ešte stále ponúka najlepší grafický výkon na trhu, takže tento telefón ocenia aj hráči. Výrobca nešetril ani na pamäťovom module a úložisku. Počas testovania sme namerali rýchlosť operačnej pamäte na úrovni 12 tisíc MB/s a to je lepší výsledok ako napr. v prípade Huawei P20 Pro. Úložisko dosahovalo rýchlosť čítania na úrovni 700 MB/s a v prípade zápisu 150 MB/s. Použili sme prednastavené parametre aplikácie A1 SD Bench, s rovnakými nastaveniami testujeme aj ostatné telefóny.

Pocophone tiež potešil dobrým chladením. Počas hrania bol mierne teplý, priama konkurencia však za rovnakých podmienok dosahovala na dotyk vyššie teploty. Bezproblémové a bleskové boli aj reakcie systému Android 8.1 s nadstavbou MIUI Global 9.6. To isté platí aj pre prepínanie aplikácií a multitasking. Popravde sme ani nič iné nečakali. 4000 mAh batéria ponúka výdrž na jeden náročný deň, prípadne na dva víkendové dni, kedy budete brať telefón do ruky menej častejšie. To je dobrý výsledok, aj keď optimalizácia batérie a systému nie je natoľko špičková ako v prípade vlajkových lodí Sony Xperia.

Pocophone F1 je výborný smartfón aj na hranie. Má obrovský výkon a dobré chladenie

Recenzia je rozdelená do troch častí:

1. strana: Dizajn, konštrukcia a výbava
2. strana: Čo nám vadilo a fotoaparát
3. strana: Verdikt a technické parametre

1 2 3

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit