Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Philips Lighting, celosvetový líder v osvetlení, potvrdil na výstave Light + Building 2018 vedúcu pozíciu v osvetlení pre Internet vecí (IoT). Spoločnosť oznámila novú IoT platformu a pripojené svetelné systémy a služby.

  • Nová IoT platforma Interact pre služby, ktoré využívajú dáta
  • Inovácie v LED a pripojených svietidlách pre profesionálov a spotrebiteľov vrátane nových vonkajších svetiel Philips Hue
  • Svietidlá s technológiou LiFi predstavujú novú éru vysokokvalitného a energeticky efektívneho osvetlenia s vysokorýchlostným internetom

Najdôležitejším oznámením spoločnosti je nová IoT platforma s názvom Interact, ktorá predstavuje základ pre vytváranie služieb využívajúcich dáta. Nové produkty pre spotrebiteľov obsahujú štýlové dekoratívne LED lampy, svietidlá a rad vonkajších svetiel inteligentného osvetlenia Philips Hue.

„Naša reputácia z hľadiska inovácií je bezkonkurenčná a tento rok sme posunuli latku ešte vyššie. Inovácie v LED osvetlení siahajú od nádherných lámp s vintage dizajnom až po vybavenie kancelárskych svietidiel revolučnou technológiou LiFi, ktorá umožňuje poskytovať vysokorýchlostný internet cez svetelné vlny,“ povedal Eric Rondolat, CEO, Philips Lighting. „A keďže sa osvetlenie stáva skutočne inteligentným, naša platforma Interact pre IoT vytvorí služby, ktoré využívajú dáta a prinášajú výhody zákazníkom nad rámec osvetlenia.“

Zhrnutie predstavení na výstave Light + Building 2018

 IoT platforma

Nová IoT platformu Interact je navrhnutá tak, aby spravovala dáta z rastúceho počtu pripojených svetelných bodov, senzorov, zariadení a systémov. Platforma využíva cloud, je vysoko zabezpečená a škálovateľná. Využíva sofistikovanú a modernú správu dát a ich spracovanie, ako je strojové učenie, ktoré dokáže získať užitočné informácie zo všetkých typov dát.

Pripojené svetelné systémy Interact

Interact je názov pre pripojené svetelné systémy, ktoré okrem osvetlenia generujú a nahrávajú dáta do platformy Interact.  Aktuálne sú dostupné tieto systémy:

  • Interact City pre verejné osvetlenie, cesty, parky, námestia a pešie zóny
  • Interact Landmark pre architekturálne osvetlenie
  • Interact Office pre kancelárie a komerčné budovy
  • Interact Retail pre veľké obchodné reťazce a potraviny
  • Interact Sports pre štadióny

Philips Lighting v priebehu roka 2018 predstaví aj systém Interact Industry zameraný na špecifické potreby osvetlenia tovární, skladov a logistických centier.

Svetlá, ktoré nasmerujú študentov do triedy

Philips Lighting vybavil univerzitu Dubai’s Hamdan Bin Mohammed Smart University (HBMSU) špičkovými pripojenými LED svetlami, ktoré využíva systém Interact Office. Toto osvetlenie nie je ovládané pomocou svetelných vypínačov, ale senzormi, ktoré dokážu rozpoznať prítomnosť ľudí a automaticky zapnúť alebo vypnúť svetlá a prispôsobiť ich intenzitu podľa denného svetla. Systém je možné ovládať z centrálnej konzoly alebo z mobilnej aplikácie pre smartfóny a tablety, ktorá je k dispozícii pre pracovníkov univerzity. Študenti využívajú aplikáciu na navigáciu do tried v rámci budovy. Interact Office je integrovaný aj v univerzitnom systéme Building Management System, takže informácie o spotrebe a výkone každého svetlého bodu a tiež aj o obsadenosti jednotlivých miestností je možné zistiť kliknutím myši.

Philips Lighting predstavuje LiFi: vysokorýchlostné dáta cez svetlo

Philips Lighting je prvá veľká svetelná spoločnosť, ktorá zabudovala technológiu LiFi do svojho existujúceho portfólia kancelárskych svetiel. LiFi je obojsmerná vysokorýchlostná bezdrôtová technológia, ktorá je podobná ako WiFi, avšak namiesto rádiových vĺn využíva na bezpečný prenos dát svetelné vlny. Kancelárske svetlá spoločnosti Philips Lighting s technológiou LiFi umožňujú prenos dát rýchlosťou 30 Mb za sekundu (Mb/s) bez kompromitovania kvality osvetlenia. Používatelia môžu pri takejto rýchlosti streamovať viacero videí v HD kvalite a zároveň uskutočňovať videohovory. Francúzska firma Icade testuje pilotnú prevádzku tejto technológie vo svojich kanceláriách v La Defense v Paríži.

Sila solárneho osvetlenia

Philips Lighting urýchlil strategický dôraz na solárne osvetlenie a predstavil novú generáciu produktov a systémov. Medzi novinky patrí solárna lampa Philips LifeLight so zabudovanou vymeniteľnou batériou a inovatívne all-in-one svetelné osvetlenie Philips SunStay, ktoré v sebe kombinuje solárny panel, svietidlo, nabíjačku a batériu. Spoločnosť oznámila novú inštaláciu solárneho pouličného osvetlenia v Indii a 700 setov pripojených solárnych pouličných svetiel so vzdialeným monitorovaním a schopnosťou analyzovať dáta v Thajsku.

Smart Fusion Pole: kvalitné LED osvetlenie s mobilným vysielačom v jednej pouličnej lampe

Philips Lighting a American Tower Corporation predstavili pred mesiacom v Amerike prvý projekt Smart Fusion Pole. Spoločnosti spolu vyvinuli unikátnu pouličnú lampu, ktorá kombinuje energeticky efektívne LED osvetlenie a mobilný vysielač s podporou viacerých telekomunikačných operátorov. Inteligentná pouličná lampa Smart Fusion Pole je navrhnutá na využitie na cestách a parkoviskách a má zlepiť pokrytie mobilným signálom v husto osídlených mestských častiach. Zároveň ponúkne kvalitné a ovládateľné LED osvetlenie, ktoré môže ušetriť až 50 % nákladov na energiu v porovnaní s konvenčnými svetlami. Huntington Beach v Kalifornii je prvým mestom, ktoré využíva 200 inteligentných pouličných lámp Smart Fusion Poles.

 Urýchlenie prechodu na LED osvetlenie

Philips Lighting oznámil dve nové inovácie, ktoré majú uľahčiť prechod na LED osvetlenie. Philips TrueForce LED Road je „plug and play“ náhrada verejného osvetlenia, ktorá umožňuje využiť LED osvetlenie aj bez nutnosti výmeny pôvodného svietidla. Philips CorePro LEDtube Universal T8 je inovatívny rad vysoko dostupných svetelných trubíc. Ich inštalácia je rovnako jednoduchá ako výmena fluorescenčných trubíc.

Spoločnosť oznámila uvedenie novej kolekcie LED žiaroviekPhilips deco LED giant modern s moderným, industriálnym dizajnom bude v predaji v Európe od júla 2018. Philips deco LED giant vintage s vintage dizajnom bude dostupný v Európe od mája 2018.

Philips Hue expanduje do vonkajšieho prostredia

Philips Hue, systém inteligentného osvetlenia do domácnosti, najnovšie obsahuje aj produktový rad vonkajšieho osvetlenia Philips Hue outdoor. Medzi nové Philips Hue produkty patria biele svietidlá na steny a podstavce a biele a farebné svetlá na pätníky. Vonkajšie svietidlá rozširujú funkcionalitu Hue osvetlenia do vonkajších priestorov, ako je záhrada, terasa či balkón, a umožňujú vytvoriť perfektnú atmosféru.

Philips Lighting oznámil troch nových partnerov „Friends of Hue“, ktorých svetelné vypínače je možné zmeniť na inteligentné ovládače osvetlenia Philips Hue. Novými partnermi sú firmy Feller, Niko a Vimar.

Značky: