Takto má vyzerať moderný rádioprijímač a multimediálny reproduktor v jednom. Digitálne rádio je štandardom a jeho signál bude kvalitnejší ako pri FM modulácii.

My sme vyskúšali dve takého rádiá. Podporujú DAB/DAB+/FB a ešte sa k nim dá pripojiť cez Bluetooth alebo AUX kábel. Poslúžia teda nielen ako bežné digitálne rádio, ale tiež ako Bluetooth reproduktor.

JBL Tuner 2

Kompaktný reproduktor, ktorý sa zmestí všade a zvukového výkonu má dostatok. Je určený na používanie v horizontálnom stave. Použiť sa dá doma, ale aj vonku. Má odolnosť IPX7, takže mu neublíži ani pád do vody. Na ovládanie sú určené tlačidlá na hornej strane. Celé sú pogumované a dajú sa rozpoznať hmatom.

Vskutku sme ocenili nabíjanie cez USB-C. Reproduktor vydrží prehrávať hudbu alebo rádio až 12 hodín. Ovládanie je veľmi jednoduché a medzi FM/DAB sa prepínate samostatným tlačidlom. Na prepnutie cez Bluetooth je vyhradené ďalšie tlačidlo.

Detail, ktorý uľahčí celkovú manipuláciu a netreba sa orientovať v zoskupených funkciách. Naladenie staníc je automatické, stačí zapnúť skenovanie. Následne sa medzi nimi dá prepínať.

Na rýchlu voľbu je tu päť tlačidiel. Vybrané stačí podržať dlhšie počas prehrávania rozhlasového vysielania a predvoľba sa uloží do pamäte. FM a DAB má možnosť zapamätať si 5 staníc, celkovo ich máte na zapamätanie desať. Informácie sa zobrazujú na displeji.

Pri Bluetooth sú to základné informácie a ak sa k zariadeniu pripojíte, bude sa zobrazovať informácia o tom, že je k reproduktoru aktívne spojenie. V prípade rádia sa zobrazia informácie, ktoré bude daná stanica vysielať.

Reproduktor využíva technológiu JBL Pro Sound. Na ozvučenie malej miestnosti je Tuner 2 úplne ideálny. Poradí si aj s vonkajšími aktivitami pre menšiu skupinku ľudí. Má výkon 5 W, a to už je rozumne použiteľné aj vonku. Na väčšie priestranstvá je vhodnejší druhý testovaný model s prívlastkom XL.

Cena: 99 €

JBL Tuner 2

JBL Tuner 2, Zdroj: JBL

JBL Tuner XL

Toto je spomenutý väčší model, ktorý možnosťami vychádza z Tuneru 2. Má prakticky identické možnosti, je tiež chránený proti náhodnému namočeniu a spĺňa certifikáciu IPX7. Displej funguje na rovnakom princípe a poskytuje informácie pri nastavení alebo vysielaní z rádia.

Ovládanie je takisto na hornej strane, má však dve krokové kolieska. Jedno na ovládanie hlasitosti a druhé na ladenie staníc. Aj v tomto prípade sa dá využiť automatické skenovanie. Ovládanie je o niečo jednoduchšie ako pri menšom reproduktore práve vďaka otočným kolieskam. Vydrží až 15 hodín na jedno nabitie a takisto sa nabíja cez port UCB-C.

Kto nehľadá najmenšie rozmery, Tuner XL je o 50 eur drahší a ponúkne až 10 W hudobný výkon. Jeho hlavný menič má priemer 2,75″ a k tomu má ešte pasívny basový žiarič. Na zvuku je to poznať a je taký hutnejší. Tiež podporuje technológiu JBL Pro Sound.

Cena: 149 €

JBL Tuner XL

JBL Tuner XL, Zdroj: JBL

Verdikt

JBL Tuner 2 je výborný vďaka svojim malým rozmerom a je to vhodný doplnok na nočný stolík, pracovný stôl alebo do kancelárie. Môžete si ho nosiť so sebou do práce a vždy si ho zobrať domov.

JBL Tuner XL je o poznanie väčší a je to také rádio do domácnosti. Priamo v ňom máte výborný reproduktor na hudbu z telefónu alebo napríklad počítača. Má trošku lepšie ovládanie. Takže voľba je podľa nás jasná. Keď ho chcete viac na doma alebo na jednom mieste, toto je lepší model na silnejší zvuk. Stále ho ale môžete nosiť so sebou kam potrebujete a ľahko nabijete cez USB-C.

Produkty zapožičal: www.jbl.sk

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.