Model E4 ponúka dobrý základ bez pokročilej navigácie.
V redakcii TOUCHIT sme testovali robotické vysávače značky Roborock – modely S6 Pure a E4. V tomto článku nájdete naše poznatky z recenzovania modelu E4, v samostatnom článku sme sa venovali modelu S6 Pure (prečítajte si recenziu, TU) a pripravili sme pre vás aj videorecenziu oboch vysávačov.
Ak počujete názov Roborock prvýkrát, vedzte, že nejde o žiadneho nováčika v segmente robotických vysávačov. Táto firma posledné roky vyrábala vysávače pre Xiaomi a teraz sa snaží uspieť na trhu aj pod vlastnou značkou, pričom jej vysávače sú oficiálne v predaji aj na Slovensku.
Dobrý základ za 250 eur
Roborock E4 sa na Slovensku predáva za odporúčanú cenu 249 eur. Robot využíva navigáciu pomocou dvoch gyroskopov a optického senzora. To znamená, že ponúka menej systematický pohyb ako drahší model S6 Pure, ktorý má vo výbave inteligentnú laserovú navigáciu. V porovnaní s predchádzajúcimi vysávačmi s gyroskopom, ktoré sme v redakcii TOUCHIT testovali, nás však Roborock E4 pomerne milo prekvapil. Očakávali sme o niečo hlúpejší pohyb robota – hoci, laserovej navigácii sa ešte zďaleka nevyrovná.
Využitie navigácie pomocou gyroskopu takisto znamená, že robot si nevie vytvoriť a uložiť mapu vašej domácnosti a nepodporuje pokročilé funkcie, ako je rozdelenie mapy do jednotlivých zón či miestností. Takisto nie je možné zadefinovať v aplikácii zakázané zóny či neviditeľné steny.
Toto môže niekomu prekážať, napríklad, ak chcete využiť funkciu mopovania. V prípade modelu S6 Pure ste mohli pomocou aplikácie zamedziť, aby robot vyšiel s mopom na koberec. Roborock E4 však vyupratuje celú domácnosť a obmedziť ho môžete iba fyzickými prekážkami.
Roborock E4 využíva tradičný okrúhly tvar s jednou bočnou kefou, ktorá je umiestnená vľavo. Dizajn neprekvapí a pokiaľ ste už v minulosti používali nejaký robotický vysávač, bude vám veľmi dobre známy. Vysávač má rozmery 350 × 350 × 90,5 mm a hmotnosť necelé 3 kg.
Zvládne aj veľké domácnosti
Model E4 si poradí aj s väčšími domácnosťami. Má batériu s kapacitou 5200 mAh a dokáže na jedno nabitie upratovať až 3 hodiny, pričom povysáva aj domácnosti s rozlohou nad 200 m2. Nádobka na prach má 640 ml, pri pravidelnom upratovaní 3-izbového bytu s rozlohou 60 m2 som ju menil približne po každom treťom povysávaní. Priznám sa však, že s otvorením tejto nádobky som mal pri prvom otváraní problém a musel som skontrolovať manuál.
Sací výkon dosahuje až 2000 Pa. K dispozícii sú viaceré režimy vysávania, ktoré si môžete nastaviť v mobilnej aplikácii. Logicky platí, že čím vyšší výkon, tým vyššia hlučnosť vysávača. Osobne som ho používal v štandardnom režime, kedy hluk dosahuje 69 dB. Tento hluk zodpovedá štandardu v segmente robotických vysávačov a subjektívne ho považujem za akceptovateľný – pokiaľ teda nie je večer a nesledujete práve televízor.
V prípade robotických vysávačov sa však predpokladá, že budú upratovať najmä vtedy, keď nie ste doma. V takom prípade vám nebude prekážať hluk a ani to, že navigácia pomocou gyroskopu je menej systematická a že robot sa možno na niektoré miesta opakovane vráti, resp. že vysávanie trvá dlhšie v porovnaní s robotmi s laserovou navigáciou. Pokiaľ však nepotrebujete využívať zónové upratovanie, prípadne vysávaču cez aplikáciu zakázať niektoré miesta vo vašej domácnosti, navigácia cez gyroskop vás nebude výraznejšie obmedzovať.
Zvýši výkon na kobercoch a vymopuje
Šikovnou funkciou, ktorú Roborock E4 ponúka, je automatické zvýšenie výkonu vysávania na kobercoch. Robot ho automaticky rozpozná a zvýši výkon, čo sa okamžite prejaví vyšším hlukom. V byte mám minimum kobercov, avšak táto funkcia počas testovania fungovala spoľahlivo a to aj na rozmerovo malých koberčekoch.
Roborock E4 ponúka aj funkciu mopovania. K dispozícii je prídavná nádobka na vodu s objemom 180 ml. Tú je možné pripevniť k spodnej časti vysávača. Ocenil som dve intenzity mopovania, medzi ktorými sa môžete prepínať pomocou prepínača na nádobke s vodou. Osobne som používal vysokú intenzitu a v prípade tohto nastavenia odporúčam doplniť nádobu s vodou po každých približne 30 m2. V prípade strednej intenzity dokáže robot vymopovať aj rozmerovo väčší byt bez nutnosti doplnenia vody. Súčasťou balenia je umývateľná utierka na mopovanie.
Model E4 prekoná prekážky do 2 cm a nespadne zo schodov, čo sú vlastnosti, ktoré sú štandardom prakticky pre všetky robotické vysávače. Na rozdiel od modelu S6 Pure sa nezasekával ani o tyčku, ktorá spája nohy sušiaka na bielizeň.
Verdikt
Roborock E4 ponúka potrebný základ. Oceňujem funkciu automatického zvýšenia výkonu na kobercoch a tiež aj funkciu mopovania. V porovnaní s modelom S6 Pure je hlavný rozdiel navigácia – gyroskopy neumožňujú tak systematický pohyb a prehľad o domácnosti ako inteligentná laserová navigácia.
Systém dvoch gyroskopov a optického senzora ponúka lepší pohyb v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami vysávačov s gyroskopom. V porovnaní s pokročilejšími modelmi s laserovou navigáciou chýba funkcia zónového vysávania či vytvorenie zakázanej zóny v aplikácii. Tu by ste možno niekedy využili pri mopovaní, ak máte doma koberce.
Ak však spomenuté funkcie nevyužijete, potom je Roborock E4 dobrý vysávač, ktorý by vám mal bohato postačovať svojimi technológiami.