Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Investícia do autonómnych mobilných robotov sa vrátila v priebehu jedného roka.

Spoločnosť Mobile Industrial Robots (MiR), najväčší globálny poskytovateľ autonómnych mobilných robotov, oznámila, že Visteon Electronics Slovakia, výrobca palubných dosiek a systémov pre popredné automobilky a subdodávateľ úrovne Tier 1, úspešne nasadil štyri roboty MiR200 na optimalizáciu logistických operácií. Technológia MiR pomohla zvýšiť flexibilitu, produktivitu zamestnancov a ergonómiu výrobných procesov.

Spoločnosť Visteon Electronics vyrába v slovenskom meste Námestovo klasické aj digitálne prístrojové dosky do automobilov, pre rad svetových automobiliek ako Volkswagen, Škoda, BMW, Ford, Citroën a pod. Denne podnik vyrobí 10 000 kusov palubných dosiek, ročne celkom viac ako 2 milióny, pričom v závode pracuje 700 zamestnancov v trojzmennej prevádzke.

V továrni sú využívané štyri roboty MiR200 na tri rôzne úlohy: dva roboty zásobujú v pravidelných hodinových intervaloch deväť automatizovaných SMT liniek prázdnymi plošnými spojmi, ktoré sú následne osadené elektrotechnickými súčiastkami. Tretí robot pracuje na zberu odpadového materiálu, ktorý výrobní operátori potrebujú odviezť z výrobnej haly. Štvrtý robot MiR spolupracuje pri výrobe plastov, odkiaľ odváža hotové plastové výlisky z troch pracovísk oddelenia vstrekolisov.

Mobilné roboty MiR sa po výrobnej hale pohybujú úplne autonómne, dokážu napríklad otvárať roletovú bránu pomocou wi-fi modulu, prejsť tunelom, vyhýbať sa prekážkam, vedia zastaviť na definovanom mieste a samostatne sa nabíjať. Dokážu samostatne vyhodnocovať určenú trasu a podľa situácie vždy zvoliť tú najoptimálnejšiu bez toho, aby obťažovali obsluhu s požiadavkami na riešenie.

„Ako každá spoločnosť sa aj my zamýšľame nad efektivitou výroby a produktivitou práce a technológia MiR je v tomto úsilí významnou podporou tým, že eliminuje potrebu manuálnej prepravy materiálu z miesta A na miesto B. Roboty MiR sú ideálnou voľbou a postupne sa stávajú v spoločnosti Visteon globálnym štandardom v oblasti internej logistiky,“ povedal Richard Čiernik, Industrial Engineer Manager v spoločnosti Visteon Electronics Slovakia.

Riešenie MiR poskytuje zákazníkovi tri hlavné obchodné prínosy: je veľmi flexibilné, keďže umožňuje presúvať robotické zariadenia z jednej výrobnej haly do druhej s minimálnymi úpravami. Ďalšou výhodou je užívateľská jednoduchosť, pretože je možné vytvoriť aplikáciu bez nutnosti sofistikovaných znalostí programovania – aplikáciu je možné veľmi jednoducho naprogramovať a odladiť v príjemnom grafickom prostredí. Treťou zásadnou výhodou je prívetivosť pre koncového užívateľa, keďže operátor si na linke dokáže privolať robot stlačením jediného tlačidla.

Pri investíciách do technológií vo firme Visteon predovšetkým rozhoduje ekonomická stránka. „Základným pravidlom našej spoločnosti je, že všetko, čo sa investuje, sa musí vrátiť najneskôr do jedného roka, a toto roboty MiR splnili. Tešíme sa na spoločnú budúcnosť s ďalšími aplikáciami od MiR,“ uzatvára Richard Čiernik.

Do budúcnosti chystajú vo firme Visteon Electronis Slovakia rozšírenie existujúcej flotily mobilných robotov o ďalšie zariadenia, hlavne pre aplikovanie odvozu odpadu, zásobovania výrobným materiálom a odvozom hotových výrobkov. Tieto plány sú reakciou na dobrú skúsenosť a preukázateľne efektívnu funkčnosť produktov Mobile Industrial Robots.

Značky: