Titul Rogue Legacy patrí medzi klenoty nezávislej hernej scény. Na trhu sa pôvodne objavil v lete roku 2013. Dnes je dostupný pre počítače aj herné konzoly a zaujme cenou. Za 15 EUR získate zábavu na desiatky hodín. A ak máte predplatné služby PlayStation Plus, hru si tento mesiac stiahnete zadarmo.

Rogue Legacy je 2D akčná hra s prímesou RPG prvkov. Zápletka je pomerne jednoduchá – s hrdinom treba vymlátiť hrad a priľahlé oblasti, zozbierať poklady a najmä prežiť. Smrť je v prípade Rogue Legacy častejšia ako prehánky v Anglicku, takže sa obrňte trpezlivosťou. Budete ju potrebovať, pretože smrť je definitívna. Žiaden checkpoint, žiadne oživovanie. Keď hrdina umrie, je mŕtvy. Bodka.

Samozrejme, vývojári si uvedomujú, že nie je zábavné, pokiaľ hrdina umrie každých 30 sekúnd – to sa bude väčšine hráčov zo začiatku naozaj stávať – a preto do hry zakomponovali systém rodokmeňa. Každý správny hrdina musí mať predsa tucet detí, ktorých životným cieľom je vyrásť a umrieť na tom istom mieste, kde ich predok. Alebo o dve miestnosti ďalej. Lenže, podobne ako v skutočnosti, aj v Rogue Legacy sa získaný majetok dedí. A za peniaze si jednotlivé vlastnosti vytrénujete a kúpite si lepšiu výzbroj a runy.

V princípe jednoduchý systém má výborný dopad na hrateľnosť. Rogue Legacy je hra, ktorá vyžaduje, aby sa hráč neustále zlepšoval. Aby pochopil herný svet, správanie nepriateľov a dokázal prežiť v nehostinnom prostredí. Lenže vývojári nechceli, aby jedinou motiváciou bola hráčova snaha zlepšovať sa. A tak pridali systém peňazí a RPG prvkov. Nedarí sa vám? Vylepšite si zdravie alebo útok a prežijete dlhšie. Umreli ste? Nevadí. V ďalšom kole získate dostatok peňazí na kúpu lepšieho meča. Odomykanie pokročilej výbavy funguje niekoľko hodín ako výborný magnet, ktorý vás prikuje k obrazovke. Totiž, pri X-tom pokuse si uvedomíte, že nielenže je váš hrdina papierovo silnejší, ale aj vy ste šikovnejší. Viete kedy skočiť a ako sa vyhnúť nepriateľským útokom. Životy nových hrdinov trvajú dlhšie ako minútu a bavíte sa.

rogue_legacy_2 rogue_legacy_1

Hoci je Rogue Legacy stále o tom istom, proti stereotypu bojuje viacerými spôsobmi. Herný svet je náhodne generovaný, takže pri každej hre je iný. K dispozícii je aj viacero povolaní a tie sa odlišujú atribútmi. Barbar dlho vydrží, vrah dokáže spraviť poriadnu škodu, keď zaútočí zozadu atď. Autori prezentujú aj svoj zmysel pre humor, takže hrdinovia nie sú definovaní iba atribútmi, ako je sila alebo mágia, ale aj charakteristickými črtami. Aj plešatá bojovníčka môže byť sexi a keď je hrdina farboslepý, obraz je razom čiernobiely. Sem-tam bude herný svet otočený hore nohami alebo budete hrať za piadimužíka. Ten sa však dostane aj na také miesta, kam ostatní nie. Chválime, že všetko má svoj zmysel a prejavuje sa to aj pri hraní.

Rogue Legacy poteší všetkých nostalgických hráčov, ktorí sa sťažujú na nedostatok výzvy v dnešných tituloch. Náročnosť je vysoká, avšak do určitej miery prispôsobiteľná – záleží iba na vás, či sa budete naháňať na koniec hry, alebo strávite čas zbieraním peňazí a vylepšovaním rodokmeňa. Začiatočné minúty môžu mnohých odradiť, ale radíme vám – buďte trpezliví. Už po pol hodine si všimnete, že sa pomaly zlepšujete a čoskoro pochopíte, prečo je Rogue Legacy návyková zábava a ponúka zábavu na dlhé hodiny. Znovuhrateľnosť je vynikajúca a ak hre prepadnete, pravdepodobne vám vydrží dlhšie ako 20-30 hodín.

rogue_legacy_4 rogue_legacy_3

Rogue Legacy - Microsoft Windows, OS X, Linux, PlayStation 3, PlayStation Vita, PlayStation 4, Xbox One

9.0 TOP hra

Rogue Legacy je na prvý pohľad náročná hra. Avšak, čím dlhšie ju hráte, tým viac sa bavíte. Ideálny titul pre každého, kto sa nevie zabaviť pri dnešnej AAA produkcii.

  • Hrateľnosť 9
  • Grafika a zvuky 8
  • Zábavnosť 10
  • Herná doba 9

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit