Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Areál Home of Rolls-Royce v Goodwoode, v Západnom Sussexe, je globálnym centrom produkcie luxusu a dokonalosti. Tím Bespoke Collective zahŕňajúci dizajnérov, konštruktérov a špičkových remeselníkov, ktorí pôsobia v tomto celosvetovo preslávenom centre, neprestáva vytvárať inovatívne a sofistikované individuálne úpravy šité na mieru pre náročných klientov značky Rolly-Royce a uvádza ich vízie do života. Dnes tento vysoko kreatívny kolektív špecialistov predstavuje Illuminated Fascia – podsvietenú palubnú dosku, ktorá je Bespoke inováciou vyvinutou exkluzívne pre nový Ghost tesne pred jeho celosvetovým odhalením v utorok 1. septembra o 14:00 letného stredoeurópskeho času prostredníctvom web stránky rolls-roycemotorcars.com.

Illuminated Fascia, ako sa nazýva podsvietená prístrojová doska, vznikala v priebehu dvoch rokov a vyžiadala si celkovo 10 000 hodín usilovnej práce. Do interiéru nového vozidla prináša éterický žiariaci nápis s označením modelu Ghost, obklopený viac ako 850 hviezdami. Celé súhvezdie, ako aj nápis sú umiestnené na palubnej doske zo strany spolujazdca, a pokiaľ nie je vozidlo v prevádzke, sú úplne neviditeľné. Táto prvá Bespoke inovácia jemne odráža čalúnenie stropu s podsvietením s hviezdnou oblohou Headlighter Starlight, ktoré sa stalo súčasťou ikonografie Rolls-Royce rovnako ako Spirit of Ecstasy, maska chladiča Pantheon Grille alebo „Double R“ monogram.

Illuminated Fascia bola vytvorená v súlade s rozhodnutím značky nasledovať s novým modelom GHOST neokázalý Post Opulent dizajnérsky smer, ktorý je priamou odpoveďou na spätnú väzbu od klientov modelu Ghost, ktorá predchádzala vlastnému vývoju nového vozidla. Početné a nápadné povrchové detaily ustúpili rafinovanejším prostriedkom, ktoré klientom umožňujú realizáciu ich individuálnych predstáv. V tomto duchu sa tím Bespoke Collective rozhodol, že na dosiahnutie požadovaného efektu neuplatní technológiu jednoduchého displeja. Namiesto toho sa pustil do tvorby vysoko komplexnej, autentickej a skutočne luxusnej inovácie.

Samotné podsvietenie je dosiahnuté 152 LED diódami umiestnenými nad a pod palubnou doskou. Tieto sú starostlivo farebne zladené s palubnými hodinami a podsvietením prístrojového panelu. Aby bolo zároveň zabezpečené rovnomerné rozsvietenie grafiky Ghost, využili tvorcovia svetlovody s hrúbkou dva milimetre, ktoré sú na svojom povrchu opatrené viac ako 90 000 laserom leptanými bodmi. Vďaka tomu je svetlo nielen rovnomerne rozptýlené, ale pri pohľade na palubnú dosku spôsobuje aj ligotavý efekt, odrážajúci jemnú iskru čalúnenia stropu s hviezdnou oblohou Starlight Headliner.

Mimoriadne konštrukčné úsilie bolo venované tomu, aby podsvietenie palubnej dosky zostalo absolútne nepostrehnuteľné, ak práve nie je aktívne. Na dosiahnutie tohto cieľa boli použité tri vrstvy kompozitných materiálov. Ako prvý sa nanáša substrát Piano Black, ktorý je leptaný laserom, aby sa na požadovaných miestach odstránilo čierne sfarbenie a svetlo tak mohlo prenikať cez nápis Ghost aj hviezdy. Ďalšia vrstva tmavého tónovaného laku skrýva nápis v okamihu, keď sa podsvietenie nepoužíva. Nakoniec je palubná doska zakonzervovaná vrstvou jemne sfarbeného laku predtým, ako sa ručne vyleští. Týmto postupom sa dosiahne dokonale rovnomerný 0,5 mm hrubý vysoko lesklý povrch, ktorý korešponduje s leskom ďalších detailov interiéru.

Vedúci dizajnér Bespoke oddelenia, Michael Bryden, hovorí: „Illuminated Fascia – podsvietená palubná doska, perfektne ladí s post-opulentným smerom dizajnu, ktorý nový Ghost nasleduje. Táto elegantná a minimalistická estetika je špecifickou odpoveďou tej skupine klientov, ktorí sú priťahovaní modelom Ghost: pánmi a dámami, ktorých spája túžba po čistom, triezvom výraze Rolls-Royce. Rovnako ako zvyšok progresívneho dizajnu nášho vozidla ukrýva aj tento prvok – ktorý je až do svojej aktivácie úplne skrytý – komplexnosť potrebnú na vytvorenie pocitu neúmyselného luxusu v jednoduchom, dekoratívnom štýle.“

Značky: