Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Prvý SSD disk značky Samsung bez integrovanej pamäte DRAM ponúka rýchlosť triedy NVMe za dostupnejšiu cenu.

Samsung Electronics uvádza na trh nový SSD disk 980 s rozhraním NVMe[1], prvý bežne dostupný disk Samsungu bez DRAM modulu. Má vôbec najvyšší výkon medzi súčasnými SSD diskami bez DRAM[2] a ponúka skvelú technológiu NVMe širšiemu spektru zákazníkov. Na slovenskom trhu sú tieto disky dostupné od 9. marca 2021 vo verzii s pamäťou 250 GB za odporúčanú maloobchodnú cenu 53,50 €, 500 GB za odporúčanú maloobchodnú cenu 76,50 € a 1 TB za odporúčanú maloobchodnú cenu 141,50 €.

 „Vďaka radu hardvérových aj softvérových inovácií ponúka nový SSD disk Samsung 980 skvelý pomer ceny a výkonu bez toho, aby sme robili akékoľvek kompromisy v kvalite špičkového rozhrania NVMe,“ vyhlásil KyuYoung Lee, viceprezident divízie pamätí v Samsung Electronics. „Model 980 sa vyznačuje vynikajúcou kombináciou rýchlosti, energetickej úspornosti a spoľahlivosti, takže sa veľmi dobre hodí pre bežných užívateľov PC, ale aj náročných hráčov a tvorcov multimediálneho obsahu.“

Predchádzajúce verzie SSD diskov bez DRAM pamäte mali jednu veľkú nevýhodu – absencia praktickej vyrovnávacej pamäte znamenala nižšiu rýchlosť čítania aj zápisu. Samsung 980 je však vybavený technológiou Host Memory Buffer (HMB), ktorá prepája SSD disk priamo s DRAM pamätou procesora počítača, v ktorom je disk inštalovaný. Tým pádom všetky prestoje odpadajú. Nová technológia sa výborne dopĺňa s V-NAND šiestej generácie, optimalizovaným ovládačom a vyladeným firmwarom. Výsledkom je špičkový výkon rozhrania NVMe, až šesťkrát rýchlejší ako SSD disky SATA. Rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu dosahuje až 3500, respektíve 3000 MB/s, u náhodného čítania a zápisu potom 500 K IOPS a 480 K IOPS[3].

Vylepšená technológia Intelligent TurboWrite 2.0 ponúka podstatne lepší výkon aj výdrž než predchádzajúce verzie[4] vďaka alokácii podstatne väčšej vyrovnávacej pamäte vnútri disku.

Pre používateľov pracujúcich s extrémne veľkými súbormi alebo pre hráčov graficky náročných hier je určený režim Full Power Mode, súčasť softvéru Samsung Magician 6.3. Ten umožňuje stály chod disku s maximálnym výkonom pri práci aj hraní.

Okrem toho sa už zákazníci nemusia obávať prehriatia disku vďaka vylepšenej tepelne odolnej konštrukcii. Technológia Dynamic Thermal Guard, poniklovaný ovládač a nálepky pre rozptýlenie tepla sú zárukou spoľahlivej práce aj pri dlhom nepretržitom využívaní.

Nový SSD disk navyše ponúka až o 56 % vyššiu energetickú účinnosť v porovnaní s predchádzajúcim modelom 970 EVO[5], čo poteší najmä majiteľov notebookov na dlhších cestách.

[1] Značka NVM Express® je registrovaná ochranná známka spoločnosti NVM Express, Inc.

[2] SSD PCIe 3.0 NVMe bez DRAM, marec 2021

[3] Výsledky sa môžu líšiť na základe firmwaru, systémového hardvéru a konfigurácie systému. Výkon sa meria pomocou zariadenia IOmeter 1.1.0. Rýchlosť zápisu (v sekvencii aj náhodne) sa meria s aktivovanou technológiou Intelligent TurboWrite. Intelligent TurboWrite funguje iba pri prenose špecifického množstva dát. Pre ďalšie informácie kontaktujte servisné centrum.

* Systémová konfigurácia pri teste: Intel (R) Core (TM) i7-6700K CPU @ 4.00GHz, DDR4 SDRAM 2133MHz 8GBx2 OS-Windows 10 Pro 64bit Asrock Z-170 Extreme7+

[4] Kapacita TurboWrite výrazne narástla z 42 GB pri 970 EVO až na 160 GB u NVMe SSD 980

[5] Účinnosť (vyjadrená ako IOPs/watty sa porovnáva s modelom 970 EVO 1 TB. Meranie spotreby prebehlo pomocou zariadenia IOmeter1.1.0 s konfiguráciou AMD Ryzen 7 3700X 8 Core @ 3.6GHz, DDR4 SDRAM 8GBx2, OS-Windows 10 Pro 64bit Chipset-GIGABYTE-X570 -AORUS MASTER

Značky: