V Čechách funguje zaujímavá služba, ktorá pomáha v núdzi, mohla by doraziť aj na Slovensko.

Spoločnosť Safety Guard od roku 2014 slúži na vašu ochranu a kontaktovanie monitorovacieho centra. Ich aplikácia sa nazýva Pomoc v nebezpečí. Rozdiel oproti iným aplikáciám, ktoré monitorujú používateľov je práve v monitorovacej zložke navyše. V prípade pádu alebo stlačenia tlačidla SOS pošlú oznam, napríklad cez SMS na vopred určené kontakty. To je v skutočnosti málo, keď zoberieme do úvahy, že núdzový kontakt nemusí mať zapnuté upozorňovanie na SMS. Ľahko by tak prehliadol novú správu.

Tu sa kontaktuje vlastné monitorovacie centrum, ktoré funguje v režime 365/7/24. Vďaka tomu sa eliminujú plané poplachy. S centrom sa spojíte a môžete oznámiť, že išlo o planý poplach.

Novinkou je SOS prívesok. Môžete ho mať na krku a je úplne autonómny. Vkladá sa doň SIM karta a nie je závislý na mobilnom telefóne. To je vhodné pre seniorov ale aj pre používateľov, ktorí chcú športovať a prekáža im so sebou nosiť mobilný telefón. Tým, že náramok by mal byť ľahko prístupný, je jeho využitie praktickejšie ako v prípade ohrozenia hľadať v kabelke telefón.

Je to vlastne malé elektronické zariadenie vo forme prívesku so senzorom pádu. Funguje tak, že zaznamená pád používateľa a ak snímače nezaznamenajú pohyb, vtedy sa spustí vytočenie monitorovacieho centra.

Ľudia sa oja chodiť sami a takto majú lepší pocit, pretože sa majú s kým spojiť. Navyše príbuzní dostanú SMS správu.

Aktuálne používa túto službu viac ako 1500 klientov a na dispečingu sú vždy dvaja vyškolení operátori z celkového počtu do desiatich osôb vymedzených na tento účel.

Prívesok posiela okrem mena, dátumu a času, polohy aj to, ako bol poplach spustený. Teda či ho stlačil používateľ sám alebo napríklad bolo vytočenie centra na základe senzoru pádu.

Spoločnosť Safety Guard používa operátora O2, čo znamená, že je závislý na signáli. Toto je možno jediná nevýhoda, no povedzme, že na ňu nikdy nenarazíte. Na nabíjanie sa používa špeciálna kolíska, čo je pre používateľov príjemnejšie, ako priame prepojenie s microUSB káblom. Batéria vydrží zhruba tri dni a prívesok upozorňuje na nízku kapacitu batérie.

Poplatok za túto službu je 400 CZK mesačne. V tom sú zahrnuté všetky ďalšie poplatky. O tie sa už používateľ nestará. Platí fixnú sumu, ostatné záväzky voči operátorom si rieši spoločnosť sama. Cena prívesku je 1800 CZK. Používatelia majú možnosť vyskúšať službu prvý mesiac zadarmo.

Pre športovcov je dostupný aj náramok na ruku. Podobá sa na hodinky, no je to Bluetooth 4.0 náramok s tlačidlom na aktivovanie poplachu. Jeho cena je 1000 CZK a služba sa dá zakúpiť podľa tarifu od 200 CZK mesačne.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.