Samsung Galaxy S10+ už používame od konca februára ako náš hlavný telefón a vieme tak posúdiť, ako sa s ním naozaj žije. Nebudeme vás dlho napínať – je to zatiaľ najlepší telefón, aký sme mali v našej redakcii. Aj preto sme mu udelili ocenenie TOP PRODUKT. Ocenenie si odnáša za dosiahnutý výkon, kvalitu fotografovania i tvorby videa, dizajn a celý rad šikovných funkcií. Priali by sme si však ešte o niečo dlhšiu výdrž na batériu a tiež aj špeciálny nástroj na tvorbu videa s možnosťou využitia cloudu. Celkovo ale má konkurencia čo doháňať.

Pre každého niečo

Samsung v USA ukázal štyri nové modely z rodiny S10, z tohto na Slovensku predávajú tri. Model Samsung Galaxy S10 5G je určený len pre krajiny, kde sa v dohľadnom čase bude sieť 5G nasadzovať a to Slovensko nie je. U nás sa tak predávajú modely Galaxy S10+, S10 a S10e. Sú to modely, ktoré sa odlišujú veľkosťou displeja, kapacitou pamäti, kamerovou výbavou a odlišnosť je, prirodzene, aj v predajnej cene.

Samsung Galaxy S10+ ako aktuálna vlajková loď

Najviac pozornosti prirodzene púta Galaxy S10+, ktorému sa budeme najviac venovať v tomto článku. Používame vyhotovenie v zelenej farbe, máme aj ochranné puzdro. S10+ má uhlopriečku displeja 6,4 palca a pomer strán 19:9. Je to úplne nový typ Dynamic AMOLED displeja aj so zníženým vyžarovaním modrého svetla a rozlíšením Quad HD+. Rozdiel v zobrazení farieb voči Galaxy S9 vidíte na prvý pohľad. Displej na S10+ je farebnejší. Obe hrany displeja sú zakrivené, v pravej hornej strane displeja je diera, kde sa nachádzajú dve kamery – v prípade S10+ jedna predná a jedna RGB na meranie vzdialenosti. Diera v tzv. Infinity-O displeji znamená, že displej zaberá prakticky celú prednú stranu celého telefónu. Vyzerá to veľmi dobre napr. pri sledovaní videa alebo fotiek.

Novinkou rodiny Galaxy S10 je nočný režim, ktorý sa môže aktivovať napr. od súmraku do úsvitu. Nočný režim potom umožňuje šetriť zrak a neoslepovať používateľa hlavne v priestore, kde je málo svetla. Zvykli sme si na jeho používanie.

Bixby tlačidlo sa dá meniť (konečne)

Galaxy S10+ je pomerne ľahký telefón, hmotnosť je 175 gramov a dobre sa drží v ruke. V spodnej časti nájdete USB-C port a našťastie stále aj 3,5 mm jack port. Vo výbave sú dva reproduktory na stereo prehrávanie hudby a to aj s podporou Dolby ATMOS. Dodané slúchadlá sú tiež od firmy AKG. V dodávke nájdete ešte redukciu USB-C na veľký port USB a túto využijete napr. pri prenose informácií zo staršieho telefónu do Galaxy S10 a to pomocou aplikácie SmartSwitch. Konektor sa inak hodí aj vtedy, ak by ste chceli k telefónu pripojiť štadardný USB kľúč. V krabici sa ešte nachádza napájací adaptér a prepojovací kábel na nabíjanie telefónu a jeho pripojenie napr. na počítač. Dodaný adaptér umožňuje rýchle nabíjanie telefónu. Súčasťou káblu je aj prevodník USB-C na microUSB 2.0.

V hornej časti telefónu je šacha na SIM kartu a microSD kartu. Pre duálne telefóny sa S10+ dá vybaviť dvoma SIM kartami, ale potom už nie microSD kartou. Teda buď dve SIM karty alebo jedna SIM karta a jedna microSD karta.

Na pravej strane telefónu je zapínacie tlačidlo a na ľavej nastavenie hlasitosti a Bixby tlačidlo, ktorému sa teraz dá v istej miere zmeniť význam. My sme si nastavili režim, pri ktorom sa po jednom stlačení tohto tlačidla spustí fotoaparát a dvojité stlačenie ostalo pre Bixby.

Efektné fotky jednoducho

Kamerová výbava je pre S10+ bohatá a Samsung nič nepodcenil. Z nášho hľadiska je výbornou vlastnosťou optická stabilizácia pri videu. Niečo takéto sme pri smartfóne ešte nevideli, sami premýšľame nad zámenou špeciálnej video kamery za tento telefón. Pritom stačí len potlačiť pri tvorbe videa tlačidlo s ikonou ruky. Tá sa stane žltou a zrazu vidíte pohyb vo videu aj so stabilizáciou. Toto sa podarilo.

Ďalej sme radi za trojitý systém pri kamerách s tým, že je tu teleobjektív (zorné pole 45°), 12 Mpx, F2.4, potom štandardná širokouhlá kamera (77°), 12 Mpx s meniteľnou clonou F1.5 alebo F2.4 a konečne ultraširokouhlá kamera (123°) s rozlíšením 16 Mpx a clonou F2.2.

Tri fotoaparáty na Samsung Galaxy S10+

Práve ultraširokouhlá kamera je novinkou a je to riešenie ako dostať do jednej fotky naozaj všetko v zábere. S toto výbavou máte optický zoom 0,5×, ale aj priblíženie 2×, výborné sú aj fotky s rozmazaným pozadím, kedy sa využíva štandardná a ultraširoká kamera a nemusíte na to tak prispôsobovať scénu ako to bolo u S9. Fotku s rozmazaným pozadím môžete neskôr ďalej prispôsobovať.

Porovnanie výstupov pri fotení rovnakej scény na troch rôznych kamerách

Predná kamera je teda umiestnená v diere displeja a pri S10+ spolu s RGB kamerou. Selfie kamera je zatiaľ najlepšia, aká sa do smartfónu dostala, má rozlíšenie je 10 Mpx, zorné pole 80° a clona F1.9. Pri selfie fotení si môžete mierne zmeniť šírku záberu. Aj pri selfie fotkách môžete použiť aj dynamické zaostrenie a vyzerá to dobre.

Predná kamera na Galaxy S10+ aj s výbavou RGB kamery na meranie hĺbky

Úplnou novinkou pri fotení je režim Instagram pre prednú aj zadnú kameru. Teraz tak môžete odosielať svoje fotky na Instagram hneď po jej odfotení a fotky sú v tomto prípade kvalitnejšie, ako keby ste to robili štandardnou cestou. Dynamické rozostrenie funguje výborne a máte aj možnosť nastaviť si viacero efektov.

Ak sa pýtate na to, ako Galaxy S10 fotí, tak vedzte, že výborne. Dvojicu fotiek realizovaných pri veľmi slabom svetle uvádzame nižšie.

Samsung použil pri všetkých kamerách vrátane Selfie technológiu Dual Pixel a je to vidieť. Fotka hlavne so systémom zadných kamier je plná detailov, je vo formáte HDR+ a má verné podanie farieb. Kamerová výbava si poradí aj s rýchlymi dejmi a je tu aj superspomalené video s 960 záberov/sek. Doba záznamu spomaleného deja je teraz predĺžená na 0,8 sekundy v štandardnej kvalite, resp. 0,4 s vo vysokej kvalite. Bohužiaľ, automatické rozpoznanie začiatku scény tu už nie je a tlačidlo na štart záznamu musíte potlačiť manuálne.

Samsung vylepšil optimalizáciu režimu fotografovania, ktorá pomocou umelej inteligencie vyberá vhodnú scénu. Novinkou je aj poradca pri výbere kompozície fotky. Na obraze sa vám tak zobrazí bod, kam by ste mali nasmerovať stred záberu. Vtedy by mal vzniknúť ten najlepší záber.

Takto vám Galaxy S10+ poradí ako urobiť najlepší záber

Pre tvorbu video blogov je fajn, že s prednou kamerou sa dá urobiť veľmi pekné video a to dokonca v 4K rozlíšení. Ak si k tomu pripočítame 3,5 mm konektor, kde môžete umiestniť externý mikrofón, je to úplne nová hra. Samsung na tlačovej konferencii v San Franciscu spomínal, že pridá aj nástroj na strih videa Adobe Premiere Rush CC prispôsobený presne pre Galaxy S10. Túto sme však zatiaľ v aplikačnej výbave nenašli a bežne stojí jej prenájom 9,99 USD za mesiac. Veríme, že sa tak stane a nájdeme ju v tomto telefóne bezplatne. Ako sme sa dozvedeli, tento program príde na všetky telefóny z rodiny Galaxy S10 a stane sa tak „neskôr počas tohto roka“. Zatiaľ sme nič bližšie nezistili, veríme, že to bude plná verzia buď zadarmo alebo s viditeľnou zľavou.

Pamäťové verzie, procesor a operačný systém

Keď už budete mať tak dobrý fotoaparát, kam potom s toľkými fotkami a videami? Samsung na to myslel a špeciálna keramická verzia existuje už v 1 TB pamäťovej verzii. Ak si k tomu pripočítate podporu pre microSD kartu do hodnoty 512 GB, máte na S10+ viac pamäte ako na štandardnom notebooku. Existujú aj verzie 128 a 512 GB. Z hľadiska RAM je to to 8 alebo 12 GB, teda na strih videa alebo náročné hry ideálne. Operačný systém je Android 9.0.

Pre telefóny v Európe je procesorom 64-bitový Samsung Exynos vyrábaný 8 nm procesom. Sieť LTE podporuje Galaxy S10+ do kategórie 20, teda 2,0 Gbps download a 150 Mbps upload. Ak máte vhodný router, môžete využiť aj rýchlejšie pripojenie Wi-Fi 6. S10+ umožňuje aj rýchlejšie prepínanie medzi Wi-Fi a LTE pripojením. To sa aj v praxi prejavuje, naozaj sa prepínate pomerne rýchlo a ak systém rozpozná slabšiu Wi-Fi, prepne vás na LTE. Samozrejme, dá sa to nastaviť, takto si míňate mobilné dáta.

Batéria a nabíjanie

Vo vnútri telefónu je snímač zrýchlenia, barometer, gyro a geomagnetický snímač, snímač tepu srdca, priblíženia a pod. NFC je prirodzene vo výbave, batéria má kapacitu 4100 mAh. Teda hrubá sila na celodennú výdrž na batériu. Z našich testov vyplýva, že tento telefón vydrží na celodenné používanie aj v našom náročnom používaní. Podstatné však je, aby ste telefón v noci nabíjali. Ak zabudnete, budete to doháňať celý deň, výhoda je rýchlonabíjanie ale musíte so sebou nosiť rýchlu nabíjačku. Systém vám oznámi, kedy nabíjate rýchlym spôsobom a kedy štandardne.

Hlavné zlepšenia Galaxy S10+ v skratke

Nabíjanie batérie je rýchle aj pri bezdrôtovej nabíjačke. Po novom je možné Galaxy S10 použiť aj ako zdroj energie pre bezdrôtové nabíjanie. S energiou z vášho Galaxy S10+ sa bezdrôtovo podelíte s niekým iným, kto má telefón s podporou Qi. Pripomeňme, že toto je taká pomôcka skôr v núdzi, plné nabitie takto pripojeného telefónu by trvalo príliš dlho.

Oveľa praktickejšie je bezdrôtové nabíjanie nositeľných zariadení. Sem patria napr. inteligentné hodinky alebo slúchadlá Samsung Galaxy Buds. Na ich nabíjanie tak stačí umiestniť tieto zariadenia na chrbát telefónu a ešte predtým potvrdiť voľbu Wireless PowerShare. To je výhodné, nemusíte nosiť so sebou žiadne adaptéry. Nabíjať takto príslušenstvo napr, pri jazde autom je ale problém, nositeľné zariadenia musia byť v predpísanej polohe na zadnej časti telefónu.

Bezdrôtové nabíjanie Samsung Galaxy S10+

Odomknutie telefónu – jedna báseň

To je teraz možné realizovať zadaním vzoru, PIN kódom, nasnímaním odtlačku prsta, rozpoznaním tváre alebo priblížením sa dôveryhodným zariadením (napr. inteligentné hodinky). Hlavne odtlačok prsta, ktorý sa vyžaduje napr. pri prístupe k systému hesiel cez Samsung Pass funguje skvele. Rovnako je to dobré na použitie pri aplikáciách tretej strany, napr. pri internet bankingu. Snímanie odtlačku prsta priloženom na displeji je ultrazvukové, prst prikladáte na prednú časť displeja na určené miesto. Prst treba pritlačiť trochu silnejšie, ale funguje spoľahlivo aj na mokrý alebo špinavý prst. Osobne na odomknutie telefónu používame PIN a odtlačok prsta, nie však rozpoznávanie tváre, ktoré rozpoznáva tvár v 2D podobe a nie je natoľko bezpečné ako napr. odtlačok prsta.

Odomykanie telefónu odtlačkom prsta. Ide o ultrazvukové snímanie, prst treba potlačiť silnejšie, ale funguje to spoľahlivo a vždy

Výkon a používanie

Galaxy S10+ sa prispôsobuje tomu, čo robíte. A to poskytnutým výkonom, prácou s batériou, chladením a pod. Ak napr. poriadne zaťažíte S10+ modernými hrami (Asphalt, BattleGrounds, StrangerThings, The Umbrella Academy), zabudovaný kvapalinový systém pracuje naplno a naplno sa využíva aj procesor a grafická časť. Spotreba energie z batérie je v tomto režime tiež obrovská. Galaxy S10+ je inak smartfón prispôsobený na prevádzku hier vytvorených v rámci platformy Unity.

Rodina Galaxy S10 zaviedla aj tzv. Bixby rutiny, ktoré sledujú vaše zvyky pri používaní telefónu a prispôsobia ho. Napr. rutina V aute u nás zníži jas displeja a automaticky sa spustí prehrávanie hudby. Aktivuje sa automaticky, ak sa dostaneme do dosahu Bluetooth pripojeného automobilu. Na rutiny sme si zvykli a je to celkom dobrý spôsob ako šetriť energiu v noci. Ak si to dobre nastavíte, nebudú vás v noci rušiť oznámenia a spotrebujete 5 % kapacity batérie za celú noc. Umelá inteligencia tiež umožňuje, aby sa vami často používané aplikácie spúšťali rýchlejšie ako iné.

Samsung Galaxy S10 – čoho má menej?

Toto je o niečo menší telefón, jeho uhlopriečka má 6,1 palca a hmotnosť je 157 gramov. Kapacita batérie je 3400 mAh a predná kamera pre selfie je len jedna. Chýba teda predná RGB kamera určená na meranie hĺbky. Vo výsledku teda môžete síce realizovať selfie fotku s rozostreným pozadím, ale nebude vyzerať tak, ako keď použijete Galaxy S10+. Celý efekt sa robí softvérovo. Výbava pre zadné kamery je však rovnaká. Pamäťová verzia S10 je 128 a 512 GB, teda neexistuje 1 TB verzia a ostatné vlastnosti sú rovnaké ako u S10+.

Vpredu Galaxy S10, vzadu Galaxy S10+

Na Slovensku sa predávajú tieto farebné verzie pre telefóny Galaxy S10 a S10+: biela, zelená (náš favorit) a čierna.

Samsung Galaxy S10e – najlacnejší z rodiny

Ide o najlacnejší telefón z rodiny Galaxy S10. S10e má vzadu len dve kamery. Je tu širokouhlá kamera (77°) 12 Mpx s premenlivou clonou F1.5 alebo F2.4 a ultraširoká (123°) 16 Mpx, F2.2. Chýba teda teleobjektív. Stále je možné realizovať fotky s rozostreným pozadím, k dispozícii je optický zoom 0,5× a 8× digitálny zoom. Predná kamera je rovnaká ako na S10+ a S10, RGB kamera z 10+ na meranie hĺbky tu chýba. Hmotnosť telefónu je 150 gramov, uhlopriečka displeja je 5,8 palca a je to displej s nižším rozlíšením FullHD+. Aj tu Samsung použil typ Dynamic AMOLED ale displej je plochý. Odtlačok prsta sa zadáva nie na displeji, ale snímač je integrovaný v zapínacom tlačidle. Pamäťová verzia je 128 a 256 GB (plus microSD karta do 512 GB) s 6 a 8 GB RAM. Kapacita batérie je 3100 mAh. Farebná verzia je u nás biela, zelená, čierna a žltá. najlepšie vyzerá práve žltá verzia.

V celkovom hodnotení konštatujeme, že rodina Galaxy S10 sa podarila. Na začiatku marca 2019 je to najlepší telefón na tejto planéte po stránke rozdelenia výkonu, výbavy a kvality fotografovania.

Hodnotenie Samsung Galaxy S10+

thumbs-up-icon

Výhody

 • Nekompromisný výkon
 • Kvalita fotografovania zadnou aj prednou kamerou
 • Stabilizácia vo videu
 • 4K video s prednou kamerou
 • Ultrazvukový snímač odtlačku prsta pod displejom
 • Bezdrôtové nabíjanie nositeľných zariadení
 • Kvalita displeja a jeho zakrivené hrany
 • Stereo zvuk a 3,5 mm jack port vo výbave
 • Prepracovaná aplikácia na prenos údajov z iného telefónu

thumbs-down-icon

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Hodil by sa hybridný port: 2 SIM + microSD karta
 • Sľubovanú aplikáciu Adobe Premiere Rush CC na strih videa sme zatiaľ v aplikačnej výbave nenašli
 • Pri rozpoznávaní tváre sa používa len 2D snímanie

Na záver ešte pár pekných fotografií, ktoré pripravila spoločnosť Samsung

Prehľad cien telefónov z rodiny Galaxy S10

ProduktFarbyOdporúčaná  maloobchodná cena
Galaxy S10+ 1 TBCeramic čierna1 599 €
Galaxy S10+ 512 GBCeramic čierna1 249 €
Galaxy S10+ 128 GBčierna, biela, zelená999 €
Galaxy S10 512 GBčierna, biela, zelená1149€
Galaxy S10 128 GBčierna, biela, zelená899 €
Galaxy S10e 128 GBčierna, biela, zelená, žltá749 €

Prvé dojmy z telefónu Galaxy S10+

Prvé dojmy: Takéto pocity máme z nového Samsung Galaxy S10+ (redakčné VIDEO)

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.