Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Štvrtá generácia skladacích telefónov s ohybným displejom posúva hranice možného, či už ide o výkon, ponuky personalizácie či fotografovanie a natáčanie v režime FlexCam

Spoločnosť Samsung Electronics dnes predstavila novú generáciu revolučných skladacích telefónov s ohybným displejom Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4. V oboch prípadoch sa používatelia môžu tešiť na dizajn aj funkcie šité na mieru a na výrazne vylepšený výkon. Štvrtá generácia skladacích telefónov radu Galaxy Z naďalej rúca zavedené konvencie a ponúka majiteľom nevídané mobilné zážitky, ktoré dokážu meniť každodenný život.

„Nové skladacie modely Samsung Galaxy výrazne rozširujú možnosti, na ktoré sú používatelia bežných smartfónov zvyknutí. Ešte nikdy sme si nemohli vzhľad ani funkcie smartfónov prispôsobiť tak ako teraz. Telefóny novej generácie, ktoré sme vyvinuli v spolupráci s našimi významnými partnermi, ponúknu nevídané mobilné zážitky a dokonale naplnia očakávania aj tých najnáročnejších zákazníkov,“ hovorí Dr. TM Roh, prezident a riaditeľ mobilnej divízie Samsung Electronics. „Vďaka sústredenému úsiliu a vedúcemu postaveniu v odbore máme na rastúcej obľube skladacích telefónov veľkú zásluhu. Tieto modely bývali lahôdkou pre labužníkov, vďaka nám sa z nich však stali prístroje, ktorých prednosti si užívajú milióny ľudí po celom svete.“

Skladacie telefóny Samsung majú už dlho skvelú povesť vďaka vynikajúcej konštrukčnej kvalite a súčasné novinky nie sú v tomto ohľade žiadnou výnimkou – sú premyslené do poslednej miniatúrnej súčiastky, aby zákazníkom ponúkli skutočne mimoriadny zážitok. Každý si na nich pritom nájde to, čo potrebuje. Galaxy Z Flip4 vychádza z preverenej a obľúbenej dizajnovej koncepcie a pridáva celý rad vylepšených funkcií, napr. lepší fotoaparát, batériu s dlhšou výdržou[1]  alebo bohatšie možnosti úprav na mieru. Mimoriadne kompaktné prevedenie pritom samozrejme zostáva. Galaxy Z Fold4 zase ponúka doposiaľ nevídané funkcie a vynikajúci výkon – potenciálnych záujemcov určite poteší modulárne prevedenie, dva skvelé displeje a multitasking, aký sme doteraz poznali len z osobných počítačov. Medzi ďalšie prednosti patrí vylepšený fotoaparát a špičkový procesor.

Galaxy Z Flip4, vynikajúci prístroj pre kreatívnych jedincov

Galaxy Z Flip4 je určený najmä kreatívnym jedincom, ktorí chcú medzi ostatnými náležite vyniknúť. Kompaktné skladacie prevedenie ponúka jedinečné mobilné zážitky, aké neponúkne žiadny iný smartfón na súčasnom trhu.

Videozáznamy sa dajú natáčať bez toho, aby ste telefón držali v ruke, prípadne môžete fotografovať skupinové zábery z rôznych uhlov – stačí Z Flip4 čiastočne zložiť, a tým aktivovať režim FlexCam[2]. Originálne zábery si možno pozrieť v rôznych aplikáciách[3] – vďaka partnerstvu so spoločnosťou Meta je režim FlexCam optimalizovaný pre obľúbené sociálne siete, napríklad Instagram, WhatsApp alebo Facebook. Ďalšie doposiaľ nevídané možnosti ponúka Z Flip4 vďaka vylepšenej funkcii Quick Shot. S ňou môžete začať natáčať video vo vysokej kvalite a potom plynule bez prerušenia prejsť do režimu Flex, kde je možné natáčať bez pomoci rúk – vlogeri a influenceri túto možnosť nepochybne ocenia. Milovníci selfies sa môžu fotografovať v portrétnom režime a potom vďaka funkcii Quick Shot prezerať tieto zábery s reálnym pomerom strán. A fotografie aj videozáznamy sú za slnečného dňa aj v j tme počas noci jasnejšie a ostrejšie ako predtým, pretože fotoaparát je oproti predchádzajúcej verzii výrazne vylepšený – senzor využíva všetky prednosti procesora Snapdragon® 8+ Gen 1 Mobile Platform a dokáže zachytiť o 65 % viac svetla[4].

Vďaka dômyselnej konštrukcii majitelia Z Flip4 ruky často vôbec nepotrebujú – s telefónom sa toho dá robiť veľa bez toho, aby ste ho museli otvárať. Na mnoho úloh stačí samotný predný displej, slúži napríklad na volanie, odpovedanie na správy či ovládanie miniaplikácie SmartThings Scene[5].

Okrem toho Galaxy Z Flip4 vydrží dlhšie ako predchádzajúce modely, pretože v sebe skrýva batériu s väčšou kapacitou 3700 mAh[6]. Navyše podporuje mimoriadne rýchle dobíjanie Super Fast Charging, vďaka ktorému sa z nuly na 50 percent dostanete už za 30 minút[7].

Rovnako aj zovňajšok telefónu je elegantnejší ako predtým – k výrazným dizajnovým prvkom patrí menší pánt, zarovnané hrany, matné sklo na zadnej strane a lesklé kovové rámčeky. Užívatelia si navyše môžu vizáž prístroja do značnej miery prispôsobiť vlastnému vkusu – pre oba displeje je k dispozícii celý rad podarených grafických motívov, fontov či ikon. Na prednom displeji je možné zobraziť aj vlastné obrázky, GIF súbory a dokonca aj video[8].

Galaxy Z Fold4, mimoriadne výkonný smartfón s bohatými možnosťami multitaskingu

Galaxy Z Fold4 je výsledkom radu inovatívnych riešení a ide o najvýkonnejší telefón v histórii spoločnosti. V modeli Z Fold4 nájdete to najlepšie z mobilnej technológie Samsungu v atraktívnom a dokonale funkčnom balení – skvelú prácu odvádza v otvorenom aj v zatvorenom stave, prípadne v režime Flex[9]. Okrem toho ide o vôbec prvé zariadenie s operačným systémom Android 12L, čo je špeciálna verzia Android pre veľké displeje, teda aj pre skladacie telefóny.

Na efektívnu prácu je väčšinou potrebný multitasking a s tým si Z Fold4 rozumie podstatne lepšie ako bežné telefóny. Vďaka novej nástrojovej lište Taskbar[10] pripomína pracovné prostredie monitor počítača, zo základnej obrazovky sa veľmi ľahko dostaneme k obľúbeným alebo nedávno použitým aplikáciám. Ovládanie je intuitívnejšie ako predtým, pribudli nové gestá[11]. Jednotlivé aplikácie je možné otvárať na celej ploche, ale môžete tiež zobraziť viac okien vedľa seba – je len na vás, čo vám vyhovuje[12].

Ešte na vyššiu úroveň posúva multitasking partnerstvo Samsungu s Googlom a Microsoftom. Aplikácie od Googlu, napríklad Chrome alebo Gmail, teraz podporujú presúvanie súborov a ďalších objektov, čo znamená okrem iného jednoduchšie kopírovanie či presúvanie odkazov, fotografií a ďalšieho obsahu medzi jednotlivými aplikáciami. Vďaka integrácii Google Meet sa používatelia môžu stretávať aj virtuálne a podnikať najrôznejšie aktivity, napríklad spoločne sledovať videá na YouTube alebo hrať hry[13]. Na veľkom skladacom displeji si výborne vedú aj kancelárske programy z balíka Microsoft Office alebo Outlook – na displeji sa zobrazí viac informácií a s obsahom sa ľahšie pracuje. K ľahšiemu multitaskingu prispieva aj možnosť používať dotykové pero S Pen[14], vďaka ktorému si na displej ľahko môžete ručne písať poznámky alebo kresliť náčrtky, ideálne v pohodlnej polohe so stojanom Standing Cover s puzdrom Pen case[15].

Samozrejme potešia aj špičkové fotografie a videozáznamy, ktoré Galaxy Z Fold4 zvláda vďaka vylepšenému fotoaparátu s 50 megapixelmi a širokouhlým objektívom. Za pozornosť stojí aj technológia 30x Space Zoom[16]. Do funkčnej výbavy pribudol celý rad fotografických a kamerových režimov využívajúcich skladaciu konštrukciu, napríklad Capture View, Dual Preview (duálny náhľad) či Rear Cam Selfie alebo možnosť fotografovania selfies fotoaparátom na zadnej strane. Fotografie sú jasné a ostré aj v šere alebo v noci, zásluhu na tom majú predovšetkým väčšie rozmery jednotlivých pixelov a snímač jasnejší o 23 percent[17].  

Na hlavnom displeji s uhlopriečkou 7,6 palca alebo 19,3 cm vyzerá obraz výborne[18] a jeho kvalite pomáha aj obnovovacia frekvencia 120 Hz[19] a prakticky neviditeľný fotoaparát pod displejom (Under Display Camera, UDC). Veľký displej pochopiteľne svedčí Facebooku a ďalším sociálnym sieťam, prípadne obľúbeným streamovacím službám typu Netflix[20]. Na filmy, seriály a ďalší obsah sa môžete pozerať bez toho, aby ste telefón držali v rukách – opäť poslúži režim Flex. Pri aplikáciách, ktoré nie sú pre veľký rozložený displej optimalizované, je možné prístroj ovládať pomocou novej virtuálnej dotykovej plôšky Flex Mode Touchpad[21]. Tá výrazne vylepšuje presnosť napríklad pri prehrávaní alebo pretáčaní videozáznamov, prípadne pri zoomovaní v aplikáciách v režime Flex.

Aj hranie vďaka spomínanému procesoru Snapdragon® 8+ Gen 1 Mobile Platform a 5G pripojeniu sa výrazne zrýchlilo[22]. Vďaka tenšiemu pántu, nižšej celkovej hmotnosti a tenším rámčekom sa navyše na prednom displeji ľahšie hrá s jednou rukou[23].

Špičkové prístroje by mali svojim majiteľom vydržať čo najdlhšie, preto sme výrazne zapracovali aj na odolnosti telefónu. Z Flip4 a Z Fold4 sú na tom v tejto oblasti zo všetkých našich skladacích telefónov najlepšie – rámčeky a kryt pántu sú vyrobené z hliníka triedy Armor Aluminum, predný displej aj zadnú stranu kryje takmer nezničiteľné sklo Corning® Gorilla® Glass Victus®+. Aj hlavný displej je odolnejší ako predtým vďaka vylepšenej vrstvenej štruktúre, ktorá účinne tlmí nárazy. Oba prístroje spĺňajú vodoodolný štandard IPX8[24], užívatelia sa teda nemusia báť ani hustejšieho dažďa.

Dostupnosť a ceny modelov

Mobilné telefóny Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 sa začnú na Slovensku predávať 26. augusta 2022.

Galaxy Z Fold4 bude k dispozícii v čiernej, šedozelenej a béžovej farbe. Odporúčaná maloobchodná cena je 1 799 eur za verziu s 12 GB RAM/256 GB internej pamäte a 1 919 eur za verziu 12 GB RAM/512 GB internej pamäte. Na stránkach samsung.sk bude exkluzívne k dispozícii verzia s 12 GB RAM a 1 TB vnútornej pamäte v čiernej a šedozelenej farbe, ktorej odporúčaná maloobchodná cena je 2 159 eur.

Galaxy Z Flip4 sa bude predávať v šedej, fialovej, zlatej a modrej farbe. Odporúčaná maloobchodná cena je 1 099 eur za variant s 8 GB RAM/128 GB internej pamäte, 1 159 eur za verziu s 8 GB RAM/256 GB pamäte a 1 279 eur za verziu s 8 GB RAM a 512 GB internej pamäte.

Predobjednávky

Zákazník, ktorý si v období od 10. 8. 2022 do 25. 8. 2022 (vrátane) alebo do vypredania zásob predobjedná zariadenie Galaxy Z Fold4 alebo Galaxy Z Flip4 z e-shopu www.samsung.sk, v značkových predajniach Samsung alebo u vybraných predajcov elektroniky a zároveň splní ďalšie podmienky stanovené v podrobných pravidlách kampane, získava nárok na bonus v podobe poistenia Galaxy Premier Service na celý rok. Ďalej môžu zákazníci využiť Trade-in, teda odpredať svoje staré zariadenie a k výkupnej cene starého zariadenia navyše získať bonus v hodnote až 400 eur v prípade zakúpenia modelu Z Fold4 a až 300 eur v prípade modelu Z Flip4. Viac informácií o výkupe starých zariadení (Trade-in) záujemcovia nájdu na www.novysamsung.sk.

Galaxy Buds2 Pro, elegantné slúchadlá s vynikajúcim zvukom aj vlastnosťami

Spoločne s novými telefónmi radu Galaxy Z sa predstavujú aj najnovšie slúchadlá Galaxy Buds2 Pro. Model najvyššej triedy sa vyznačuje skvelým zvukom, elegantným true wireless prevedením, vylepšeným dizajnom a bezproblémovým pripojením, takže sa dokonale hodí na každodenné použitie v akejkoľvek situácii.

Pri prehrávaní hudby používateľ ocení vynikajúci 24-bitový Hi-Fi zvuk[25] s mimoriadnym dynamickým rozsahom a jedinečným odtienením jednotlivých tónov. Vďaka špeciálnemu kodeku SSC HiFi[26] sa hudba prenáša v maximálnej kvalite bez výpadkov, nové koaxiálne dvojpásmové membrány sú zárukou prirodzeného a bohatého zvuku.

Slúchadlá sú o 15 percent menšie ako predtým[27] a vďaka dômyselnej konštrukcii vám nevypadnú z uší ani sa neotáčajú, takže sa hodia aj na cvičenie a šport. Samozrejmosťou je aktívne potlačenie hluku čiže ANC[28], vďaka ktorému si hudbu užijete aj v hlučnom prostredí. Nové slúchadlá Galaxy Buds2 Pro umožnia používateľom uniknúť do ich vnútorných svetov a zároveň zostať v spojení s realitou.

Predstavte si, že hráte hru na tablete alebo na ňom sledujete film a zrazu vám niekto volá, takže potrebujete v slúchadlách počuť hovor z telefónu. V podobných situáciách sú slúchadlá Galaxy Buds2 Pro na nezaplatenie, pretože s nimi môžete plynule zmeniť pripojenie z jedného zariadenia na druhé. Do výbavy novo patrí aj funkcia Auto Switch[29] umožňujúca jednoduché pripojenie aj k televízoru.

A ak slúchadlá Buds2 Pro náhodou niekde zabudnete, aplikácia SmartThings Find vám ich nájde, aj keď nie sú v dobíjacom puzdre.

Na Slovensku sa začnú slúchadlá Galaxy Buds2 Pro predávať od 26. augusta a ich odporúčaná maloobchodná cena je 229 eur. K dispozícii budú v troch farebných variantoch – grafitovom, bielom a fialovom, takže si vyberie každý. Zákazník, ktorý si slúchadlá predobjedná v období od 10. 8. 2022 do 25. 8. 2022 (vrátane) alebo do vypredania zásob, získa ako bonus bezdrôtovú nabíjaciu podložku.

Galaxy pre zdravšiu planétu

Od telefónov radu Galaxy S22 využíva Samsung recyklované materiály nielen v obaloch, ale dokonca aj v samotnom hardvéri svojich produktov. Ide o prvé kroky v novej iniciatíve nazvanej Galaxy for the Planet, ktorá okrem využitia recyklovaných plastov počíta s vývojom nových materiálov v spolupráci s partnermi tvoriacimi svetovú špičku v udržateľnej výrobe. Do tohto odboru hodlá Samsung vnášať vlastné inovatívne nápady. Spoločnosť uviedla, že z recyklovaných materiálov pochádza viac ako 90 % slúchadiel Galaxy Buds2 Pro[30]. Tiež nové telefóny radu Galaxy Z využívajú odpadové plasty z oceánov, obaly sú potom vyrobené výhradne z recyklovaného papiera. V porovnaní s prvou generáciou skladacích telefónov Galaxy Samsung zároveň znížili objem obalových materiálov o 58 %[31]. Tým len v tomto roku ušetrili ekvivalent cca 10 tisíc ton emisií uhlíka z dopravy[32].

Ďalšie informácie o modeloch Galaxy Z Flip4 a Z Fold4:

www.samsungmobilepress.comnews.samsung.com/global alebo www.samsung.com/global/galaxy/.


[1] V porovnaní s modelom Galaxy Z Flip3 5G.

[2] Režim FlexCam umožňuje fotografovanie a natáčanie v režime Flex, teda pri naklopení v uhle 75° až 115°.

[3] Kompatibilita sa pri jednotlivých aplikáciách líši.

[4] V porovnaní s modelom Galaxy Z Flip3 5G.

[5] V aplikácii SmartThings je nutné povoliť SmartThings Scene.

[6] V porovnaní s modelom Galaxy Z Flip3 5G. Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná odhadovaná hodnota vzhľadom na odchýlky kapacity batérie pri testovaných vzorkách podľa štandardu IEC 61960. Meraná (minimálna) kapacita je 3 595 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí od prostredia v sieti, typu využitia a pod.

[7] Rýchlodobíjanie Super Fast Charging je k dispozícii len s adaptérom s výkonom min. 25 W. Na základe výsledkov interných testov Samsungu s cestovným dobíjacím adaptérom 25 W za stavu 0 % energie, s vypnutými službami, funkciami aj displejom. Skutočná rýchlosť dobíjania závisí od spôsobu použitia, podmienok dobíjania a ďalších faktorov. Cestovný adaptér sa predáva samostatne. Odporúčame používať iba dobíjačky a káble schválené spoločnosťou Samsung.

[8] Video: rozlíšenie od 176×144 (qCIF) po 1920×1080 (Full-HD), prehrávanie až 15 s a max. veľkosť súboru 100 MB.

[9] Režim Flex funguje pri naklopení v uhle 75° až 115°.

[10] Funkcia Taskbar funguje len na hlavnom displeji.

[11] V nastavení je nutné aktivovať režim Labs.

[12] Niektoré aplikácie funkcie Multi Active Window alebo App Pair nepodporujú.

[13] Dostupnosť služby Live sharing a podporované aplikácie sa môžu v jednotlivých krajinách a zariadeniach líšiť. Pravdepodobne bude potrebná aktualizácia na poslednú verziu aplikácií YouTube a Google Meet. Niektoré podporované aplikácie môžu vyžadovať predplatné.

[14] Pero S Pen sa predáva samostatne. Je možné ním ovládať len hlavný displej telefónu Z Fold4. Kompatibilita iba s verziami S Pen Fold Edition a S Pen Pro. Žiadny iný typ pera S Pen ani iné dotykové perá (vrátane produktov iných výrobcov) nie sú pre Z Fold4 určené a môžu poškodiť displej.

[15] S Pen Fold Edition je súčasťou krytu Standing Cover s puzdrom na pero. Príslušenstvo sa predáva samostatne.

[16] Technológiu 30X Space Zoom tvorí 3x optický zoom a 30x digitálny zoom s technológiou Super Resolution využívajúcou umelú inteligenciu. Pri zoomovaní cez trojnásobné ohnisko sa môže zhoršiť kvalita obrazu.

[17] V porovnaní s modelom Galaxy Z Fold3 5G.

[18] Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Hlavný displej Galaxy Z Fold4 meria 7,6” ako plný obdĺžnik a 7,4” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom a otvoru fotoaparátu menšia.

[19]Obnovovacia frekvencia displeja závisí od aktuálne použitej aplikácie, niektoré aplikácie nepodporujú hodnotu 120 Hz.

[20] Je potrebné predplatné služby Netflix.

[21] V nastavení je nutné aktivovať režim Labs.

[22] Rýchlosť 5G pripojenia môže kolísať, vyžaduje optimálne sieťové podmienky (vplyv na rýchlosť má oi. frekvencia, vyťaženie siete a pod.). Ďalšie informácie u mobilného operátora.

[23] V porovnaní s modelom Galaxy Z Fold3 5G.

[24] IPX8 – zodpovedá testovacím podmienkam pri ponorení do 1,5 m  sladkej vody na 30 minút. Neodporúča sa pri kúpaní v mori či bazéne. Nie je odolný proti prachu.

[25] Je potrebné zariadenie Samsung Galaxy s užívateľským rozhraním One UI 4.0 alebo novším. Podpora 24-bitového zvuku závisí od aplikácie.

[26]Je potrebné zariadenie Samsung Galaxy s užívateľským rozhraním One UI 4.0 alebo novším.

[27] V porovnaní s rozmermi modelu Galaxy Buds Pro.

[28] V porovnaní s modelom Galaxy Buds Pro sa potlačenie zlepšilo o 40 % (priemerná hodnota 50~1kHz).

[29] Funkcia Auto Switch je k dispozícii iba pre televízory Samsung uvedené na trh vo februári 2022 a neskôr. Funkcia je dostupná po aktualizácii firmvéru dostupného od júla 2022 a podporuje iba telefonovanie.

[30] Viac ako 90% všetkých plastových súčastí slúchadiel Galaxy Buds2 Pro sa vyrába z recyklovaných materiálov. Celkom je v slúchadlách Galaxy Buds2 Pro použitých 29 gramov plastov, z toho viac ako 27 g je recyklovaných. Každá z týchto súčastí obsahuje najmenej 20 % vyradených rybárskych sietí (plasty z oceánu) alebo materiálov, ktoré spotrebitelia dali na recykláciu. Recyklované rybárske siete sa použili v troch vnútorných súčastiach. V ôsmich vonkajších súčastiach sme použili spotrebiteľovi recyklované materiály.

[31] Veľkosť balenia Galaxy Z Fold4 a Galaxy Z Flip4 sa v porovnaní s modelmi Galaxy Fold a Galaxy Z Flip zmenšila o 58,2 %, resp. o 52,8 %.

[32] Kalkulácia na základe noriem ISO 14040:2006 a 14044:2006, s pomocou databázy Ecoinvent 3.8 na prepravu modelov SM-F700F, SM-F721B, SM-F900F a SM-F936B z Kórey do Európy.