JetBot 90 AI+ vysáva podlahy pomocou vyspelej navigačnej technológie, inteligentná práčka so sušičkou samy rozhodnú, ako s bielizňou naložiť.

Domáce spotrebiče, ktoré dokážu zautomatizovať rutinné práce a tým ich aj zjednodušiť, predstavila na veľtrhu CES 2021 spoločnosť Samsung. Nový robotický vysávač JetBot 90 AI+ je vybavený systémom umelej inteligencie, ktorá optimalizuje jeho trasu podľa bezprostredného okolia. Umelou inteligenciou sú vybavené aj práčky a sušičky radu Smart Dial Front Load – vďaka nej samy zistia, akému štýlu prania dáva používateľ prednosť, a podľa toho aj automaticky nastavia prácu aj sušiace cykly. Počas prvého polroka tohto roka budú tieto produkty k dispozícii na trhu v Spojených štátoch. Na Slovensku by sa mal vysávač JetBot 90 AI+ začať predávať v tomto roku, v prípade práčky so sušičkou nebolo o prípadnom spustení  predaja na našom trhu zatiaľ rozhodnuté.

Robotický vysávač JetBot 90 AI+ s umelou inteligenciou, senzormi a vyspelou navigáciou

Robotický vysávač JetBot 90 AI+ je ako prvý prístroj svojho druhu na svete vybavený umelou inteligenciou z dielne firmy Intel. Vysávanie podláh sa vďaka nemu zmení na úlohu, o ktorej takmer nebudete vedieť.

Robotický vysávač Samsung JetBot 90 AI+

Robotický vysávač Samsung JetBot 90 AI+

JetBot 90 AI+ je vybavený nielen komplexným súborom senzorov, ale aj technológiou na rozpoznávanie objektov v blízkom okolí. Vďaka nemu sa po vašej domácnosti pohybuje s rovnakou ľahkosťou a starostlivosťou ako vy sami. Základom je senzor typu LIDAR podobného typu, aký sa používa v samoriadiacich autách – meria vzdialenosť od objektov a presne ich lokalizuje, čo má za následok oveľa presnejší pohyb než u konvenčných technológií.

3D senzor potom vníma rozdiely medzi jednotlivými objektmi, rozozná napríklad hračku od nohy stoličky. Okrem toho dokáže na podlahe rozpoznať aj maličké predmety a ukladá do pamäte tvar miestnosti, aby pri vysávaní nastavil optimálnu trasu. Vďaka vyspelému algoritmu na rozpoznávanie objektov rôznych druhov dokáže trasu optimalizovať tak, aby bola čo najbezpečnejšia a najúčinnejšia. JetBot 90 AI+ všetky tieto informácie vyhodnotí a vďaka nim vysáva podlahu tesne okolo objektov aj pod nábytkom, pričom si dáva dobrý pozor, aby nerozbil niečo krehké. Ak nejaký objekt vyhodnotí ako nebezpečný alebo ako zdroj prípadného ďalšieho znečistenia, jednoducho sa mu vyhne.

Pri vysávaní sa naplno uplatní digitálny invertorový motor JetBot 90 AI+, ktorý zvyšuje sací výkon 30 W systému Jet Cyclone na maximum. Vysávač tak vysáva nečistoty z podlahy a zároveň chytá prachové častice vo vzduchu. Samočistiaca kefa so štetinami z jemne tkaných vlákien dokáže efektívne čistiť aj najrôznejšie štrbiny.

Po dokončení práce sa vysávač JetBot 90 AI+ automaticky vracia do základňovej stanice Clean Station, čo je špeciálne zariadenie typické pre robotické vysávače Samsung. Nečistoty sa tam automaticky samočinne odkladajú do vrecka, ktorý treba raz za dva až tri mesiace vymeniť.

Aj ovládanie vysávača zodpovedá modernej dobe – slúži na to aplikácia Samsung SmartThings na smartfóne Galaxy. Vysávač sa tak dá ovládať odkiaľkoľvek – v telefóne môžete čistenie naplánovať a spustiť, ale tiež vymedziť na plániku domácnosti oblasti, do ktorých JetBot 90 AI+ nesmie, prípadne telefón pripojiť ku kamere vysávača a použiť ho ako bezpečnostnú kameru v čase, keď nie ste doma.

Dokonalá starostlivosť o bielizeň s inteligentnou práčkou a sušičkou

Umelá inteligencia, ktorú Samsung vo svojich zariadeniach používa, neustále mení spôsob, akým používatelia vykonávajú rutinné domáce práce. Nové práčky a sušičky radu 8800 Smart Dial Front Load výrazne uľahčujú pranie – vďaka nim je intuitívnejšie a neznamená pre členov domácnosti stres.

Práčka kombinovaná so sušičkou Samsung Washer Dryer

Práčka kombinovaná so sušičkou Samsung Washer Dryer

Nové práčky a sušičky sú vybavené technológiou Smart Dial z dielne Samsungu. Vďaka nej sa rýchlo naučia, ako chce mať majiteľ bielizeň vypranú a aké nastavenie používa, a podľa toho sám navrhne vhodné pracie a sušiace cykly, ktoré potom stačí potvrdiť na prehľadnom ovládacom paneli. Okrem toho dokáže inteligentný systém aj sám odporučiť vlastné cykly na základe skúsenosti s predchádzajúcim praním, napríklad aj v konkrétnych dňoch v týždni alebo vo vopred určených časoch.

Za pozornosť stojí aj funkcia OptiWash, vďaka ktorej práčka automaticky zváži bielizeň a pomocou patentovaného senzora zakalenia stanovuje optimálne množstvo vody a pracieho prostriedku v danom cykle. Zároveň sama určí dĺžku prania a zaručí, že cyklus skončí v okamihu, keď je bielizeň celkom čistá.

Ovládací panel Samsung WF50A8800AV

Ovládací panel Samsung WF50A8800AV

Používanie práčky a sušičky z jedného radu ešte nebolo tak jednoduché. Vďaka funkcii MultiControl je možné obe zariadenia ovládať z jediného centrálneho ovládacieho panela na práčke, takže máte všetky funkcie neustále na dosah ruky.

Na ovládanie je možné použiť aj smartfón s aplikáciou SmartThings, v ktorom je možné sledovať zostávajúci čas cyklu, na diaľku spustiť pranie alebo zastaviť, programovať cykly a podobne.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.