V Barcelone sme na stánku Samsungu našli obrovskú LED stenu. Vyrobili ju pritom na Slovensku, konkrétne v závode v Galante.
Závod na výrobu televízorov vznikol v Galante ešte v roku 2002, keď sa tu začali vyrábať monitory v prvej budove označenej ako K1. Vývoj ďalej pokračoval, v Galante sa začali v roku 2008 vyrábať televízory 8K a tieto sme neskôr obdivovali na svetovej výstave CES v Las Vegas.

V Galante sa aktuálne vyrába celý sortiment televízorov, ktoré Samsung predáva – od vstupných modelov, cez lifestyle televízory, strednú triedu 4K televízory a tiež prémiové 8K televízory. Výrobná linka je z veľkej časti automatizovaná, niektoré časti výroby ešte vyžadujú ľudskú prácu.
Podnik v Galante je však v rámci celého koncernu Samsung špecialista na výrobu panelov pre The Wall. Existujú totiž iba tri fabriky na svete, ktoré vyrábajú Wall displeje – Ho Chi Minh vo Vietname, Tichuana v Mexiku a potom Galanta na Slovensku. Výroba Wall displejov v Galante pritom prebieha už tretím rokom.

Práve tu vyrobili aj The Wall panel, ktorý obdivovali všetci návštevníci výstavy ISE 2025 v Barcelone. Rozteč bodov je v tomto prípade 1,2 mm čo je taký ideálny stred. Obrazovka mala na dĺžku až 462 palcov, celkové rozlíšenie je takmer 9K. Panel bol zostavený tak, aby vytváral 3D efekt pri sledovaní z konkrétneho miesta.
Jednou z výhod The Wall displejov je modulárna koncepcia, tvar panelu sa tak dá do veľkej miery zvoliť podľa požiadaviek zákazníka.
Okrem tohto panelu sme v stánku spoločnosti Samsung videli aj riešenia pre konferenčné miestnosti, ktoré sú vybavené kamerou a výkonným reproduktorovým systémom. Zariadiť takto vysokokvalitnú konferenciu nie je žiadny problém. Pomocou technológie SmartThings Pro je možné v konferenčnej miestnosti ovládať napr. žalúzie alebo inteligentné zásuvky. A stačí na to len diaľkový ovládač od displeja.
Rovnako sme videli svietiace panely, ktoré sa používajú napr. v podnikoch rýchleho občerstvenia. Novinkou je možnosť voľby typu predného skla – či to bude matné, dotykové, nerozbitné sklo a pod. Nové e-Paper displeje je potom možné napájať napr. z fotovoltických panelov a takto sa dá ľahko vytvoriť svetelná reklama napr. na autobusových zastávkach aj mimo mesta.
Najzaujímavejším exponátom v rámci celej výstavy na stánku Samsung bol však priesvitný MicroLED displej s uhlopriečkou 54 palcov. Tento displej má svietivosť až 1600 nitov a vynikal vysokým kontrastom a pestrými farbami. Dá sa inštalovať na šírku aj na výšku.

Bol umiestnený v rámci prezentácie riadiaceho strediska, ktoré sa môže použiť v rámci energetickej infraštruktúry, na sledovanie dopravy, pre policajné zložky a podobne. Centrálny riadiaci panel v rámci riadiaceho strediska bol opäť vyrobený v Galante, v tomto prípade bola však rozteč bodov len 0,8 mm. Je to to najlepšie, čo sa dá momentálne v závode v Galante vyrobiť.

Zdroje: vlastné
Prečítajte si tiež