Japonský výrobca elektroniky Sharp Corp. je vo vážnejších finančných problémoch.

Aktuálne zvažuje odčlenenie divízie na výrobu panelov a požiadať štát o finančný fond na jej udržanie. Táto divízia produkuje LCD displeje malej a strednej veľkosti pre smartfóny. Požiadavka práve po takýchto displejoch pritom rastie, ale Sharp tu však bojuje s juhokórejským výrobcom displejov LG a tiež domácim výrobcom displejov Japan Display Inc., ktorých výrobky sa uplatňujú hlavne v lacných čínskych smartfónoch.

Podľa plánu Sharp očakáva finančnú injekciu od japonského ministerstva hospodárstva. Tu totiž existuje fond, z ktorého bola v minulosti zachraňovaná práve spoločnosť Japan Display. Sharp už vo februári oznámil, že vo finančnom roku končiacom 31. marca dosiahne stratu  30 miliárd yenov namiesto plánovaného zisku 30 miliárd yenov.

LCD displeje od Sharpu by mali po reštrukturalizácii odoberať firmy ako Sony, Hitachi a Toshiba. Firma spolieha hlavne na svoju technológiu IGZO, ktorá umožňuje vyrábať veľmi tenké displeje s vysokým kontrastom. Na takéto displeje sa dá aj písať a môžu byť aj zakrivené. Uplatniť vy sa mali hlavne vo vlajkových lodiach viacerých výrobcov smartfónov.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.