Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové SUV a obľúbený minivan novej generácie – Toyota predstavila dva nové hybridy  určené pre americký trh. 

Minivan Sienna štvrtej generácie a SUV Venza,  ktorý sa vracia po rokoch, vznikli na platforme TNGA. Ešte v tomto roku sa ponuka hybridov  Toyoty v USA rozrastie na desať modelov.

Toyota Sienna – hybrid s AWD na trhu s minivanmi

Nová Sienna je pre americkú Toyotu do určite miery odvážnym krokom. Jednak preto, že prichádza do segmentu rodinných minivanov strednej triedy s moderným  dizajnom a potom – k dispozícii bude výlučne s hybridným pohonom. Treba pripomenúť, že  Toyota USA plánuje dosiahnuť 25-percentný podiel hybridov z celkového predaja v roku 2025. V západnej a strednej Európe je to už teraz viac ako 60 percent. Model má tiež podporovať aktívny životný štýl pomocou pohonu AWD-i a turistických doplnkov Yakima – strešného nosiča a boxu, nosiča bicyklov, nabíjačky a meniča napätia so zásuvkou 120 V na napájanie kempingového zariadenia.

Model Sienna navrhlo americké dizajnérske štúdio  Toyoty Calty Design na platforme TNGA-K, rovnakej ako má RAV4 alebo  Camry. Je poháňaná hybridným pohonom štvrtej generácie  s výkonom  246 k  a benzínovým motorom s objemom 2,5 l.  Systém umožňuje vybrať si jeden zo štyroch jazdných režimov –  EV, NORMAL, ECO a SPORT. Pohon všetkých kolies  je založený na prídavnom elektromotore na zadnej náprave, ktorý spolupracuje s hybridným pohonom predných kolies.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

V zozname výbavy nechýbajú chuťovky ako elektricky otvárané posuvné bočné dvere,  štvorzónová klimatizácia alebo chladnička  v stredovom tuneli. V interiéri pútajú pozornosť voliteľné kapitánske sedadlá v druhom rade, posuvné v rozsahu až 63 cm. Na výber je 7-miestna alebo 8-miestna verzia vozidla. Navyše treba spomenúť aj 7 portov USB a voliteľné  WiFi a prémiový audiosystém  JBL, ktorý môže nahradiť štandardnú súpravu. K bezpečnostným technológiám patrí balík Toyota Safety Sense 2. generácie, Blind Spot Monitor, Rear Cross Traffic Alert, 360-stupňová kamera, virtuálne spätné zrkadlo a 10-palcový HUD displej na čelnom skle vozidla.

Toyota Venza sa vracia v druhej generácii

Druhou novinkou je stredné SUV Venza, ktoré sa zaraďuje medzi RAV4 a Highlander. Tento model sa predával v USA od roku  2008 do roku 2015 a teraz sa vracia ako druhá generácia, takisto postavená na platforme TNGA-K. K dispozícii bude iba s hybridným pohonom. Dizajnovo je Venza celkom iná ako  RAV4 alebo Highlander.

Popularita áut zo segmentu SUV neustále rastie, preto neprekvapuje, že sa japonská automobilka rozhodla rozšíriť svoju americkú ponuku tohto druhu áut o ďalší model. Napokon – to isté robí  aj v Európe, kde bude jej sortiment SUV onedlho zahŕňať 4 modely – Yaris Cross, C-HR, RAV4 a Highlander. Všetky dostupné aspoň s jednou hybridnou jednotkou.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

O časť výbavy sa  Venza delí s novou Siennou – voliteľná možnosť audiosystému  JBL, virtuálne  spätné zrkadlo,  10-palcový HUD displej alebo balík  Toyota Safety Sense druhej generácie. Ponúka aj zaujímavé rozdiely, ako napríklad panoramatická strecha  pokrytá ochranou proti UV žiareniu z priehľadného alebo mliečneho skla. Nejde o výber pri kúpe, ale o dve možnosti nastavenia priehľadnosti pomocou tlačidla na stredovej konzole. Okrem Blind Spot Monitor – sledovaní mŕtveho uhla a Rear Cross Traffic Alert ponúkaných v Sienne, je k dispozícii aj asistent parkovania s automatickým núdzovým brzdením. Multimediálne systémy oboch vozidiel zahŕňajú  Apple CarPlay, Android Auto a Amazon Alexa. Klimatizácia Venzy využíva systém S-FLOW, známy z niektorých modelov  Lexusu, ktorý smeruje prúd chladného vzduchu iba na obsadené sedadlá.

Hybridná jednotka modelu je tiež založená na motore 2,5 l, avšak je to systém AWD-i s 222 koňmi, známy  z RAV4. V tomto modeli použila Toyota lítium-iónovú batériu. Vodič si môžete vybrať medzi jazdnými režimami  NORMAL, ECO a SPORT.

Nová Sienna príde do autosalónov koncom roku 2020, Venza už v lete.

Značky: