Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na Slovensko po prvý krát zavíta jedinečná technologická roadshow ŠKODA EDU.LAB. V dňoch 18. – 21. októbra 2022 sa predstaví v Bratislave, pokračovať bude 24. – 25. októbra v Žiline.

Návštevníci a návštevníčky budú prostredníctvom nej môcť interaktívne spoznávať najmodernejšie technológie a inovácie, rovnako tak sa oboznámia so zázemím jednej z najväčších automobiliek v Európe. Nebudú chýbať ukážky z oblasti robotiky, umelej inteligencie či kybernetickej bezpečnosti a nahliadnuť môžu aj do oblasti elektromobility. Cieľom EDU.LAB je pútavou a inovatívnou formou podporovať študentov a študentky v záujme o štúdium technických smerov a predstaviť im ich ako možnú profesionálnu dráhu.

Mobilné laboratórium EDU.LAB zavíta v dňoch 18. – 21. októbra do Bratislavy. Na námestí pred nákupným centrom Eurovea pri soche M. R. Štefánika privíta vždy od 8:00 do 15:00 žiakov a žiačky základných a študentov či študentky stredných škôl. Vďaka jeho návšteve sa budú môcť oboznámiť s technológiami budúcnosti, nahliadnu aj do zázemia najpredávanejšej automobilky na Slovensku a chýbať nebudú ani informácie zo sveta elektromobility. Laboratórium si bude môcť prezrieť aj verejnosť, ktorej bude prístupné od 15:00 do 17:00. Roadshow bude pokračovať do Žiliny, kde sa predstaví 24. a 25. októbra v areáli Strednej odbornej školy dopravnej na Rosinskej ceste 2.  

„Cieľom tohto ojedinelého projektu je priblížiť mladým ľuďom pokročilé technológie, ktoré sa ako súčasť Priemyslu 4.0 používajú v najmodernejších závodoch, vrátane výrobných procesov automobilky ŠKODA AUTO. Prínosom je aj prehĺbenie znalostí a zvýšenie záujmu o technické odbory v ich ďalšom štúdiu. Sme veľmi radi, že po prvý raz môžeme túto roadshow predstaviť aj na Slovensku,“ hovorí Tibor Reisz, Vedúci Business Development zo ŠKODA AUTO Slovensko.

Roboty, virtuálna realita či kybernetická bezpečnosť

Počas návštevy EDU.LAB sa študenti a študentky rozdelia do dvoch skupín a vystriedajú sa vo vnútornej a vonkajšej expozícii. V nich sa zoznámia s virtuálnou realitou, 3D tlačou, termovíziou, robotikou, umelou inteligenciu či s oblasťou kybernetickej bezpečnosti. Na dotykovej obrazovke si vyskúšajú hry zamerané na optimalizáciu výroby a logistiky.

V exteriérovej expozícii si budú môcť vyskúšať programovateľné roboty, ktoré podporujú vynaliezavosť a kreativitu. Súčasťou expozície je aj plne elektrický model ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV, pri ktorého vývoji a výrobe sa uvedené technológie naplno využívajú. V rámci stanoviska ŠKODA Motorsport bude možné si otestovať „pneučasovku“, chýbať nebude ani odborná prezentácia vystaveného ťahača Scania.

Jednotlivé stanoviská projektu EDU.LAB sú navrhnuté v spolupráci s partnermi, ktorí patria k špičke vo svojich oboroch. Ide napríklad o spoločnosť ABB, ktorá dodala robota YuMi, či firmu Prusa Research, vďaka ktorej je možné si vyskúšať návrh objektov a následne ich 3D tlač. Dôležitým účastníkom akcie je aj výrobca nákladných vozidiel Scania, pričom jeden z nich slúži aj na prevoz celého mobilného laboratória. So stanoviskom RETRO IT sa programu zúčastňuje aj nezisková organizácia Czechitas, ktorá sa venuje predovšetkým vzdelávaniu dievčat a žien v odbore IT.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.