Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Najprestížnejšie preteky horských cyklistov Škoda Bike Open Tour odštartujú svoj 10. ročník 29. apríla vo Svätom Jure

Sériu tvorí 6 pretekov po celom Slovensku, ich súčasťou sú skvelé trate pre profi aj hobby bajkerov, rodiny či e-bajky

Chýbať nebude zelený prístup, sprievodné akcie ani súťaž o týždňovú elektrodovolenku na Slovensku so  Škodou Enyaq iV

Škoda Bike Open Tour prináša aj tento rok sériu cyklo pretekov, na ktorých si príde na svoje naozaj každý. Jubilejný desiaty ročník série odštartuje 29. apríla vo Svätom Jure a potrvá do 18. augusta, kedy prebehne posledné kolo vo Svite. Všetky podujatia sú pritom súčasťou Slovenského pohára XCM. Šesť podujatí po celom Slovensku privíta profi aj hobby bajkerov, rodiny s deťmi, mládežníkov, seniorov, ale aj jazdcov na e-bajkoch. Už tradičnou súčasťou zostáva zelený prístup, kedy plasty nahrádzajú prírodné materiály. Pre jazdcov sú v zázemí pripravené sprchy, cykloumývarne či servisná podpora, vďaka ktorým zažívajú komfort ozajstných profesionálnych pretekov v skvelej atmosfére.

Škoda Bike Open Tour patrí k podujatiam, ktoré si pod svoje krídla na Slovensku či vo svete zobrala spoločnosť Škoda. Tá má cyklistiku jednoducho v DNA, keďže jej zakladatelia, Václav Laurin a Václav Klement, začínali v roku 1895 ako výrobcovia bicyklov. Dnes značka nadväzuje na svoju históriu a podporuje svetové cyklistické podujatia ako sú Tour de France či Vuelta. Medzi tie domáce okrem Škoda Bike Open Tour Open Tour patria aj najväčšie preteky cestnej cyklistiky Okolo Slovenska, L´Etape by Tour de France Slovakia či už tradičná Detská tour Petra Sagana, ktorá podporuje mladé cyklistické talenty.

Šesť podujatí po celom Slovensku

Horská cyklistika si nachádza svojich fanúšikov čoraz častejšie aj na Slovensku. Prináša radosť malým aj veľkým, profesionálom aj amatérom. Škoda Bike Open Tour preto už desiaty rok prináša sériu pretekov, na ktorých sú vítaní naozaj všetci horskí bajkeri. Desiaty ročník série odštartuje 24. apríla po trojročnej prestávke v obľúbenom Svätom Jure, nasledovať budú 20. mája Rajecké Teplice, 10. júna Slovenský raj, pokračujeme 24. júna v Topoľčiankach, 15. júla v Levoči a sériu uzavrie 12. augusta pretek vo Svite. Všetky kolá sú súčasťou Slovenského pohára XCM. Okrem skvelých tratí a výhľadov je pre účastníkov pretekov pripravená aj súťaž, v ktorej môžu vyhrať týždňovú elektrodovolenku na Slovensku s modelom Enyaq iV.

„Teší nás, že sa nám podarilo vďaka skvelej práci tímu Škoda Auto Slovensko spolu s našimi partnermi vytvoriť  tradíciu, ktorá otvára už svoj 10. ročník. Za toto obdobie sme vybudovali pre všetkých fanúšikov horskej cyklistiky jednu z najkvalitnejších sérií MTB pretekov na Slovensku, za čo patrí všetkým naozaj veľká vďaka a uznanie,“ uviedol Roman Rajtár, vedúci marketingu Škoda Auto Slovensko.

Po trojročnej pauze opäť vo Svätom Jure

Prvé kolo série odštartuje v nádhernom prostredí malokarpatského mestečka Svätý Jur. Nadviaže tak na tradíciu pretekov horských cyklistov v tomto meste, keďže prvý ročník Svätojurského maratónu sa tu konal už v roku 2007. Odvtedy, s výnimkou covidových rokov 2021 a 2022, boli preteky organizované každý rok s veľkým nadšením a odhodlaním. Pre pretekárov je pripravená dlhá trať s dĺžkou 70 km, stredná 42 km dlhá trať a krátka trať, kde pretekárov čaká 21 km. Chýbať nebude ani Family trať pre rodiny s deťmi, na ktorej si na dĺžke 5 km môžu vyskúšať svoje schopnosti aj najmenší jazdci s rodičmi. Prezentácia bude prebiehať na futbalovom štadióne, ktorý bude zároveň aj cieľom.

Zelený prístup ako samozrejmosť Návštevníci aj pretekári si už zvykli na zelený prístup organizátorov počas celej série. Plasty nahrádzajú na každých pretekoch prírodné materiály, textilné štartovacie vaky či letáky vytlačené na recyklovanom papieri sú už neoddeliteľnou súčasťou pretekov. Organizátori sa starajú aj o dôsledné čistenie tratí po pretekoch, ale aj o triedenie odpadu na podujatiach. Každý rok sa tak pracuje na tom, aby bola uhlíková stopa pretekov čo najnižšia.

Značky: