Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Tohtoročný vysoký rast cien tovarov a služieb prinútil mnohých Slovákov výraznejšie sa uskromniť a obmedziť financie  na  viaceré položky.

Najvýraznejšie škrtali výdavky, ktoré neboli doslova nevyhnutné, zásadnejšie šetrili v prípade investícií do kúpy auta, drahšej kozmetiky či dovolenky. Na druhej strane, najmenej sa obmedzovali v prípade platieb za jedlo a stravovanie, aktivity detí či za vzdelanie. Ako ďalej ukázal prieskum pre spoločnosť Home Credit*, až polovica Slovákov v tomto roku zvažovala zmenu zamestnania, aby si finančne prilepšili. Približne každý desiaty pre vyšší zárobok aj zmenil zamestnanie a 14 percent si z tohto dôvodu našlo ďalšiu robotu. Vyššie náklady na chod domácností tento rok prinútili 11 percent opýtaných predať nejakú hodnotnejšiu vec, aby získali peniaze navyše. Najčastejšie išlo o predaj elektroniky a domácich spotrebičov.           

Vysoká inflácia počas tohto roku donútila veľké množstvo Slovákov prehodnocovať svoje bežné aj mimoriadne výdavky, ktoré sa z času na čas objavia v každej domácnosti. Nie je až takým prekvapením, že výdaje škrtali predovšetkým v prípade drahších a luxusnejších položiek. „Výsledky prieskumu nám ukázali, že štyria z desiatich opýtaných sa museli výrazne obmedziť v prípade investície do kúpy auta, drahšej kozmetiky, šperkov či dovolenky. Traja z desiatich výraznejšie priškrtili výdaje na zábavu, kúpu elektroniky či kníh. Štvrtina ľudí zásadnejšie šetrila na svojich koníčkoch, vybavení domácnosti, darčekoch alebo oblečení. Naopak, najmenej – len 16 percent opýtaných, výraznejšie šetrilo na financovaní aktivít svojich detí a na stravovaní. Podobne to bolo aj pri výdavkoch na vzdelanie, kde sa Slováci obmedzovali  v najmenšej miere,“ približuje analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek.                       

Ako ďalej vyplynulo z dát prieskumu, mnohí pod ťarchou vyšších životných nákladov museli riešiť zmenu práce, aby  sa dostali k vyššiemu zárobku. Jedenásť percent opýtaných z tohto dôvodu zmenilo robotu a štyria z desiatich o tom uvažovali. Ďalšiu prácu k tej súčasnej, pre finančné prilepšenie, si našlo štrnásť percent ľudí.

Niektorí museli predávať veci

Na otázku, či v poslednom roku predali nejakú hodnotnejšiu vec na získanie ďalších peňazí, odpovedalo pozitívne 11 percent opýtaných. Najčastejšie išlo o elektroniku a spotrebiče, ďalej to bolo auto alebo motorka, nasledovali šperky, hodinky, potom oblečenie a obuv. Osem percent respondentov predalo dokonca svoju nehnuteľnosť.

Pomôcť môže aj konsolidácia 

Jednou z možností, ako v súčasnej dobe ušetriť nejaké peniaze, je aj konsolidácia, teda spojenie viacerých úverov do jedného. Podľa aktuálneho prieskumu sa pre takýto krok rozhodlo 19 percent opýtaných. Nejakú pôžičku momentálne spláca 45 percent Slovákov, najčastejšie jednu, no je tu 29 percent takých, ktorí ich majú aj viac ako päť. Najviac ľudí  má neúčelovú hotovostnú pôžičku (62 percent), 17 percent spláca kreditnú kartu, potom sú to splátky auta, nákupy na splátky, kontokorentné úvery a krátkodobé pôžičky. „Spojenie akýchkoľvek pôžičiek do jednej, čiže ich konsolidácia, je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako ušetriť nielen na úrokoch, ale aj poplatkoch za viaceré úvery. Nebudete už potom musieť uhrádzať viaceré mesačné splátky, ani poplatky za vedenie účtov vo viacerých finančných domoch. Splácať budete len jednu, čím sa dá spravidla dostať aj k nižšej úrokovej sadzbe a tým aj k nižšej mesačnej splátke,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský. 

* Reprezentatívny prieskum od 26.10 do 2. 11. 2023 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s.

Značky: