Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovensku sa v uplynulých dňoch podarilo zažiariť. Tím zložený zo šiestich Slovákov vyhral v Tel Avive tretie miesto v jednom z najprestížnejších fin-tech hackathonov v Izraeli. Súťažiacim sa podarilo zabodovať v silnej izraelskej konkurencii. Krajina patrí vo svete k technologickým veľmociam a pre nás je veľkým startupovým a inovačným vzorom. O výhru sa snažili zástupcovia slovenských firiem, ktoré absolvovali akceleračný program Innovation Leaders Open Gate (ILOG SIT 4F). Účasť v ňom im zabezpečilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).

„Úspech nášho tímu je dôkazom, že na Slovensku máme skutočne šikovných a nadaných ľudí, ktorí majú plné hlavy kvalitných nápadov. Na druhej strane to znamená, že ako krajina máme svetu čo ponúknuť. V podpore startupov a inovačných zoskupení musíme pokračovať aj naďalej, pretože často majú výborné nápady, no žiadny kapitál na to, aby ich pretlačili na medzinárodný trh,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Všetky tímy, ktoré v hackathone súťažili, mali jednu úlohu – 26 hodín hľadať inovatívne riešenie pre konkrétnu finančnú spoločnosť. „Naša idea spočívala v tom, že sme pripravili úplne novú platobnú kartu s názvom Maxee, ktorú by korporácie ponúkali svojim zamestnancom ako benefit. Používať by ju mohli len na platenie produktov a služieb, ktoré prispievajú k ich zdraviu, ako sú napríklad masáže, kultúra, wellness či šport,“ vysvetlil účastník hackathonu Ján Iľko z firmy FaceMedia. Princípom je, že pri úhrade za niektorý z vymenovaných nákupov by zamestnávateľ pripísal zamestnancovi bod, napríklad za šport 1 bod, čiže 1 euro, za návštevu divadla 3 body, a teda 3 eurá. „Na konci mesiaca by sa to vyhodnotilo a zamestnancovi by prišli na účet extra peniaze. Cieľom je pomôcť korporáciám s motiváciou svojich zamestnancov k zdravému životnému štýlu, pretože zdravý človek dosahuje vyššie výkony, čiže win-win situácia pre obe strany,“ dodal Iľko.

Karta Maxee zamestnancovi umožní slobodne sa rozhodnúť, ako získané financie využije, pretože nebude viazaný použiť kartu len na spotrebu u konkrétnych zazmluvnených partnerov. Na druhej strane, zamestnávateľ sa môže tiež slobodne rozhodovať, akú oblasť bude viac podporovať – či dá viac bodov, a teda eur, za kultúru, nákup kníh alebo šport. „Pomáhame mu kartou budovať svoju jedinečnú firemnú kultúru,“ poznamenal Ján Iľko s tým, že pridanou hodnotou je sloboda voľby pri použití karty, ktorá funguje bez zazmluvnených partnerov, ako aj minimálna administratívna záťaž.

MIRRI SR vlani zverejnilo dve dvojfázové výzvy na podporu inovačných zoskupení a inovatívnych firiem v celkovej výške 830-tisíc eur. Akceleračný program ILOG SIT 4F absolvovalo šesť slovenských startupov – TirnTechnology (monitoring a optimalizácia dojazdu elektromobilov), VIGA (zákaznícky zážitok a interaktívne videá), Healthclip (e-zdravie, manažment zdravotných dát pri cestovaní), Illustory (rozšírená a virtuálna realita, umenie, vzdelávanie a zábava), 3D Dimension (stavebníctvo, 3D tlač budov a špeciálny stavebný materiál) a FaceMedia (AI a rozpoznávanie tváre, analýza zákazníckeho zážitku v predajniach). Každá z firiem bola podporená sumou 110-tisíc eur. Z tejto dotácie bolo 20-tisíc eur určených na pokrytie životných nákladov a cestovného a 90-tisíc eur ako poplatok za pobyt v akcelerátore. Ten pokrýval účasť na prednáškach, individuálny tútoring, materiály, návštevy vedeckých inštitúcií, univerzít, izraelských business partnerov, účastnícke, registračné poplatky na konferenciách a organizáciu hackathonu.

Startup FaceMedia, ktorý šiel do akcelerátora s riešením rozpoznávania tváre a analýzou zákazníckeho zážitku v predajniach s využitím umelej inteligencie, už svoj produkt doteraz doručil na štyri svetadiely. Využíva sa napríklad v austrálskom Sydney v najmodernejšej flagship predajni Mercedesu AMG v krajine. Riešenia sa využívajú v predajniach, obchodných centrách, pri digitálnej OOH reklame, na eventoch, výstavách či na kongresoch. Veľkosť tzv. in.store analýz by sa mala podľa prieskumov pohybovať v roku 2023 globálne na úrovni približne 3 miliardy amerických dolárov.

“Ako spoločnosť Viga hodnotíme akceleračný program ILOG vysoko pozitívne. Vďaka vysokej profesionalite mentorov sme boli schopní porozumieť, na aké aspekty nášho podnikania treba klásť dôraz a aké naopak vypustiť a zefektívniť tak celkový time managment. Zároveň sme mali možnosť byť dennodenne inšpirovaní nastavením mysle mnohých Izraelčanov, ktoré by som charakterizoval ako vytrvalé, ale zároveň zachovávajúce istú hravosť do pracovného dňa. Chceli by sme sa touto cestou poďakovať ministerstvu za túto príležitosť a sme presvedčení, že skúsenosti nadobudnuté počas tohto pobytu budeme využívať ešte dlhé roky,“ vysvetlil spoluzakladateľ startupu VIGA Pavol Celler.

Ako na neho nadviazal generálny riaditeľ firmy TirnTechnology Juraj Majera, dva mesiace v Tel Avive im poskytli možnosť stretávať sa s globálne zmýšľajúcimi firmami, diskutovať o potrebách trhu a získať spätnú väzbu od zákazníkov. „Toto by sa nám zo Slovenska, bez predstavenia miestnej izraelskej komunite, nepodarilo. Výsledkom je aj spolupráca s izraelskou spoločnosťou na validácií nášho riešenia Electroad pre plánovanie a optimálne využitie elektrických vozidiel,“ uviedol Majera. Startupu FirnTechnology akceleračný program pomohol zanalyzovať rozličné segmenty trhu a identifikovať jeho ideálneho zákazníka. „Aktuálne pracujeme na biznisovej validácii, vyhodnotení úspory pre zákazníka a nasadení komerčného riešenia s globálnym potenciálom. Na projekte pracujeme na plný úväzok dva roky bez externej investície,“ vysvetlil Majera. Podľa výskumu, ktorý robila Judge Business School z University of Cambridge, sa dosiahne globálny trh s riešeniami na plánovanie a optimalizáciu elektrických vozidiel do roku 2023 na viac ako 1,3 miliardy eur.

Značky: