Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ericsson a Slovak Telekom predviedli úspešný test prenosu dát prostredníctvom bezdrôtového LTE-A riešenia s rýchlosťou až do 900Mbps.

Verejné testovanie prenosu predstavuje pokračovanie dlhodobej spolupráce medzi spoločnosťami Ericsson, Slovak Telekom a Qualcomm Technologies, dcérskou spoločnosťou Qualcomm Incorporated. Cieľom tejto spolupráce je prinášať na Slovensko najnovšie telekomunikačné technológie a podporovať Slovak Telekom pri poskytovaní tej najlepšej používateľskej skúsenosti svojim zákazníkom.

Softvér Ericsson Radio System, využívaný v komerčnej sieti Slovak Telekomu, umožnil prenos LTE triedy Gigabit s najvyššími rýchlosťami prenosu dát až do 900Mbps. Pri testovaní bolo použité vybavenie RAN (rádiová prístupová sieť) od Ericssonu, nainštalované a komerčne využívané v sieti Slovak Telekom, a modem Qualcomm Snapdragon X16 LTE. Riešenie podporuje maximálnu priepustnosť dát 900 Mbps vďaka aplikovaniu schopnosti 3x carrier aggregation v kombinácii s 256QAM modulačnou schémou a 4×4 MIMO v 40MHz spektre.

Telekom4G_august_04

“Slovak Telekom pokračuje v úspešnom využívaní širokého spektra z aukcie a súčasne aj nadobudnutých skúseností s LTE sieťou pre ďalší kľúčový test v reálnej sieti na Slovensku. Opäť sme posunuli možnosti našej siete na ďalšiu úroveň a po testoch do 300 a 375 Mbps sme sa posunuli výrazne vyššie – až k rýchlostiam do 900 Mbps. Tento významný krok ešte viac potvrdzuje schopnosť Slovak Telekomu posilniť svoje postavenie technologického lídra na slovenskom trhu,“ uviedol Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete spoločnosti Slovak Telekom.

Slovak Telekom buduje pokrytie celého územia Slovenska LTE sieťou v roku 2013. S cieľom zlepšiť používateľskú skúsenosť Slovak Telekom a Ericsson paralelne spolupracujú na rýchlosti LTE siete, zlepšovaní jej kvality a zároveň aj jej rozširovaní.

Ericsson v spolupráci so spoločnosťou Slovak Telekom prináša na slovenský trh najnovšie LTE technológie a pomáha tak svojim zákazníkom poskytnúť tú najlepšiu používateľskú skúsenosť. Po predchádzajúcich úspešných testoch, ktoré prebehli v komerčnej sieti, znamená dnešná prezentácia ďalší dôležitý krok v rámci dlhodobej spolupráce medzi spoločnosťami Slovak Telekom a Ericsson. Sme presvedčení, že môžeme prispieť a podporiť Slovak Telekom pri ďalšom rozvoji slovenského telekomunikačného trhu,“ uviedol Mats Otterstedt, prezident spoločnosti Ericsson pre strednú Európu.

Spolupráca Ericssonu a Slovak Telekomu trvá už takmer dve desaťročia. Ericsson je výhradným dodávateľom riešení 2G/3G/LTE RAN a Circuit Switched Core pre Slovak Telekom. Ericsson zároveň dodáva aj IMS a manažované služby pre pevnú sieť.