Aplikácia nemá nahradiť štandardnú výučbu. Chce ju doplniť.

V obchode s mobilnými aplikáciami nájdete niekoľko nástrojov, ktoré vyučujú cudzie jazyky. Spomeňme známe služby Duolingo alebo Babbel. Najnovším prírastkom je aplikácia zo Slovenska s názvom BababuCity.

Zatiaľ čo mnohé konkurenčné aplikácie sa zameriavajú na výučbu hrou a používateľa učia jazyk od úplných základov, BababuCity sa špecializuje iba na konverzačnú zložku. Ide o doplnok k bežnej výučbe a predpokladá sa, že používateľ má aspoň základné znalosti angličtiny. Aplikácia ho pri tvorbe používateľského konta otestuje a následne zaradí do jednej zo štyroch úrovní (začiatočník až vyššie pokročilý).

Gramatika a slovná zásoba sú podľa Zuzany Barančokovej, učiteľky anglického jazyka na Gymnáziu Jura Hronca, základ. Ten sa vyučuje na školách a hoci sa precvičuje aj konverzácia, nie každý to využíva. Niekto sa bojí rozprávať, iný si myslí, že nemá čo povedať. BababuCity má strach z rozprávania odbúrať.

Simulovaná konverzácia

Aplikácia funguje na princípe simulovanej konverzácie. Každá zo štyroch úrovní má vlastný príbeh, rozdelený do 30 epizód. Používateľom sa zobrazujú pokyny, ktoré informujú o aktuálnom „scenári“ a popisujú, čo má používateľ hovoriť. Repliky nie sú vopred pripravené, takže nebudete „papagájovať“. Musíte porozumieť zadaniu a na jeho základe vytvoriť vlastnú vetu. V prípade potreby je k dispozícii nápoveda.

Konverzácie v aplikácii BababuCity sú navrhnuté pre dvoch používateľov. Ak sa hanbíte, môžete sa rozprávať s automatom. Aplikácia obsahuje dabing od profesionálneho native speakera. V prípade, že zvolíte ľudského partnera, BababuCity vám náhodne priradí niektorého z ostatných „žiakov„. Nakoľko je služba prístupná na celom svete, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete zahraničného partnera.

Aplikácia zatiaľ funkciu pridávanie priateľov neobsahuje (ak by sa vám so „spolužiakom“ rozprávalo dobre a chceli by ste s ním pokračovať v ďalších častiach príbehu), avšak ponúka žlté tlačidlo, pomocou ktorého môžete okamžite opustiť konverzáciu, ak druhá strana nespolupracuje. Vývojári takisto zabudovali koncept hodnotenia, pomocou ktorého môžete svojho partnera ohodnotiť. V prípade, že sa rozprávate s automatom, môžete si vypočuť vlastné nahrávky. Aplikácia takisto obsahuje nahrávky optimálnych odpovedí, na základe ktorých si môžete porovnať výslovnosť.

Aplikácia pre Android s technickými problémami

BababuCity je aktuálne dostupný pre platformu Android, verzia pre iOS by sa mala objaviť v priebehu dvoch týždňov. Vývojári plánujú aj aplikáciu pre Windows 10, tú chcú sprístupniť do polroka.

Aplikáciu pre Android sme v rýchlosti otestovali. Zaznamenali sme technické problémy na niektorých telefónoch – aplikácia padne alebo sa zasekne. V prípade zariadení Sony Xperia aplikácia fungovala bez problémov. Chválime používateľské rozhranie, systém nápovedy a bočný panel, ktorý obsahuje definíciu použitých slovíčok. Môžete si tak zdokonaliť slovnú zásobu a rýchlo sa zorientovať, ak niečomu nerozumiete. Užitočná je aj sekcia Libraby, ktorá obsahuje podklady jednotlivých epizód. Môžete sa vopred pripraviť alebo si naštudovať slovník. Aplikácia takisto rekapituluje základné informácie o gramatike.

Pri našom testovaní sme mali problém natrafiť na živého partnera. Aplikáciu sme krátkodobo testovali v obedňajších hodinách, dojmy z dlhodobejšieho testovania zrekapitulujeme v magazíne. Vyskúšali sme aspoň funkciu automat. Dabing je veľmi dobrý, avšak trochu máme obavy z kvality zvuku v prípade rozhovoru s reálnym človekom. Naše nahrávky totiž zneli skreslene a hlas rezonoval. Čiastočným riešením je použitie slúchadiel so zabudovaným mikrofónom.

Mesačné predplatné za 9,99 EUR

Hoci je samotná aplikácia dostupná bezplatne, obsahuje iba 5 prvých epizód z každého príbehu. Pre úplný prístup k obsahu je potrebné platiť mesačný paušál vo výške 9,98 EUR mesačne, resp. 36,83 EUR na polroka. Žiaci slovenských stredných škôl získajú bezplatný prístup k aplikácii počas 3 mesiacov.

Jozef Vlčko, zakladateľ BababuCity, považuje cenu za atraktívnu a porovnáva ju s poplatkom za lektora AJ v Bratislave. Za hodinu s ním zaplatíte v priemere 20 EUR. Treba dodať, že v oboch prípadoch dostanete sa svoje peniaze iný typ služby. Ak však chcete iba konverzovať, môže byť aplikácia BababuCity vhodný spôsob, ako si vybudovať určité sebavedomie a získať skúsenosti.

Ak sa koncept uplatní a služba bude zisková, autori nevylučujú, že podobné aplikácie pripravia aj pre ďalšie cudzie jazyky. Takisto plánujú aj druhú príbehovú sériu pre anglickú verziu. Pravidelný prísun nového obsahu je z nášho pohľadu dôležitý, ak si má služba udržať predplatiteľov.

bababucity_tlacovka_tit

Sprava: Zuzana Barančoková, učiteľka anglického jazyka na Gymnázia Jura Hronca (Spojená škola Novohradská), RNDr Zuzana Munková, riaditeľka Gymnázia Jura Hronca (Spojená škola Novohradská), Jozef Vlčko, zakladateľ BababuCity, Michala Prokešová, Neopublic