Na Slovensku máme viac platobných kariet ako je oficiálny počet obyvateľov. V obehu ich je totiž až 5,7 milióna. Z toho drvivá väčšina – skoro 5,5 milióna – je bezkontaktných. Vyplýva to z najnovších dát, ktoré Združeniu pre bankové karty poskytli spoločnosti Visa a Mastercard. Ide o kartové spoločnosti, ktoré pokrývajú takmer celý trh.

„Bezkontaktné platby zažívajú boom. V súčasnosti evidujeme zhruba 75-percentný podiel takýchto transakcií, čo je číslo, o akom sa nám pred piatimi rokmi ani len nesnívalo,“ objasňuje Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty.

Združenie v tomto roku organizuje prvý ročník projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI, ktorého cieľom je posunúť Slovensko bližšie k svetovým trendom bezhotovostných, mobilných či online transakcií a s tým spojenou väčšou ochranou našich peňazí.

Údaje kartových spoločností teda hovoria o tom, že časť Slovákov vlastní viac ako len jednu platobnú kartu. „Platí, že čím sú ľudia majetnejší, tým viac platobných kariet vlastnia, pričom kariet bude teda na Slovensku pribúdať. Slováci tiež majú záujem platiť čoraz viac bezhotovostne vďaka väčšiemu komfortu a bezpečnosti,“ vyhlásil Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre SR, ČR a Rakúsko.

Faktom je, že Slováci si už platenie kartou osvojili, takúto platbu považujú za bezpečnú, pohodlnú a jednoduchú. „Prekonali tiež bariéru strachu, ktorá súvisela s obavou bezpečnosti bezkontaktnej technológie. Slovensko v počte a objeme uskutočnených transakcií na kartách patrí medzi najrýchlejšie rastúce trhy v Európe,“ tvrdí Marcel Gajdoš, riaditeľ Visa pre SR a ČR.

Slovensko však má stále rezervy pri rozvoji akceptačnej siete, teda platobných terminálov (POS). „Ak sa pozrieme na severské krajiny, ktoré sú absolútnymi priekopníkmi v bezhotovostných platbách, tam je počet terminálov niekoľkonásobne vyšší v porovnaní so Slovenskom,“ vysvetľuje Marcel Gajdoš a dodáva, že to sa zároveň odráža len v tretinovom počte transakcií na jednu kartu.

Mimochodom, o tom, ako sa môže Slovensko priblížiť severským krajinám, príde na akciu DEŇ BEZ HOTOVOSTI porozprávať top spíkerka. Je ňou Susanne Hannestad, generálna riaditeľka svetového fintech akcelerátora Fintech Mundi a renomovaná odborníčka na bezhotovostné platby.

Zaujímavosťou, ktorá taktiež súvisí s rozvojom bezkontaktných platieb je, že Slováci používajú platobné karty čoraz viac i na platbu nízkych súm. Potvrdzujú to obidve kartové spoločnostíi. „Doteraz sa ľudia obávali, že budú pre platbu napríklad zdržovať v rade, ale bezkontaktná platba víťazí nad hotovosťou rýchlosťou a komfortom,“ zdôrazňuje Miroslav Lukeš.

„Práve malé nákupy boli Slováci zvyknutí platiť v hotovosti. V posledných rokoch, najmä nástupom bezkontaktnej technológie, vidíme, že priemerná suma transakcie u obchodníkov sa v posledných piatich rokoch znížila o viac ako 20 percent, čo je znak odbúravania hotovosti v našich peňaženkách. A pre nás je to veľmi dôležitý posun,“ uzatvára Marcel Gajdoš.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.