Z trestného činu nelegálnej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi obvinila polícia 33-ročného Adama a 28-ročného Lukáša z Bratislavy.

Na tlačovej besede o tom informoval riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia PZ Peter Hraško, Lukáš zároveň čelí aj obvineniu za nelegálnu držbu a obchodovanie so zbraňami. NAKA v rámci akcie „Zákazník“ odhalila server, cez ktorý obvinení predávali nelegálny tovar a zaistili tiež desiatky rastlín konope, 117 dávok LSD, päť zbraní a stovky nábojov.

Zároveň zaistili aj sumu v prepočte 203-tisíc eur v internetovej mene bitcoin. Podľa Hraška predávali obvinení tovar najmä do Nemecka a polícia na prípade spolupracovala s nemeckými kolegami v rámci organizácie Europol. Obaja obvinení sú stíhaní väzobne, pričom za drogovú trestnú činnosť im v prípade dokázania viny hrozí trest 10 až 15 rokov väzenia a za predaj zbraní tri až osem rokov väzenia.

Server, cez ktorý obvinení páchali trestnú činnosť, bol súčasťou takzvaného „darknetu“.Ide o izolovanú počítačovú sieť dostupnú len špecifickými prostriedkami a charakteristickú vysokou mierou anonymity,charakterizoval Darknet prezident Policajného zboru Tibor Gašpar s tým, že sieť slúži na obchodovanie s nelegálnymi komoditami.

Rôzna trestná činnosť sa podľa Gašpara postupne presúva do internetového prostredia, na čo je pripravená reagovať aj polícia. Preto sa podľa Gašpara pripravuje navýšenie kapacít policajného pracoviska na boj proti počítačovej kriminalite. Momentálne podľa policajného prezidenta disponuje pracovisko 30 policajtmi. Cez „darknet“ sa podľa polície okrem predaja drog a zbraní zabezpečuje napríklad aj falšovanie dokladov a iných dokumentov.

„Uvedomujeme si, že sa zločiny presúvajú na internet,“ povedal na tlačovej konferencii policajný prezident Tibor Gašpar. Oddelenie na riešenie internetovej kriminality chce tak rozšíriť až na 30 policajtov.

Komentár TOUCHIT:  Tento krok hodnotíme ako veľký úspech slovenskej polície. Technicky to je to totiž dosť náročné dostať sa do prostredia Darknetu. Prevádzkovatelia tohto nelegálneho trhoviska sa podľa nás museli dopustiť obyčajnej ľudskej chyby.

Prostredie Darknetu je pritom veľmi podobné, ako ho poznáme z internetových stránok, ale má úplne iný obsah. Tovar, ktorý sa tu zväčša ponúka sa, nedá kúpiť legálne. Sú to najmä drogy, zbrane, falošné dokumenty, alebo rôzny softvér. Univerzálnym platidlom na Darknete je virtuálna mena Bitcoin. Jej výhodou je to, že transakcie sú takmer nevystopovateľné. Aj keď dostanete zaplatené, technicky nemáte možnosť vypátrať odkiaľ, alebo od koho vám peniaze reálne prišli. Každá výmena je zaznamenaná a viditeľná pre všetkých používateľov, ale jej účastníci sú absolútne anonymní.

Viac o sieti Darknet

Darknet a deepweb: temné zákutia siete, o ktorých sa nehovorí

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.