Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenský mýtny trh je atraktívny pre medzinárodných poskytovateľov služieb výberu mýta. O pôsobenie na našom trhu prejavili záujem už ďalší EETS poskytovatelia, sú nimi nemecký TollTickets a francúzsky TotalEnergies. Celkovo už záujem o poskytovanie služieb dopravcom prejavili šiesti EETS poskytovatelia, čo je viac než tretina všetkých poskytovateľov, ktorí pôsobia na európskom mýtnom trhu.

Spomedzi všetkých záujemcov už NDS s dvomi podpísala aj zmluvu o budúcej zmluve. Prvými EETS poskytovateľmi, ku ktorým budú môcť dopravcovia prejsť a využívať ich služby výberu mýta, budú taliansky Telepass a nemecký Toll4Europe. Tesne pred podpisom zmluvy o budúcej zmluve je aj český Eurowag. Prvá trojica medzinárodných EETS poskytovateľov už má blízko k tomu, aby sa stali plnohodnotnými súčasťami mýtneho trhu Slovenska. Hneď, ako sa ich implementácia sprocesuje v plnej miere, dopravcovia, ktorí od týchto medzinárodných EETS poskytovateľov majú palubnú jednotku na platenie mýta v iných krajinách, budú môcť túto jednotku využívať už aj na ceste naprieč Slovenskom.

Slovensko sa zapojí do systému Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) naplno v priebehu tohto roka. EETS poskytovatelia budú popri národnom poskytovateľovi vyberať mýto pre štát, avšak za výrazne výhodnejších podmienok, ako to fungovalo doteraz. Jedným z najdôležitejších faktorov je, že ich provízia bude nižšia. Druhým prínosom EETS bude zvýšenie konkurencie na mýtnom trhu Slovenska. Keďže mýto bude vyberať viacero poskytovateľov EETS, prinesie to na trh súťaž, ktorá prirodzene bude tlačiť týchto poskytovateľov k zlepšovaniu svojich služieb.

Z celoštátneho a celoeurópskeho hľadiska je však najväčšou výhodou EETS „bezhraničnosť“. Palubné jednotky EETS poskytovateľov totiž fungujú naprieč viacerými európskymi krajinami, čo značne znižuje starosti dopravcov s vymieňaním týchto jednotiek na hraniciach.

Značky: