Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Skupina slovenských firiem a inštitúcií požaduje po vzore Estónska, Veľkej Británie alebo Austrálie zverejnenie štátneho API čiže rozhrania pre programovanie aplikácií, ktoré umožní prepojenie účtovných a ďalších systémov so systémami úradov. Iniciatíva oslovila úrady otvoreným listom.

Podnikatelia to v súčasnosti nemajú s podaniami na úrady ľahké. Dajú si v Money zostaviť daňové priznanie či kontrolný výkaz k DPH, prihlásia sa na portály úradov a nahrajú príslušné dokumenty. Potom musia pozorne všetky portály sledovať, pretože jedine tam nájdu informácie o spracovaní úradom a prípadných chybách. Tak vyzerá bežná realita pri podávaní účtovných dokumentov. Zmeniť to chce iniciatíva Open API, ku ktorej sa pripojila aj spoločnosť Solitea Slovensko. „Cieľom iniciatívy je zverejnenie štátneho API. Vďaka tomu by podnikateľom aj úradníkom odpadli pri podaní zbytočné medzikroky – všetky formuláre a dokumenty by išli priamo z Money do štátnych systémov a zároveň by používatelia našli v Money taktiež informácie o stave spracovania a chybách. Všetci by tak ušetrili čas a nehrozila by chybovosť, ktorá vzniká pri ručnom zadávaní dát,” vysvetlila Kristína Pokorná, manažérka oddelenia analýz a testovania spoločnosti Solitea Slovensko.

Pretože otvorené API úspešne funguje v zahraničí, rozhodla sa iniciatíva Open API spolu so slovenskými firmami v otvorenom liste osloviť štátne orgány a ponúknuť im spoluprácu. „V liste sme spoločne požiadali o sprístupnenie API a ponúkli štátu svoje know-how. Používateľ by vo svojom Money jednoducho klikol a odoslal daňové priznanie priamo do systému finančnej správy,” popísal riaditeľ Solitey Slovensko Viktor Pieš. Iniciatívu podporuje združenie Slovensko.digital vrátane jeho spoluzakladateľa Michala Trubana.

 

Značky: