Sony Bluetooth Speaker BSP10 – taký je oficiálny názov malého reproduktora, ktorý vám poslúži ako výborná hudobná pomôcka na doma alebo chatu, menšiu párty či na letný piknik.

Osobne som veľkým fanúšikom takýchto zariadení, pretože „škatuľka“, ktorú zmestíte takmer do vrecka (78 × 60 mm) pri neveľkej hmotnosti iba 300 gramov dokáže vyprodukovať asi 10 W zvukového prejavu (podľa oficiálnych technických parametrov). V praxi je to nadmieru užitočné zariadenie – či už máte cez víkend naplánovanú chatu a pri 10-tich ľuďoch je hudba z mobilu jednoducho priveľmi tichá, alebo ste sám doma a nechce sa vám zapínať domáci Hi-Fi systém. Sony BSP10 sprárujete s mobilom cez bluetooth a ešte rýchlejšie aj vďaka NFC. V mojom prípade to znamenalo, že som po príchode domov zvolil skladbu z playlistu v mobile, priložil k tomuto mini-reproduktoru a hotovo. O nič viac som sa nemusel starať. Navyše je možné ho využiť aj ako hands-free zariadenia na telefonovanie.

BSP10-Bluetooth-Speaker-gallery-01-1240x840-66ce5a9e1a9b45348174bbce28d80879

Doplna nabitá batéria vydržala nepretržité prehrávanie audia niečo cez päť hodín (cca 80 % max. výkonu). Keď sme sa snažili vyskúšať výdrž v stand-by režime, týždeň nám nestačil. Výrobca udáva túto výdrž na úrovni 24 dní. Vybitú batériu dostanete do stavu úplného nabitia za približne jeden a pol hodiny, nabíjanie sa realizuje klasickým microUSB konektorom, ktorý je zároveň súčasťou balenia spolu s menším obalom na prenášanie.

Ak ste fanúšikom bezdrôtového nabíjania, zaujímavosťou je podpora bezdrôtového nabíjania štandardom Qi, ktorý nájdete napríklad na londýnskom letisku či v niektorých zahraničných prevádzkach McDonald’s. Nabíjacia plocha bezdrôtového Qi nabíjania sa nachádza samozrejme na spodnej strane. Sony Smart Connect je aplikácia, s ktorou môžete na mobile skontrolovať aktuálny stav batérie či zvyšnú výdrž v stand-by režime, to však považujeme už za skoro zbytočnosť. Keď totiž zariadenie nevyužívate, samé sa prepne to power save režimu, takže ho prakticky nemusíte zapínať a vypínať. U mňa to v konkrétnych testovacích podmienkach znamenalo, že som zariadenie raz za 3 ÷ 4 dni nabil z notebooku (to samozrejme trvá dlhšie ako jeden a pol hodiny) a potom ho nechal stále na stole zapnuté. Tlačidlo zapnutia/vypnutia sa nachádza na boku zariadenia nad krytkou, za ktorou sa ukrýva microUSB port na nabíjanie.

Sony Bluetooth Speaker BSP10 BSP10-Bluetooth-Speaker-gallery-03-1240x840-7136b2ff9f64dc240649896bd73940f8

Sony Bluetooth Speaker BSP10 dostupný v bielej alebo čiernej farbe funguje s akýmkoľvek smartfónom s podporou bluetooth profilov A2DP/AVRCP/HSP/HFP. Po spárovaní, ktoré je signalizované LED diódou v hornej časti zariadenia pri ikonke Bluetooth, si užijete reproduktor s prekvapivým výkonom vzhľadom na jeho veľkosť. Samozrejme neočakávajte žiadne extrémne basové výkony. Ak však nepatríte k audiofilom, budete spokojní, najmä vďaka extrémnej mobilite. Zvuk sa šíri z 360° membrány do okolia, stredy a výšky prehral v pohode, pri výraznejších basoch netreba púšťať reproduktor na maximum. Pri prehrávaní MP3-iek z mobilu či tabletu je to ideálny doplnok na hlasnejšie prehrávanie hudby.

Výhodou využívania bluetooth profilu je bezdrôtovosť, menšou nevýhodou vyššia spotreba batérie v mobile. Čo nám na zariadení chýbalo, boli tlačidlá na posúvanie prehrávaných skladieb vpred a vzad, to by sa sem tu zišlo. BSP10-ku je možné využiť zároveň ako handsfree, na vrchnej strane zariadenia je okrem tlačidiel na ovládanie hlasitosti aj tlačidlo prijatia a zrušenia hovoru (jedno tlačidlo na obe činnosti). Počas hovoru som mal niekedy pocit, akoby človek na druhej strane linky stál doslova pri mne, na druhej strane som však musel hovoriť trocha hlasnejšie, mikrofón v zariadení je o niečo slabší.

BSP10-Bluetooth-Speaker-gallery-02-1240x840-9b24e988a5e68e29ef10223a5b1ddf41

Cena za Sony Bluetooth Speaker BSP10 nie je najnižšia, najmä keď to porovnáte s ostatnými produktmi, ktoré zoženiete v cene od 20 Eur vo verzii bez Bluetooth. Sony však ponúka NFC (veľmi návykové), bluetooth a bezdrôtové Qi nabíjanie, ktoré však v našich končinách nie je veľmi rozšírené. Vo výsledku však dostanete verného kamaráta na cesty, ktorého budete chcieť mať neustále so sebou – či už spravíte menšiu diskopárty v kúpe vlaku alebo vylepšíte večer na chate pri sledovaní filmu či len tak pri grilovačke. A nemusíte sa báť, ani keď vám sem-tam spadne na zem, nič sa mu nestane (vyskúšané 🙂 ). Ale pozor, nie je odolný voči vode ako sme zvyknutí pri niektorých smartfónoch od Sony. Každopádne, tohto drobca budem veľmi rád a často ešte ďalších pár týždňov používať.

Cena: od 56 Eur

Plusy
+ bohatá konektivita (NFC, Bluetooth, Qi)
+ kvalita zvukového prejavu
+ mobilita a kompaktné rozmery
+ možnosť využiť ako handsfree (zabudovaný mikrofón)

Mínusy
– vyššia cena
– chýbajú tlačidlá na posúvanie skladieb

7.8 Veľmi dobré

Sony Bluetooth Speaker BSP10 predstavuje vynikajúceho hudobného spoločníka. Je vypracovaný vo vysokej kvalite a poskytuje aj super zvuk, Dá sa využiť aj ako hands-free zariadenie a oceňuje jednoduchosť pripojenia pomocou NFC. Je dostatočne odolné na každodenné používanie. Ako značkový produkt, aj BSP10 má svoju cenu.

  • Spracovania a dizajn 9
  • Kvalita zvuku 7
  • Spôsoby pripojenia 10
  • Predajná cena 5
Značky: