Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové špičkové rady televízorov AF9 OLED a ZF9 LCD MASTER Series od spoločnosti Sony predstavujú významný míľnik v snahe priniesť do domácností tú najlepšiu obrazovú kvalitu, ktorá verne sprostredkuje zámer autora.

Spoločnosť Sony Europe predstavila dva nové rady televízorov. Oba ponúkajú bezkonkurenčnú kvalitu obrazu, a to vďaka mnohým firemným technológiám a riešeniam, ktoré boli vyvinuté spoločnosťou Sony. Na ich čele stojí obrazový procesor novej generácie X1™ Ultimate. Nové rady televízorov AF9 OLED a ZF9 LCD nesú označenie MASTER Series – meno, ktoré si Sony rezervuje výlučne pre modely televízorov s tou najvyššou kvalitou obrazu. Cieľom spoločnosti Sony je priniesť obraz, ktorý verne sprostredkuje zámer tvorcu obsahu. MASTER Series tak prináša obrazovú kvalitu, ktorá sa približuje kvalite obrazu ako pri profesionálnych monitoroch vo filmovom produkčnom štúdiu. Najskúsenejší odborníci spoločnosti Sony, zaoberajúci sa kvalitou obrazu, vytvorili veľmi prísny systém kritérií pre hodnotenie výrobku a riadili sa ním. Preto spoločnosť Sony verí, že jej vlajkové rady MASTER Series prinášajú tú najvyššiu kvalitu obrazu, ktorá je v domácom prostredí dosiahnuteľná.

Modely sérií AF9 a ZF9 MASTER Series sú vybavené novo vyvinutým obrazovým procesorom X1 Ultimate poslednej generácie. Tento procesor zohráva v MASTER Series pri tvorbe realistického obrazu kľúčovú úlohu. Sony má dlhú tradíciu a odborné znalosti v oblasti vývoja profesionálnych fotoaparátov a monitorov, preto dobre vie, že precíznosť pri výrobe citlivých súčiastok dôležitých pre spracovanie signálu vedie k okamžitému viditeľnému rozdielu celého obrazu. Obrazový procesor X1 Ultimate má schopnosť inteligentne detegovať a analyzovať každý objekt na obraze, a to za pomoci novej technológie Object-based Super Resolution pre výnimočnú presnosť a dokonalé detaily. Taktiež objektovo orientovaný HDR remaster prešiel citeľným vylepšením, a teraz umožňuje remasterovanie každého objektu samostatne. Výsledkom je väčšia hĺbka, dokonalejšie zobrazenie textúry a celkovo realistickejší obraz.

V celej svojej histórii spolupracovala spoločnosť Sony vždy s profesionálmi. Spoločne so Sony Pictures Entertainment sa podieľala na aktivitách od vytvorenia obrazového režimu, ktorý spĺňal nároky filmárov v novom miléniu, až po nedávnu štandardizáciu HDR a obe tieto novinky presadila taktiež vo filmovej produkcii. Sony v súčasnosti spolupracuje so spoločnosťou Netflix, vďaka čomu majú modely MASTER Series režim „Netflix Calibrated Mode”. Táto unikátna funkcia bola vyvinutá na to, aby prinášala rovnakú kvalitu obrazu ako studio evaluation master pre televízie s cieľom zachovať kreatívnu víziu a zámer autora. Pomocou jednoduchého nastavenia v menu možno prostredníctvom režimu Netflix Calibrated Mode verne reprodukovať vizuálne zážitky, ktoré vdýchnu život každému filmovému či seriálovému príbehu. A fanúšikovia zábavy si tento zážitok môžu dopriať taktiež pri sledovaní svojich obľúbených televíznych seriálov, filmov, dokumentov a množstva ďalšieho na Netflixe.

MASTER Series je taktiež pripravená[1] pre CalMAN®, špičkový kalibračný software od Portrait Displays. CalMAN® spĺňa náročné požiadavky divákov a tvorcov obsahu vysielania a dlhodobo umožňuje zachovať vysokú kvalitu obrazu. Je taktiež široko využívaný profesionálmi ako nástroj, pomocou ktorého zabezpečujú kontrolu kvality tak, aby spĺňala prísne požiadavky tvorcov obsahu vysielania, produkcie i postprodukcie. CalMAN eliminuje problémy so zachovaním kvality obrazu televízneho prijímača po celú dobu jeho životnosti.

Inovácia televízneho obrazu, zvuku a designu

Vlajková loď, model AF9, potom prichádza s Pixel Contrast Booster, originálnym panelovým ovládačom pre OLED od Sony. Ten rozširuje priestor farebnej reprodukcie pri vysokom jase.

Model AF9 OLED má špičkovú kvalitu zvuku vďaka novej technológii Acoustic Surface Audio+™. Technológia Acoustic Surface™ bola prvýkrát predstavená pri sérii A1, ktorá sa dočkala pozitívnych ohlasov, a tento rok ju nasledovala AF8. Zdokonalená technológia Acoustic Surface Audio+ má jeden aktivátor v strede obrazovky a jeden kanál pre subwoofer navyše, celkovo dosahuje jej systém konfigurácie kanálov 3.2. Dodatočný aktivátor umiestnený v strede obrazovky funguje ako stredový reproduktor schovaný za AT (akusticky transparentným) plátnom, ktoré sa používa v kinách. S tromi aktivačnými mechanizmami a dvoma subwoofermi natočenými do strán vytvára AF9 bohaté zvukové pole, ktoré výrazne umocňuje divácky zážitok. AF9 má taktiež režim „stredový reproduktor“ (centre speaker), ktorý umožňuje využívať technológiu Acoustic Surface Audio+ ako stredový reproduktor systému domáceho kina.

AF9 predstavuje so svojim OLED displejom majstrovské spojenie dokonalého zážitku zo sledovania a z počúvania. Jej tvar a materiály pôsobia mäkko, má zaoblený rámček a látkou potiahnutý zadný stojanček. Vďaka týmto dizajnovým prvkom kladie AF9 dôraz na svoju vizuálnu prítomnosť, ale zároveň splýva so svojim okolím.

LCD televízory ZF9 ponúkajú novú technológiu X-Wide Angle, ktorá zabezpečuje, že si obraz uchováva svoju kvalitu bez ohľadu na to, z akého uhla sa naň človek pozerá. Zabezpečuje širší pozorovací uhol a obmedzuje farebný posun pri sledovaní televízora mimo jeho osi, takže farby zostanú realistické, napriek tomu, že človek nesedí priamo pred obrazovkou. Spoločne s technológiou X-Motion Clarity™, ktorá minimalizuje rozmazanie pohybu bez toho, aby pri tom obetovala jas displeja, pomáha modelu ZF9, aby si poradil s obvyklými výzvami, ktorým LCD displeje čelia.

Rámček modelu ZF9 dostal čiernu textúrovanú povrchovú úpravu pripomínajúcu digitálne zrkadlovky, ktorá vyniká v kontraste s metalickým dizajnom ďalších častí televízora. Minimalistický dizajn bol použitý taktiež pri stojančekoch, ktoré sú jednoducho vytvorené z hliníka.

Obe série ­ AF9 aj ZF9 majú operačný systém Android TV, ktorý umožňuje poznávať svet filmov, hudby, fotografií, hier, aplikácií a množstva ďalšieho. Funkcia hlasového vyhľadávania značne zjednodušuje vyhľadávanie obsahu, jej prostredníctvom je možné klásť otázky či ovládať televízny prijímač. Vďaka vstavanému Chromecastu je takisto možné preniesť obsah smartfónu alebo tabletu na televíziu. Prístup na Google Play™ potom umožňuje, aby si divák vychutnal všetky svoje obľúbené filmy, televízne programy a hry priamo v televízore.

Spoločnosť Sony bude o termíne dostupnosti MASTER Series pre Európu informovať neskôr.

Rad 4K HDR OLED televízorov MASTER Series AF9 (modely 55” a 65”)

 • Je vybavený OLED displejom s technológiou Pixel Contrast Booster. 8 miliónov samostatne svietiacich pixelov a originálny panelový ovládač pre OLED prináša zásadne obohatený vizuálny zážitok s bezkonkurenčným podaním čiernej, autentickými farbami a širokým pozorovacím uhlom.
 • Je vybavený obrazovým procesorom X1™ Ultimate, ktorý zabezpečuje špičkový divácky zážitok v kvalite 4K HDR, a to vďaka nasledujúcim technológiám: Object-based Super Resolution, objektovo orientovaný HDR remaster, Super Bit Mapping™ 4K HDR a duálne databázové spracovanie.
 • Acoustic Surface Audio+™ vytvára bohaté zvukové pole vďaka trom aktivačným bodom a dvom subwooferom, ktoré sú natočené do strán. Zásadne sa tým zlepšuje divácky zážitok.
 • Disponuje režimom Features Netflix Calibrated Mode, ktorý prenáša víziu autora o obsahu priamo na obrazovku.
 • Podporuje profesionálnu kalibráciu CalMAN.
 • Prináša jasné, zosilnené farby vďaka displeju TRILUMINOS™, ktorý bol ešte zdokonalený pre vyššiu presnosť podania farieb.
 • Android TV™ umožní poznávať svet filmov, hudby, fotografií, hier, vyhľadávania, aplikácií a veľa ďalšieho. Hlasové vyhľadávanie slúži k vyhľadávaniu obsahu, prostredníctvom tejto funkcie je možné klásť otázky alebo ovládať televízor. Vďaka zabudovanému Chromecastu™ je možné preniesť obsah smartfónu alebo tabletu do televízora. Prístup na Google Play™ potom umožňuje, aby si divák užil všetky svoje obľúbené filmy, televízne programy a hry priamo v televízore.
 • Minimalizmus s nádychom jemnosti: displej je jednoliaty a zozadu má iba stojanček, ktorý ho podopiera.
 • Podporované HDR formáty: HDR10, Dolby Vision™, HLG.

Rad 4K HDR LCD televízorov MASTER Series ZF9 (modely 65” a 75”)

 • Je vybavený obrazovým procesorom X1™ Ultimate, ktorý zabezpečuje špičkový divácky zážitok v kvalite 4K HDR, a to vďaka nasledujúcim technológiám: Object-based Super Resolution, objektovo orientovaný HDR remaster, Super Bit Mapping™ 4K HDR a duálne databázové spracovanie.
 • Prináša technológiu X-Wide Angle, ktorá minimalizuje farebné posuny pri sledovaní televízora z boku. Uvidíte realistické odtiene a farebné tóny, nech už televíziu sledujete z ktoréhokoľvek miesta.
 • Disponuje plným LED podsvietením pre ultra vysoký kontrast.
 • X-Motion Clarity™ zaistí, aby zostali rýchle akcie čisté a plynulé. Presne kontroluje pohybujúce sa predmety na obraze a minimalizuje rozmazanie. V prípade rýchlo sa pohybujúcich scén tak obraz ostáva realistický a bez straty jasu.
 • Disponuje režimom Netflix Calibrated Mode, ktorý prenáša víziu autora priamo na obrazovku.
 • Podporuje profesionálnu kalibráciu CalMAN.
 • Je vybavený technológiou X-tended Dynamic Range™ PRO pre dokonalú reprodukciu kontrastu pomocou presného vyváženia svetelného výkonu na celej obrazovke, utlmenie niektorých oblastí a zosilnenie iných. Dosahuje trikrát väčší rozsah ako televízory s LED podsvietením a vylepšuje akýkoľvek zdroj na kvalitu blížiacu sa HDR s širším rozsahom jasu.
 • Prináša jasné, zosilnené farby vďaka displeju TRILUMINOS™, ktorý bol ešte zdokonalený pre vyššiu presnosť podania farieb.
 • Android TV™ vám umožní poznávať svet filmov, hudby, fotografií, hier, aplikácií a veľa ďalšieho. Hlasové vyhľadávanie slúži na vyhľadávanie obsahu, taktiež je prostredníctvom neho možné klásť otázky alebo ovládať televíziu hlasom. Vďaka zabudovanému Chromecastu™ je možné preniesť obsah smartfónu alebo tabletu do televízora. Vďaka prístupu na Google Play™ si potom divák môže užívať svoje obľúbené filmy, televízne programy a hry priamo v televízore.
 • Systém skrytého vedenia káblov pri umiestnení na stolček.
 • Podporované formáty: HDR10, Dolby Vision™, HLG.

[1] Vyžaduje inštaláciu kalibračného softwaru CalMAN na počítači, generátor vzoriek, merač (kolorimeter, spektrofotometer apod.) a aplikáciu „CalMAN pre BRAVIA“, ktorú je možné si stiahnuť z Google Play a nainštalovať do vášho televízneho príjímača.

Značky: