Sony za posledný rok akosi prestalo s vlajkovými loďami, pričom predtým sa striedali veľmi často. Sony sa spoliehalo na MWC 2020 v Barcelone, kde chceli celému svetu ukázať svoje želiezko v ohni. Ale COVID-19 všetko zmenil a MWC sa zrušilo. Sony napriek tomu Xperiu 1 Mark II predstavilo, ale len on-line a to nemá taký výtlak, keď si nemáte možnosť telefón vyskúšať v ruke.

Potom bolo dlho ticho. Konkrétne do konca mája, keď začali prenikať správy, že Xperia 1 Mark II je už pripravená ísť so svojou výbavou na trh. A začali predobjednávky s fakt zaujímavým darčekom v podobe kvalitných slúchadiel a zrazu sa stal tento telefón zaujímavým. Pozor, akcia na slúchadlá platí len na predobjednávky do dnes (14.6.). Tento článok popisuje parametre tohto telefónu a jeho funkčnú výbavu tak, ako ich predstavili zástupcovia Sony na špeciálne prezentácii z Londýna.

Xperia 1 Mark II zaujme hlavne vlastnosťami pri fotení a videu

Xperia 1 Mark II zaujme hlavne vlastnosťami pri fotení a videu

Sony je veľká firma a v jej portfóliu sú úžasné fotoaparáty Alpha, televízory Bravia, Sony má asi najlepšie slúchadlá na svete, k tomu hudobnú službu Sony Music a filmovú Sony Pictures. A nezabúdajme na divíziu Playstation, ktorá asi prináša najviac zisku do koncernu. Len dlho to boli oddelené segmenty, ktoré akosi o sebe nevedeli alebo nechceli vedieť. Bývalý prezident Sony Kazuo Hirai začal zjednocovací proces pod názvom Sony One a jeho výsledky vidíme niekoľko posledných rokov. Asi najviac práve v produkte Sony Xperia 1 Mark II.

Inžinieri divízie Alpha tu totiž priamo pracovali na kamere, ktorá je v tomto telefóne. Špecialisti na slúchadlá a Sony Music zase na zvuku, pri displeji pomohli ľudia z televízií a Sony Pictures. A Playstation zapracoval na hernom režime.

Výsledkom je telefón, ktorý by mal byť vzorom pre ostatné vlajkové lode. To pri cene okolo 1200 eur, teda toľko, čo dnes stoja najlepšie telefóny sveta. Na Slovensku by sa tento telefón mal začať predávať už od pondelka 15. júna 2020. Farebné vyhotovenie je čierne a fialové.

Xperia 1 Mark II bude kráľom pri zaostrovaní

Xperia 1 Mark II bude kráľom pri zaostrovaní

Aké sú teda jeho parametre?

Je to 5G telefón založený na procesore Qualcomm Snapdragon 865 s podporou 5G k tomu 8 GB RAM a 256 GB priestorom pamäte s rozšírením cez microSD kartu. Je to Dual SIM telefón. Displej má uhlopriečku 6,5 palca a pre Xperiu má dnes typický pomer strán 21:9. Je to 4K OLED displej ale so 60 Hz obnovovacou frekvenciou. Sony teda nejde cestou frekvencie 120 alebo 240 Hz, vybrali sa cestou 4K. Hmotnosť telefónu je 181 gramov, pričom kapacita batérie je 4000 mAh. Operačným systémom je Android 10. Ak si ešte priplatíte za doplnkový adaptér, nabijete batériu za pol hodinu na 50 %. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie Qi.

S doplnkovým adaptérom nabijete Xperia 1 Mark II veľmi rýchlo

S doplnkovým adaptérom nabijete Xperia 1 Mark II veľmi rýchlo

Pomer strán 21:9 zabezpečil, že na chytenie do ruky je to relatívne malý telefón, na výšku je to zase dlhý telefón. Na sledovanie filmov je to ideálny pomer, v tomto formáte sú totiž distribuované všetky hollywoodske filmy vrátane produkcie Sony Pictures. Sony má spoluprácu aj s Netflixom a Xperia 1 Mark II by mala byť pre ich formáty optimalizovaná.

Xperia 1 Mark II a jej 4K displej v pomere 21:9

Xperia 1 Mark II a jej 4K displej v pomere 21:9

Možnosti pri fotografovaní

Tak tu by mala Xperia 1 Mark II excelovať. Mala by poskytovať tie najlepšie fotky zo všetkých smartfónov na svete. Prirodzene to preveríme pri teste ale parametre na to má. Paradoxne na to Xperia nejde cestou rozlíšenia snímacích prvkov cez 100 MPixelov. Vzadu má tri fotoaparáty, všetky majú 12 MPixelov. Podľa Sony to stačí a podstatné je, že majú obrovské snímacie prvky, teda si dobre poradia aj so šumom pri nedostatku vonkajšieho svetla.

Tri zadné fotoaparáty na Sony Xperia 1 Mark II

Tri zadné fotoaparáty na Sony Xperia 1 Mark II

Je to na dnes typická kombinácia hlavnej kamery, širokouhlého a teleskopického objektívu. Nová Xperia dostala od foto špecialistov aj aplikáciu na fotenie Photo Pro. Tá nahradzuje klasické fotenie a využíva umelú inteligenciu. Dokáže pritom rozpoznať hlavný fotený predmet v scéne a zaostrovanie sústrediť práve naň.  Z veľkých fotoaparátov Sony Alpha zdedila aj zaostrovanie na oko človeka alebo zvieraťa a v tejto oblasti Sony nemá konkurenciu. Xperia 1 Mark II je teraz presne zaradená do fotografickej výbavy celej firmy Sony.

Technológie od fotoaparátov Alpha a RX sa uplatňujú v rodine smartfónov Xpeira

Technológie od fotoaparátov Alpha a RX sa uplatňujú v rodine smartfónov Xperia

To rozlíšenie 12 MPixelov pri zadných fotoaparátov je zvolené aj preto, aby všetko, čo súvisí s fotením bolo urobené extra rýchlo. Oveľa rýchlejšie, ako je to pri fotoaparátoch s rozlíšením 108 MPx. K tomu sa používa fotoprocesor Bionz a Xperia 1 Mark II dokáže robiť 20 záberov za sekundu s automatickým ostrením (AF) a automatickým meraním expozície (AE), čo tu ešte nebolo.

Revolučný spôsob vyhodnocovania zaostrenia a expozície pri Xperia 1 Mark II

Revolučný spôsob vyhodnocovania zaostrenia a expozície pri Xperia 1 Mark II

Medzi každou snímkou dokáže zmerať AF/AE až 3 krát, teda celkovo 60 krát za sekundu. Máte tak istotu, že zábery na rýchle napr. športové akcie budú zaostrené. Sony na seminári ukázalo niekoľko snímok, ktoré realizovali ich ambasádori a vyzeralo to na fakt žiletkové zaostrenie. Aspoň z pohľadu rozlíšenia, ktoré umožňuje Microsoft Teams 🙂

Zaostrovací systém Sony sme ocenili aj v rámci asociácie EISA

Zaostrovací systém Sony sme ocenili aj v rámci asociácie EISA. Funguje na ľudí aj zvieratá

Jednu z fotiek realizovaných s Xperia 1 Mark 2 zobrazujeme aj pre vás a na nej dobre vidno zaostrovacie možnosti tohto smartfónu.

Príklad fotky z Xperia 1 Mark II

Príklad fotky z Xperia 1 Mark II

Ešte sme zistili, ako presne funguje umelá inteligencia pri fotení s rozpoznaním hlavného fotografovaného objektu a to nezávisle na jeho polohe v rámci scény. Takto sa nastavuje zaostrenie, ale aj expozícia.

Práca umelej inteligencie v Xperia 1 Mark II pri fotografovaní

Práca umelej inteligencie v Xperia 1 Mark II pri fotografovaní

Ako je vidno, aplikácia Photo Pro má jasný rukopis tvorcov fotoaparátov Alpha a ak má niekto skúsenosti s týmto fotoaparátmi, bude sa cítiť s Xperia 1 Mark II ako doma.

Aplikácia Photo Pro na Xperia 1 Mark II

Aplikácia Photo Pro na Xperia 1 Mark II

Pritom Xperia 1 Mark II má aj hardvérové tlačidlo spúšte a tu aj funguje príkaz na zaostrenie po jeho stlačení do polovice. Jednoducho, takmer všetko ako na „veľkom fotáku“. Nastavovať môžete napr. režimy Auto/P/S/M ale aj bielu alebo citlivosť ISO.

Používateľské rozhranie fotoaparátu x Xperia 1 Mark II

Používateľské rozhranie fotoaparátu x Xperia 1 Mark II

Xperia 1 Mark II so svojím veľkým displejom môže byť aj perfektným doplnením fotoaparátov od Sony.  Dobre na ňom vidno fotenú scénu a tento smartfón slúži aj aj ako diaľková spúšť pre tieto fotoaparáty.

Spojenie Xperia 1 Mark II a fotoaparátov Sony

Spojenie Xperia 1 Mark II a fotoaparátov Sony

Nielen excelentné fotky ale aj video

Sony je výrobcom videokamier a tak dobre vie, ako s videom. Xperia 1 Mark II používa aplikáciu Cinema Pro, ktoré má opäť rozhranie podobné, ako majú profi kamery od Sony. Používateľovi umožňuje lepší obraz aj čistejšie video pri vytváraní filmu. Umožňuje tzv. „cinema look„. Obraz sa zachytáva napr. v rozlíšení 2K 120 fps 10 bit HDR a využiť sa dá aj inteligentné potlačenie vplyvu vetra na zvuk.

Sony Xperia 1 Mark 2 a tvorba videa

Sony Xperia 1 Mark 2 a tvorba videa

Excelentný zvuk

A je to tu. Mimochodom, v redakcii sme to tvrdili už dávnejšie – 3,5 mm jack port pre slúchadlá má stále svoje opodstatnenie a to pre slúchadlá ale aj pre externé mikrofón. Sony v Xperia 1 Mark II vracia do hry tento port a ten je dokonca pozlátený. V Sony prišli na to, že jeho vynechaním poslali k ľadu väčšinu svojich super slúchadiel a má to význam aj pre kvalitu zvuku. S bezdrôtovým pripojením sa len priblížite ku kvalite zvuku, ktorú poskytuje kábel. Tento port je teraz na hornej strane telefónu a to preto, aby sa mohli lepšie viesť prepojenia k nemu a minimalizoval sa presluch medzi pravým a ľavým kanálom.

Port 3,5 mm jack je u Xperia 1 Mark II opäť k dispozícii

Port 3,5 mm audio jack je u Xperia 1 Mark II opäť k dispozícii

Hráčsky sen

Áno, je tu aj divízia Sony Playstation, ktorá bola tiež zapojená do prípravy tohto telefónu. Jednak môžete k Xperia 1 Mark II použiť ovládať Dualshock a dostať sa tak pri hraní hry na mobile k prenosu otrasov a vibrácií z hernej scény. Zvuk je tu riešený inak ako pri konkurenčných telefónoch, Xperia 1 Mark II má dva rovnaké reproduktory na spodnej a hornej strany a generovaný zvuk je teda vybalancovaný.

Rovnaký zvuk z oboch reproduktorov na Xperia 1 Mark II

Rovnaký zvuk z oboch reproduktorov na Xperia 1 Mark II

Sony tiež pridalo režim Game enhancer. Ten zaistí, že pri hre vás nebude nič rušiť, ľahko môžete tiež so svojimi známymi zdieľať fotky a videá z hry a citlivosť na ovládanie cez displej sa prispôsobí hre.

Herný režim Game enhancer

Herný režim Game enhancer

Vyhodnotenie

Tak, Xperia 1 Mark II má poriadne nabité a mal by to byť telefón najlepší vo viacerých segmentov. Je to voľba pre profesionálnych fotografov i kameramanov, dobre sa uplatní pre niekoho, kto ocení najlepší zvuk a tiež je pre fanúšikov hier. Je to prvý telefón od Sony, ktorý prišiel s podporou 5G.

Cenovo si riadne trúfa, zaradil sa medzi najdrahšie telefóny na tejto planéte. Parametre na to má, Sony je stále dobrá značka, ale chce to aj kus rozumného marketigu aj na Slovensku, aby sa na tento skvelý kúsok nezabudlo.

O recenziu telefónu sme samozrejme požiadali a prinesieme vám naše podrobné skúsenosti s ním.

Viac o predaji Sony Xperia 1 Mark II

Xperia 1 II ide na dračku, Sony mení v niektorých krajinách darčeky k predobjednávkam

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.